Skip to content

NT Yükleyiciye (NTLDR) Genel Bakış

4 de Mayıs de 2021

NTLDR (NT Loader), Windows XP işletim sisteminizin başlamasına yardımcı olan, sistem bölümündeki birim önyükleme kaydının bir parçası olan birim önyükleme kodundan yüklenen küçük bir yazılım parçasıdır. NTLDR, hem önyükleme yöneticisi hem de sistem yükleyici olarak işlev görür. Windows XP’den sonra piyasaya sürülen işletim sistemlerinde BOOTMGR ve winload.exe birlikte NTLDR’nin yerini alır. Birden fazla işletim sisteminiz kurulu ve doğru şekilde yapılandırılmışsa, NTLDR, bilgisayarınız başladığında bir önyükleme menüsü göstererek hangi işletim sisteminin yüklenmesi gerektiğini seçmenize izin verir.

NTLDR Hataları

Windows XP’deki yaygın bir başlangıç ​​hatası, bilgisayar yanlışlıkla önyükleme yapılamayan bir diske veya diskete yanlışlıkla önyükleme yapmaya çalıştığında görülen NTLDR Eksik hatasıdır. Bununla birlikte, bazen NTLDR hatası, gerçekten Windows veya başka bir yazılım çalıştıran bir diske veya USB cihazına önyükleme yapmak istediğinizde bozuk bir sabit sürücüye önyükleme yapmaya çalışırken ortaya çıkar. Bu durumda, önyükleme sırasını CD / USB aygıtına değiştirmek muhtemelen sorunu çözecektir.

NTLDR Ne Yapar?

NTLDR’nin amacı, kullanıcının hangi işletim sistemini önyükleyeceğini seçebilmesidir. Bu olmadan, o anda kullanmak istediğiniz işletim sistemini yüklemek için önyükleme sürecini yönlendirmenin bir yolu olamazdı. Bu, NTLDR’nin önyükleme sırasında geçirdiği işlemlerin sırasıdır:

  1. Önyüklenebilir sürücüdeki (NTFS veya FAT) dosya sistemine erişir.
  2. İçinde depolanan bilgiler hiberfil.sys Windows daha önce hazırda bekletme modundaysa yüklenir, bu da işletim sisteminin en son kaldığı yerden devam ettiği anlamına gelir.
  3. Hazırda bekletmediyse, boot.ini öğesinden okunur ve ardından size önyükleme menüsünü verir.
  4. NTLDR, şurada açıklanan belirli bir dosyayı yükler: boot.ini seçilen işletim sistemi NT tabanlı bir işletim sistemi değilse. İlişkili dosya içinde verilmemişse boot.ini, sonra bootsect.dos kullanıldı.
  5. İşletim sistemi seçildiyse dır-dir NT tabanlı, ardından NTLDR çalışır ntdetect.com.
  6. En sonunda, ntoskrnl.exe Başladı.

Önyükleme sırasında bir işletim sistemi seçerken menü seçenekleri, boot.ini dosya. Ancak, Windows’un NT olmayan sürümleri için önyükleme seçenekleri dosya aracılığıyla yapılandırılamaz, bu nedenle daha sonra ne yapılacağını – işletim sistemine nasıl önyükleneceğini anlamak için okunabilen ilişkili bir dosya olması gerekir. boot.ini dosya sistem, gizli ve salt okunur özniteliklerde değişikliklere karşı doğal olarak korunur. Düzenlemenin en iyi yolu boot.ini dosya bootcfg komutuna sahiptir, bu sadece dosyayı düzenlemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bittiğinde bu öznitelikleri yeniden uygulamanıza da izin verir. İsteğe bağlı olarak düzenleyebilirsiniz boot.ini INI dosyasını bulabilmeniz için gizli sistem dosyalarını görüntüleyerek ve ardından düzenlemeden önce salt okunur özniteliği kapatarak dosyalayın.

NTLDR hakkında daha fazla bilgi

Bilgisayarınızda yalnızca bir işletim sistemi kuruluysa, NTLDR önyükleme menüsünü görmezsiniz. NTLDR önyükleyici yalnızca bir sabit sürücüden değil, aynı zamanda bir diskten, flash sürücüden, disketten ve diğer taşınabilir depolama aygıtlarından da çalıştırılabilir. Sistem biriminde, NTLDR hem önyükleyicinin hem de ntdetect.com, sistemi başlatmak için temel donanım bilgilerini bulmak için kullanılır. Yukarıda okuduğunuz gibi, önemli önyükleme yapılandırma bilgilerini içeren başka bir dosya boot.ini – NTLDR, Pencereler ilk sabit sürücünün ilk bölümündeki klasör boot.ini kayıp.