Skip to content

NTLDR Eksik Hataları Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

En yaygın “NTLDR eksik” sorunu dahil olmak üzere NTLDR hatalarının birkaç olası nedeni vardır. En yaygın neden, bilgisayarınızın önyüklenmek üzere doğru şekilde yapılandırılmamış bir sabit sürücüden veya flash sürücüden önyüklemeye çalışmasıdır. Başka bir deyişle, bir önyüklenemez kaynak. Bu, önyüklemeye çalıştığınız bir optik sürücüdeki veya disket sürücüsündeki ortam için de geçerlidir. Diğer olası nedenler arasında bozuk ve yanlış yapılandırılmış dosyalar, sabit sürücü ve işletim sistemi yükseltme sorunları, bozuk sabit sürücü sektörleri, eski bir BIOS ve hasarlı veya gevşek IDE kabloları bulunur.

NTLDR Hataları

Hatanın kendini göstermesinin birkaç farklı yolu vardır, aşağıdaki ilk öğe en yaygın olanıdır:

 • Ntldr eksik
 • yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın
 • Ntldr eksik
 • Yeniden başlatmak için Ctrl Alt Del tuşuna basın
 • Önyükleme: NTLDR bulunamadı
 • Lütfen başka bir disk yerleştirin

Hata mesajı, bilgisayar ilk başlatıldıktan çok kısa bir süre sonra, Açılışta Kendi Kendini Sınama (POST) tamamlandıktan hemen sonra, Windows XP yalnızca başlangıçta yüklenmeye başladığında görüntülenir. Bu sorun, Windows XP Professional ve Windows XP Home Edition dahil olmak üzere Windows XP işletim sistemi için geçerlidir. Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista, NTLDR değil BOOTMGR kullanır. Bu işletim sistemlerinden birinde, özellikle yükleme işleminin başlarında “NTLDR Eksik” hatası alırsanız, temiz yükleme işlemini en baştan başlatmayı deneyin.

‘NTLDR Eksik’ Hataları Nasıl Düzeltilir

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın. Hata şans eseri olabilir.

 2. Disketinizde ve optik (CD / DVD / BD) sürücülerinizde ortam olup olmadığını kontrol edin ve tüm harici sürücüleri çıkarın. Bilgisayarınız önyükleme yapılamayan bir diskete, CD / DVD / BD’ye, harici sabit sürücüye veya flash sürücüye önyükleme yapmaya çalışıyorsa, çoğu zaman “NTLDR eksik” hatası görünecektir. Sorununuzun nedeninin bu olduğunu fark ederseniz ve çok sık oluyorsa, BIOS’ta önyükleme sırasını değiştirmeyi düşünebilirsiniz, böylece Windows yüklü sabit sürücü ilk sırada listelenir.

 3. BIOS’taki sabit sürücüyü ve diğer sürücü ayarlarını kontrol edin ve doğru olduklarından emin olun. BIOS yapılandırması bilgisayara bir sürücüyü nasıl kullanacağını söyler, bu nedenle yanlış ayarlar, bu hatalar da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilir. Genellikle bir Oto ayar BIOS’taki sabit sürücü ve optik sürücü yapılandırmaları için, bu, ne yapacağınızdan emin değilseniz genellikle güvenli bir seçenektir.

 4. NTLDR ve ntdetect.com dosyalarını Windows XP CD’sinden geri yükleyin. Bu iki önemli sistem dosyasını orijinal Windows XP CD’sinden geri yüklemek işe yarayabilir.

 5. Boot.ini dosyasını onarın veya değiştirin. Sorunun nedeni Windows XP kurulumunuz için doğru yapılandırılmamış bir boot.ini dosyasıysa, bu NTLDR hatasını önleyecektir.

 6. Windows XP sistem bölümüne yeni bir bölüm önyükleme kesimi yazın. Bölüm önyükleme sektörü bozulmuşsa veya doğru şekilde yapılandırılmamışsa, hatayı alabilirsiniz.

 7. Windows XP ana önyükleme kaydını onarın. Ana önyükleme kaydı bozuksa NTLDR hata mesajları da görünebilir.

 8. Tüm dahili veri ve güç kablolarını yeniden yerleştirin. Hata mesajlarının nedeni gevşek veya arızalı IDE kabloları olabilir. Hatalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, IDE kablosunu değiştirmeyi deneyin.

 9. Anakartınızın BIOS’unu güncelleyin. Bazen, güncel olmayan bir BIOS sürümü hataya neden olabilir.

 10. Windows XP’nin onarım kurulumunu gerçekleştirin. Bu tür bir kurulum meli eksik veya bozuk dosyaları değiştirin. Bu sorunu çözmezse sorun gidermeye devam edin.

 11. Temiz bir Windows XP kurulumu gerçekleştirin. Bu tür bir kurulum, Windows XP’yi bilgisayarınızdan tamamen kaldıracak ve sıfırdan yeniden kuracaktır. Bu, neredeyse kesin olarak herhangi bir NTLDR hatasını çözecek olsa da, tüm verilerinizin yedeklenmesi ve daha sonra geri yüklenmesi gerektiğinden, zaman alıcı bir süreçtir. Dosyalarınızı yedeklemek için erişemiyorsanız, temiz bir Windows XP kurulumuna devam ederseniz hepsini kaybedeceğinizi anlayın.

 12. Sabit sürücüyü değiştirin ve ardından yeni bir Windows XP kurulumu gerçekleştirin. Son adımdaki temiz kurulum da dahil olmak üzere her şey başarısız olduysa, büyük olasılıkla sabit sürücünüzle ilgili bir donanım sorunuyla karşı karşıyasınızdır.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.