Skip to content

Nokta ve Picalarda Sayfa Düzeni Ölçümleri

20 de Mayıs de 2021

Masaüstü yayıncılığa adım atmayı bırakın – sayfa düzeni ölçümleri için pikalara dalın. Birçoğu için, dizgi ve yayın tasarımı için tercih edilen ölçüm sistemi pikalar ve noktalardır. Çalışmanız kitap, dergi, gazete veya haber bülteni gibi karmaşık, çok sayfalı tasarımları içeriyorsa, pika ve puanlarla çalışmak gerçek bir zaman kazandırıcı olabilir. Gazete veya dergi yayıncılık sektöründe çalışmayı planlıyorsanız, sayfa düzeni için inç veya milimetre cinsinden düşünmeyi bırakmanız gerekebilir. Öyleyse neden şimdi başlamıyorsunuz? Aslında, zaten puanlarla çalışan yazı kullanıyorsanız, zaten oranın yarısına ulaşmışsınızdır.

Yeni Ölçümleri Öğrenmek

Haber bülteni düzenleri genellikle inç kesirleri ile ölçülmesi zor olan küçük parçalar içerir. Pikalar ve noktalar bu küçük miktarları kolayca sağlar. Tasarımda üçte birinin büyüsünü duydunuz mu? İşte bir örnek: 8,5 inç’e 11 inçlik bir kağıt parçasını yatay olarak üçe bölün. Şimdi cetvelde 3,66 inç bulun. Bu en basit kavram değil, ancak 11 inç’in 66 pika olduğu kuralını hatırlayın, yani her üçte biri 22 pika. Hatırlanması gereken daha fazla nokta:

 • Puanlar en küçük ölçü birimleridir. Tip ve satır aralığı, inçten 72 nokta ile ölçülür.
 • Sütun genişliğini ve derinliğini, kenar boşluklarını ve diğer büyük mesafeleri ölçmek için pikalar kullanın.
 • Pikalar ve noktaların birbiriyle doğrudan bir ilişkisi vardır. Bir pikada 12 nokta vardır.
 • Eğer bir metrik ustaysanız, pikaya dönüştürme konusunda biraz daha fazla sorun yaşayabilirsiniz, ancak inç üzerinde yükselenler için daha basittir. Bir inçe 6 pika vardır. Standart bir ABD mektup boyutundaki sayfa 8,5 x 11 inç veya 51 x 66 pikadır. Metrik sistemi kullananlar için 6 pika yaklaşık 25 mm’dir.
 • “P” harfi pikaları 22p veya 6p olarak belirtmek için kullanılır. Pika’ya 12 puan ile yarım pika, 0p6 olarak yazılan 6 puan olacaktır. 17 puan 1p5 olacaktır (1 pika = 12 puan artı kalan 5 puan).

Daha Fazla Matematiksel İpuçları ve Püf Noktaları

Yazılımınız bazı matematiği sizin için çözebilir. Örneğin, PageMaker’da varsayılan ölçümleriniz pikalar ile girintileri veya diğer paragraf ayarlarını ayarlarken kontrol paletine 0p28 (28 nokta) yazarsanız, otomatik olarak 2p4’e dönüştürür. Mevcut tasarımları pika ölçümlerine dönüştürüyorsanız, noktaların kesirlerinin boyutunu bilmeniz gerekebilir (örneğin bir inçin 3 / 32’si 6.75 noktaya veya 0p6.75’e dönüşür). Bir tasarım için sahte mizanpajlar oluşturmak istiyorsanız, derinliğin pika cinsinden ölçüldüğünü unutmayın. Yani, 48 puntoluk bir başlığın ne kadar dikey boşluk kapladığını bilmek istiyorsanız, 4 pika dikey alan elde etmek için 48’i 12’ye (pikanın 12 puntosu) bölün. Bunu, çevrimiçi gazetecilikle ilgili bir dersten bir makalede daha ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz. Umarım masaüstü yayıncılıkta pikaların ve noktaların nasıl kullanıldığını en azından biraz daha iyi anlayacaksınız. Sizi bir gecede Pica Profesörü yapmasalar da, pika ve puanlarla çalışmaya alışmanıza yardımcı olmak için bu alıştırmaları deneyin. Biri eski moda bölme, çarpma, toplama ve çıkarmayı içerir. İkinci alıştırma, sayfa düzeni yazılımınızı kullanır (bu, ölçüm sistemi olarak pikalar ve noktaları kullanabilen bir program olmalıdır).

