Skip to content

Nintendo DSi XL nedir?

9 de Mayıs de 2021

Nintendo DSi XL, Nintendo tarafından tasarlanmış ve üretilmiş çift ekranlı bir el oyun sistemidir. Nintendo DS’nin dördüncü yinelemesi ve 21 Kasım 2009’da Japonya’da piyasaya sürüldü. 28 Mart 2010’da Kuzey Amerika’da satışa sunuldu. Nintendo’nun popüler el konsolunun bu sürümü hakkında bilmeniz gerekenler burada.

DSi XL, DSi’den Nasıl Farklıdır?

Nintendo DSi XL, iki kamera, yerleşik fotoğraf düzenleme yazılımı, yerleşik müzik düzenleme yazılımı ve bir SD kart yuvası dahil olmak üzere Nintendo DSi’ye benzer özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, DSi XL, birkaç temel alanda selefinden farklıdır.

Daha Büyük Ekranlar

Nintendo DSi XL’deki ekranlar çapraz olarak ölçüldüğünde 4,2 inçtir. Bu, onları DSi’den% 93 daha büyük yapar.

Daha Geniş İzleme Açıları

DSi XL, daha büyük ekranlara sahip olmanın yanı sıra, Nintendo DS’nin geçmiş yinelemelerinden daha geniş görüş açılarına da sahiptir. Nintendo DSi XL etrafında toplanan seyirciler, oynanan oyunun hareketini net bir şekilde görebilirler.

Game Boy Advance Oyunlarını Oynayamaz

Orijinal Nintendo DS ve Nintendo DS Lite’ın aksine DSi XL, Game Boy Advance (GBA) oyunlarını oynayamaz. Bu aynı zamanda DSi XL’in bir aksesuar için GBA yuvası gerektiren birkaç Nintendo DS oyununu oynayamayacağı anlamına gelir. Guitar Hero: Turda.

‘DSi XL’ Ne Anlama Geliyor?

Nintendo DS’deki “DS”, hem el cihazının fiziksel tasarımını hem de işlevini eşzamanlı olarak açıklayan “Çift Ekran” anlamına gelir. “İ” işaretlemek için daha zordur. Nintendo of America’da halkla ilişkiler müdür yardımcısı David Young’a göre, “i” “birey” anlamına geliyor. Şirketin Wii ev konsolu, tüm ailenin aynı anda oynayabilmesi için geliştirilirken, Nintendo DSi daha kişisel bir deneyim. Young şöyle açıklıyor:

“DSi’m sizin DSi’nizden farklı olacak – resimlerim, müziğim ve DSiWare’im olacak, bu yüzden çok kişiselleştirilecek ve bu da Nintendo DSi’nin fikri. [It’s] tüm kullanıcıların oyun deneyimlerini kişiselleştirmeleri ve kendilerine ait hale getirmeleri için. “

“XL”, “Ekstra Büyük” anlamına gelir. Bu, elde taşınan oyun cihazının önceki DS modellerine kıyasla daha büyük ekranlarını açıklar.

Nintendo DSi XL Özellikleri

Nintendo DSi XL, gerekli aksesuarlar için Game Boy Advance kartuş yuvasını kullanan oyunlar dışında, tüm Nintendo DS kitaplığını oynatır. Nintendo DSi XL, çok oyunculu oturumlar ve öğe değişimi için bir Wi-Fi bağlantısı kullanır. Ayrıca, Nintendo DSi Mağazasına erişmek ve çevrimiçi mağazada bulunan benzersiz oyunlar ve uygulamalar olan DSiWare’i indirmek için bir Wi-Fi bağlantısı kullanır. Bu indirmelerin çoğu Nintendo Points ile ödenir. Bunlar, bir kredi kartıyla veya bazı perakendecilerde ve oyun mağazalarında bulunabilen ön ödemeli Nintendo Puan kartları ile satın alınabilir. Nintendo Puanları 2016’da geri alınamaz hale geldi ve DSi Mağazası 2017’de kapandı, ancak DSiWare oyunlarına sahip olan kişiler bunları mevcut bir DS konsoluna aktarabilir. Kaydedilen veriler aktarılamaz. Nintendo DSi XL, kalem büyüklüğünde bir kalemle (normal kaleme ek olarak), bir Opera internet tarayıcısı, Flipnote Studio adlı basit bir animasyon programı ve iki Brain Age Express oyunlar: Matematik ve Sanat ve Edebiyat. Nintendo DSi XL’in iki kamerası var ve ayrıca fotoğraf düzenleme ve müzik yazılımıyla da dolu. Müzik düzenleyici, bir SD karttan ACC biçimli şarkıları yüklemenize, onlarla oynamanıza ve ardından çalışmanızı SD karta tekrar indirmenize izin verir. SD kart, müzik ve fotoğrafların kolayca aktarılmasına ve paylaşılmasına olanak tanır. Son olarak, Nintendo DSi XL, ilk günden itibaren Nintendo DS konsol ailesine eşlik eden aynı yerleşik özelliklere sahiptir: PictoChat resimli sohbet programı, bir saat ve bir alarm.

Nintendo DSi XL Oyun Uyumluluğu

Nintendo DSi XL, Nintendo DS oyunlarını oynayabilir (ancak belirtildiği gibi, Game Boy Advance kitaplığını oynayamaz). Nintendo DS’nin kütüphanesi, çeşitliliği ve kaliteli içeriği ile ünlüdür. Oyuncular birçok harika macera oyununa, strateji oyunlarına, rol yapma oyunlarına, bulmaca oyunlarına ve çok oyunculu deneyimlere erişebilir. Ayrıca, retro oyun meraklıları için iyi bir haber olan epeyce sprite tabanlı yandan kaydırmalı platformlar var. DSiWare oyunları, perakende fiyatına bir mağazadan satın alınan oyunlardan tipik olarak daha ucuz ve biraz daha az karmaşıktır.

Nintendo DSi XL Rakipleri

Nintendo DSi XL’in en önemli rakipleri PlayStation Portable (Sony PSP), Apple’ın iPhone ve iPod Touch’ı ve iPad’dir. Hem iPad hem de Nintendo DSi XL, daha büyük ekranlarla göz yorgunluğunu azaltarak taşınabilir oyun oynamayı kolaylaştırmaya çalışıyor. Nintendo DSi Mağazası, Apple’ın App Store’una benzer ve bazı durumlarda iki hizmet aynı oyunları sunar.