Skip to content

Nintendo DS Lite’ı mı yoksa DSi’yi mi Satın Almalısınız?

1 de Haziran de 2021

Yerel oyun mağazanıza girer ve “Bir Nintendo DS satın almak istiyorum” derseniz, görevli “Bir DS Lite veya bir DSi?” Diye soracaktır. Cevabınızla hazır olmak isteyeceksiniz. Çoğu Nintendo DS oyunu, DS Lite ve DSi arasında değiştirilebilir olsa da, ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Bu liste, her iki birimin fiyatına ve işlevlerine göre bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. Oyun topluluğu tarafından genellikle ‘DS Phat’ olarak adlandırılan Nintendo DS’nin ilk modeli, DS Lite’dan biraz daha hantaldır ve daha küçük bir ekrana sahiptir, ancak özellikleri DS Lite’ınkilerle aynıdır.

DSi Game Boy Advance Games Oynayamıyor

Nintendo
Nintendo DSi, DS Lite’ı Game Boy Advance (GBA) oyunlarıyla geriye dönük uyumlu hale getiren kartuş yuvasından yoksundur. Bu aynı zamanda DSi’nin belirli aksesuarlar için yuvayı kullanan DS Lite oyunlarını oynayamayacağı anlamına gelir. Örneğin, Gitar Kahramanı: Turda oyuncuların DS Lite’ın kartuş yuvasına bir dizi renkli anahtar takmasını gerektirir.

Yalnızca DSi, DSiWare’i İndirebilir

DSi Ware logosu

Nintendo
DSiWare DSi Mağazasından indirilebilen oyunların ve uygulamaların genel adıdır. Hem DS Lite hem de DSi Wi-Fi uyumlu olsa da, DSi Shop’a yalnızca DSi erişebilir. Çevrimiçi satın alma işlemleri, Wii Mağaza Kanalı’ndaki satın almalar için kullanılan sanal “para birimi” olan “Nintendo Puanları” ile yapılır.

DSi’nin İki Kamerası Var ve DS Lite’ın Hiçbiri Yok

Nintendo DSi

Nintendo
Nintendo DSi’de iki adet dahili 0,3 megapiksel kamera bulunur: biri el cihazının içinde, diğeri ise dış tarafta. Kamera, yerleşik düzenleme yazılımıyla değiştirilebilen kendinizin ve arkadaşlarınızın (kedi resimleri de zorunludur) fotoğraflarını çekmenize olanak tanır. DSi’nin kamerası, aşağıdaki gibi oyunlarda önemli bir rol oynar: hayalet teli, Bu, oyuncuların fotoğrafçılığı kullanarak “hayaletleri” avlamasına ve yakalamasına olanak tanır. DS Lite’da kamera işlevi bulunmadığından, anlık görüntüleri kullanan oyunlar yalnızca DSi’de oynanabilir. DS Lite ayrıca fotoğraf düzenleme yazılımından yoksundur.

DSi’nin bir SD Kart Yuvası Var ve DS Lite’ın Yok

Nintendo DSi'deki sd kart yuvasının kapatılması

Nintendo
DSi, iki gigabayta kadar SD kartları ve 32 gig’e kadar SDHC kartları destekleyebilir. Bu, DSi’nin MP3’leri değil, AAC formatında müzik çalmasına izin verir. Depolama alanı, şarkılara eklenebilen ses kliplerini kaydetmek, değiştirmek ve depolamak için de kullanılabilir. SD karttan içe aktarılan resimler, DSi’nin fotoğraf düzenleme yazılımı ile değiştirilebilir ve Facebook ile senkronize edilebilir.

DSi’nin İndirilebilir Bir Web Tarayıcısı Var ve DS Lite Yok

Turkuaz Nintendo DSi

Nintendo
DSi Shop aracılığıyla DSi için Opera tabanlı bir Web tarayıcısı indirilebilir. Tarayıcı ile DSi sahipleri, Wi-Fi’nin olduğu her yerde Web’de gezinebilirler. 2006 yılında DS Lite için bir Opera tarayıcısı geliştirildi, ancak indirilebilir olmak yerine donanım tabanlıydı (ve GBA kartuş yuvasının kullanılması gerekiyordu). O zamandan beri durduruldu.

DSi, DS Lite’dan Daha İncedir ve Daha Büyük Bir Ekrana Sahiptir

DSi ve DS lite ile yan yana

Nintendo
‘DS Lite’ adı, DSi’nin piyasaya sürülmesinden bu yana biraz yanlış bir isim haline geldi. DSi’nin ekranı 3.25 inç, DS Lite’ın ekranı ise 3 inç. DSi ayrıca kapatıldığında 18,9 milimetre, DS Lite’dan yaklaşık 2,6 milimetre daha incedir. Her iki sistemi de taşırken belinizi kırmayacaksınız, ancak ince ve şık teknolojiye yakınlığı olan oyuncular, her iki sistemin ölçümlerini de akıllarında tutmak isteyebilirler.

DSi’deki Menü Navigasyonu, Wii’deki Menü Navigasyonuna Benzer

DSi menüsü

Nintendo
DSi’nin ana menüsü, Wii’nin ana menüsünün meşhur ettiği ‘buzdolabı’ stiline çok benziyor. Sistem kutudan çıktığında PictoChat, DS Download Play, SD kart yazılımı, sistem ayarları, Nintendo DSi Mağazası, Nintendo DSi kamera ve Nintendo DSi ses düzenleyicisi dahil yedi simgeye erişilebilir. DS Lite’ın menüsü daha basit, yığılmış bir menüye sahiptir ve PictoChat, DS Download Play, ayarlar ve taşınabilir aygıta takılı GBA ve / veya Nintendo DS oyunlarına erişim sağlar.

DS Lite, DSi’den Daha Ucuz

DS Lite beyaz

Nintendo
Daha az yerleşik özellik ve nispeten daha eski donanım ile DS Lite, genellikle daha yeni DSi’den biraz daha ucuza bulunabilir.