Pikalar ve Noktalar Alıştırması # 1

Kağıt ve kalem kullanarak bu hesaplamalardan bazılarını yapın (hesap makinesini kaldırın!).

 1. 8.5 “x 11” bir kağıt parçasını inç kullanarak dikey olarak üçe bölün. Sayfanın üçte birinin genişliği nedir?
 2. Pika kullanarak 8,5 “x 11” bir kağıt parçasını (51p’ye 66p) dikey olarak üçe bölün. Sayfanın üçte birinin genişliği nedir?
 3. Bu 8,5 “x 11” kağıda 1 “kenar boşlukları (yanlar, üst ve alt) ekleyin, ne kadar yatay ve dikey alan kaldı? İnç ve pika cinsinden ifade edin.
 4. Adım 3’teki canlı sayfa alanını (kağıt boyutu eksi kenar boşlukları) sütunlar arasında 0,167 “olacak şekilde eşit boyutta üç sütuna bölün (Bu, sütun kılavuzları oluştururken PageMaker tarafından kullanılan varsayılan boşluktur). Her sütun inç cinsinden ne kadar geniş ve derin ? Her sütun pika cinsinden ne kadar geniş ve derin?
 5. Türünüz için 12 nokta satır aralığı kullanırsanız, bu sütunlardan birine kaç satır gövde türü sığacağını hesaplayın (paragraflar arasında boşluk olmadığını varsayın).
 6. 5. Adımdaki hesaplamaları kullanarak, sütunun üst kısmına başlık ile gövde metninin başlangıcı arasında 6 punto boşluk kalacak şekilde 36 punto 2 satırlık bir başlık eklerseniz, kaç gövde tipi satırı sığar?

Pikalar ve Noktalar Alıştırması # 2

Bu alıştırma, sayfa düzeni programınızın ölçüm sistemi olarak pikalar ve noktalar kullanabilmesini gerektirir.

 1. Ölçüm sistemi olarak inç kullanmak (birçok programda varsayılan) 1 inç kenar boşluklu 8,5 “x 11” bir sayfa ayarlayın. Herhangi bir otomatik sütun veya ızgara kurulumu kullanmayın. Bunun yerine, 1. Alıştırmanın 4. Adımında hesapladığınız genişliğin üç sütununu tanımlamak için yönergeleri manuel olarak yerleştirin (kenar boşlukları için yönergeler 1. ve 3. sütunların dış kenarını tanımladığından, bu dört yönergedir).
 2. Yönergeleri kaldırın ve ölçüm sistemini ve cetvelleri pikalara değiştirin. Kenar boşlukları 6 pika (1 inç) olmalıdır. 1. Alıştırmanın 4. Adımındaki üç sütunu tanımlamak için yönergeleri tekrar manuel olarak yerleştirin. Hangi ölçüm sistemi kılavuzları gitmeleri gereken yere manuel olarak ve tam olarak yerleştirmenizi kolaylaştırdı? Çoğu kişi picas sistemini kullanmayı daha kolay bulur. Öyle mi?

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “Nokta ve Pikalarda Sayfa Düzeni Ölçümleri.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/page-layout-measurements-1074390.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). Nokta ve Pikalarda Sayfa Düzeni Ölçümleri. Https://www.thoughtco.com/page-layout-measurements-1074390 adresinden erişildi
Ayı, Jacci Howard. “Nokta ve Pikalarda Sayfa Düzeni Ölçümleri.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/page-layout-measurements-1074390 (erişim tarihi 20 Mayıs 2021).