Skip to content

Not Defteri’nde HTML Yazma

24 de Haziran de 2021

HTML, web sayfalarının yapısal temelini sağlar ve herhangi bir web tasarımcısının bu dili anlaması gerekir. Ancak bu dili kodlamak için kullandığınız yazılım size kalmış. Aslında. Windows kullanıyorsanız, HTML yazmak için bir düzenleyici satın almanıza veya indirmenize gerek yoktur. İşletim sisteminizde yerleşik olarak mükemmel işlevsel bir düzenleyiciniz var – Not Defteri. Bu yazılımın sınırlamaları vardır, ancak kesinlikle HTML kodlamanıza izin verecektir. Not Defteri işletim sisteminize zaten dahil olduğundan, fiyatı geçemezsiniz ve hemen HTML yazmaya başlayabilirsiniz! Not Defteri ile bir web sayfası oluşturmanın yalnızca birkaç adımı vardır:

Not Defteri’ni aç: Not defteri hemen hemen her zaman Aksesuarlar Menü.

HTML’nizi yazmaya başlayın: Bir HTML düzenleyicide olduğundan daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Etiket tamamlama veya doğrulama gibi öğeleriniz olmayacak. Bu noktada gerçekten sıfırdan kod yazıyorsunuz, bu yüzden yapacağınız herhangi bir hata, yazılımın sizin için yakalayabileceği hatalar olmayacaktır.

HTML’nizi bir dosyaya kaydedin: Not Defteri normalde dosyaları .txt olarak kaydeder. Ancak HTML yazdığınız için dosyayı .html olarak kaydetmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, sahip olduğunuz tek şey, içinde HTML kodu bulunan bir metin dosyasıdır. Üçüncü adımda dikkatli olmazsanız, aşağıdaki gibi bir dosya ile karşılaşacaksınız. dosyaadı.html.txt. Bunu nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Tıklamak Dosya ve sonra Farklı kaydet.

  2. Kaydetmek istediğiniz klasöre gidin.

  3. Farklı Kaydet Türü açılır menüsünü şu şekilde değiştirin: Tüm dosyalar (*.*)

  4. Dosyanıza bir ad verin. .html uzantısını eklediğinizden emin olun, ör. anasayfa.html.

HTML’yi öğrenmenin çok zor olmadığını ve basit bir web sayfası hazırlamak için herhangi bir ek yazılım veya başka öğe satın almanız gerekmediğini unutmayın. Ancak daha gelişmiş bir HTML düzenleme yazılımı kullanmanın avantajları vardır.

Not Defteri++ Kullanımı

Ücretsiz Notepad yazılımına basit bir yükseltme Notepad++’dır. Bu yazılım ücretsiz olarak indirilebilir, bu nedenle pahalı bir yazılım satın almadan HTML yazmaya çalışıyorsanız, Notepad++ yine de size yardımcı olur. Notepad çok temel bir yazılım paketi olsa da Notepad++, onu HTML kodlamak için mükemmel bir seçim haline getiren ek özelliklere sahiptir. Öncelikle, .html dosya uzantılı bir sayfayı kaydettiğinizde (böylece yazılıma aslında HTML yazdığınızı söylersiniz), yazılım yazdıklarınıza satır numaraları ve renk kodlaması ekleyecektir. Bu, daha pahalı, web tasarımı merkezli programlarda bulacağınız özellikleri kopyaladığı için HTML yazmayı çok daha kolaylaştırır. Bu, yeni web sayfalarını kodlamayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu programda (ve Not Defteri’nde) mevcut web sayfalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bir kez daha Notepad++’ın ek özellikleri bunu sizin için kolaylaştıracak.

HTML Düzenleme için Word’ü Kullanma

Word, Windows bilgisayarlarıyla Notepad’in yaptığı gibi otomatik olarak gelmese de, yine de birçok bilgisayarda bulunur ve HTML’yi kodlamak için bu yazılımı kullanmayı denemek isteyebilirsiniz. Microsoft Word ile HTML yazmak gerçekten mümkün olsa da, tavsiye edilmez. Word ile Notepad++’ın hiçbir avantajından yararlanamazsınız, ancak yazılımın her şeyi bir metin belgesine dönüştürme isteğiyle mücadele etmeniz gerekir. Çalıştırabilir misin? Evet, ancak bu kolay olmayacak ve gerçekçi olarak, herhangi bir HTML veya CSS kodlaması için Notepad veya Notepad++ kullanmaktan çok daha iyisiniz.

CSS ve Javascript Yazmak

HTML gibi, CSS ve Javascript dosyaları gerçekten sadece metin dosyalarıdır. Bu, Basamaklı Stil Sayfaları veya Javascript yazmak için Notepad veya Notepad++ kullanabileceğiniz anlamına gelir. Oluşturduğunuz dosya türüne bağlı olarak dosyaları .css veya .js dosya uzantılarını kullanarak kaydetmeniz yeterlidir. Jennifer Krynin’in orijinal makalesi. Jeremy Girard tarafından düzenlendi.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Not Defteri’nde HTML Yazma.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/writing-html-in-notepad-3469131.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Not Defteri’nde HTML Yazma. https://www.thinktco.com/writing-html-in-notepad-3469131 adresinden alındı.
Kyrin, Jennifer. “Not Defteri’nde HTML Yazma.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/writing-html-in-notepad-3469131 (24 Haziran 2021’de erişildi).