Skip to content

Nintendo Switch Donduğunda Nasıl Onarılır

30 de Mayıs de 2021

Nintendo, yüksek kaliteli video oyun konsolları ve oyunları üretmesiyle tanınır, ancak bu, Nintendo Switch’in donmaya veya çökmeye karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Bazen bir video oyunu oyun sırasında yanıt vermezken, diğer zamanlarda Anahtar düzgün bir şekilde açılmaz veya kapanmaz. Bu sinir bozucu hatalara ve aksaklıklara birçok çözüm var.

Nintendo Switch’in Donmasına Neden Olan Ne?

Donmuş bir Nintendo Switch, bitmiş bir pil, bir yazılım arızası, eksik bir güncelleme veya kirli bir oyun kartuşu gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Aynı sorunlar, Switch’in Uyku Modundan uyanmasını, açılmasını, kapanmasını veya oyunların düzgün çalışmasını engelleyebilir.

luzastudios / iStockEditoryal / GettyImagesPlus

Nintendo Anahtarınızı Nasıl Çözersiniz?

Donmuş bir Nintendo Switch konsolunu onarmak genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve aşağıdaki sorun giderme ipuçlarının tümünü denemediyseniz endişelenecek bir şey değildir. İşte bir Nintendo Switch konsolunu çözmenin en iyi yolları.

 1. Kapatıp tekrar açın. Nintendo Switch’iniz donmuşsa, en etkili çözüm onu ​​tamamen kapatıp tekrar açmaktır. Cihazı kapatmak için güç düğmesini en az 12 saniye basılı tutun, ardından tekrar açmak için bir kez basın. Güç düğmesi, Nintendo Switch’in üstündeki ses düğmelerinin yanında bulunan küçük dairesel düğmedir.

 2. Pili şarj et. Nintendo Switch’iniz açılmıyorsa, pil bitmiş olabilir. Konsolu yuvasına yerleştirin veya pili şarj etmek için bir USB-C kablosu bağlayın, ardından tekrar açın. Pil tamamen bitmişse, tekrar açmadan önce Switch’i en az 30 dakika şarj edin.

 3. Oyundan çık. Nintendo Switch’te oynadığınız oyun donarsa veya yanıt vermez hale gelirse oyundan çıkın. Oyunu yeniden açın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 4. Switch’i sabitleyin ve yeniden yerleştirin. Nintendo Switch’iniz donarsa veya düzgün şekilde açılıp kapanmazsa, yavaşça yuvadan çıkarın ve tekrar yerine yerleştirin. Bu, sistemi yaşadığı herhangi bir hatadan kurtarmanın etkili bir yolu olabilir. Bağlantı istasyonu cam yüzeyi çizebileceğinden, Switch’i bağlantı istasyonundan çıkarırken ekrana dikkat edin.

 5. Yalnızca güçlü bir internet bağlantısı kullanın. Zayıf bir internet bağlantısı, bazı Switch oyunlarının donmasına neden olabilir. İnternet hızınızı test etmenin kolay bir yolu, bir internet hız testi sitesi kullanmaktır.

 6. Joy-Cons’ı kaldırın. Bazen Joy-Con kontrol cihazlarını Nintendo Switch’ten çıkarmak ve kontrol cihazlarını tekrar takmak sistemin donmasını sağlayabilir.

 7. Kablolu denetleyicileri çıkarın. Nintendo Switch’inize bağlı kablolu bir video oyun denetleyiciniz varsa, fişini çekin, birkaç saniye bekleyin ve ardından yeniden bağlayın.

 8. Nintendo Switch’i temizleyin. Oyun kartı veya microSD kart yuvası kirliyse Switch’in verileri okuması zor olabilir. Bu, sistemin donmasına veya çökmesine neden olabilir. Kartları yuvalardan çıkarın ve kir veya toz olup olmadığını kontrol edin. Yuvalara üflemeyin, çünkü bu nem biriktirir ve Nintendo Switch’e kalıcı olarak zarar verebilir. Bunun yerine, bir bilgisayarın CPU fanını temizler gibi toz ve kiri temizlemek için bir hava tabancası, güçlü bir elektrikli süpürge veya kuru bir bez kullanın.

 9. Hasarlı bir oyun kartı olup olmadığını kontrol edin. Hasarlı bir oyun kartı, Nintendo Switch’in oyun verilerini okumasını zorlaştırabilir ve çökmelerin ve donmaların yaygın bir nedenidir. Kartta gözle görülür bir hasar varsa, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kartın hasar görmesini önlemek için oyunları eShop’tan dijital olarak satın alın. Dijital oyunlar satın alındıktan sonra hesap bilgilerinizle herhangi bir Switch konsolunda yeniden indirilebilir.

 10. Nintendo Switch SD kartında hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasarlı bir SD kart, donma sorunlarına neden olabilir. Kartta herhangi bir çizik veya ezik olup olmadığını kontrol edin, özellikle de üzerinde kayıtlı dijital oyunlarınız varsa.

 11. Bir sistem güncellemesi yükleyin. Sık sık donmalar veya çökmeler yaşıyorsanız, önceki bir sistem güncellemesi kesintiye uğramış ve bir tür bozulmaya neden olmuş olabilir. Güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek kolaydır.

 12. Nintendo müşteri desteğine başvurun. Nintendo Switch’inizle hala sorun yaşıyorsanız ve bu çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, resmi Nintendo Müşteri Desteği servisiyle iletişime geçin. Konsolunuzu düzeltmenin veya değiştirmenin alternatif çözümleri ve yolları hakkında size tavsiyelerde bulunabilirler.