Skip to content

Nintendo Switch Çevrimiçi mi Yoksa Sadece Siz Mi?

17 de Nisan de 2021

Nintendo Switch’inizi yalnızca internet işlevselliğinin çalışmadığını keşfetmek için açarsanız, iki şeyden biri olur: Ya herkes için kapalı ya da sisteminizde veya ağınızda bir sorun var. Hemen hemen her durumda, sorun geçicidir ve birkaç ayarı değiştirerek veya sadece bekleyerek düzeltebilirsiniz. Nintendo Switch Online çalışmadığında yapmanız gerekenler. Bu makaledeki talimatlar hem Nintendo Switch hem de Switch Lite için geçerlidir.

Nintendo

Nintendo Switch Online’ın Çalışmadığını Anlama

Herhangi bir sorun giderme adımını denemeden önce, hizmetin herkes için kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Is the Service Down web sitesinde durumunu kontrol edin. Nintendo Switch Online’ın şu anda kapalı olup olmadığını size bildirmenin yanı sıra, bu sayfada insanların son 24 saat içinde bildirdiği sorunları gösteren bir grafik de var.

  "Nintendo Switch Online Down mı" web sitesi

 2. Nintendo’nun Twitter hesaplarını kontrol edin. Şirket, haberleri ve fragmanları paylaşmak için tipik olarak birkaç bölgesel sosyal medya sayfasını (Japonya, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa’yı kapsayan) kullanırken, toplam bir kesinti olursa, muhtemelen güncellemeleri yayınlayacaklardır. Ayrıca #NintendoSwitchOnline hashtag’ini aramayı da deneyebilirsiniz. Özellikle kesinti sorunları ile ilgili olmasa da, diğer kullanıcıların bu hashtag’i kullanarak sorunlar hakkında tweet attığını görebilirsiniz.

 3. Kesintiyi bildiren diğer kişiler için diğer sosyal medyada arama yapın.

Sorun genel bir kesinti olarak ortaya çıkarsa, yapabileceğiniz tek şey servisin devam etmesini beklemektir.

Nintendo Switch’e Çevrimiçi Bağlanamadığınızda Ne Yapmalısınız?

Nintendo Switch Online genel bir kesinti yaşamıyorsa, sorun konsolunuzda veya ekipmanınızda olabilir. İşte sisteminizi yeniden bağlamayı deneyebileceğiniz bazı şeyler.

 1. Anahtarınızı yeniden başlatın. Donanımınızı kapatıp tekrar açmak, bazı yaygın sorunları gidermenin basit bir yoludur. Daha karmaşık sorun giderme yöntemlerine geçmeden önce denemelisiniz.

 2. İnternetinizin açık olduğundan emin olun. Ev ağınız kapalıysa, ne Switch’iniz ne de cihazlarınız bağlanamaz. Wi-Fi ağınıza ve internete bağlı olup olmadıklarını görmek için bilgisayarınızı, tabletinizi ve sinyali kullanan diğer her şeyi kontrol edin.

 3. İnternet hızınızı kontrol edin. İnternetiniz çalışıyor olsa bile, yavaş çalışıyor veya bağlantıyı kesiyor olabilir. Diğer sorunların yanı sıra bant genişliği tüketen programlar, sinyal paraziti ve kötü amaçlı yazılımlara dikkat etmek isteyeceksiniz.

  İnternet hızınızı test edin

  Ookla
 4. Ağınızı kapatıp açın. Ayrı bir modeminiz ve yönlendiriciniz varsa, ikisini de çıkarın. 30 saniye bekleyin ve ardından modeminizi açın, başlamasına izin verin ve ardından yönlendiricinizi tekrar takın. Birleşik bir modem ve yönlendiriciyi yeniden başlatmak için fişini çekin, 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar takın.

 5. Sorunu çözebilecek Switch’e özgü talimatları bulmak için Nintendo destek sitesine gidin.

 6. Nintendo ile iletişime geçin. Bu çözümlerden hiçbiri yardımcı olmazsa, daha fazla yardım almak için Nintendo’nun destek ekibine telefon, anlık mesaj, e-posta veya kısa mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.