Skip to content

Nvidia, Dizüstü Oyun Bilgisayarı Satın Almayı Nasıl Daha Kolay Hale Getiriyor?

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Nvidia artık üreticilerin oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunan grafik kartının tüm özelliklerini içermesini isteyecek.
  • Bu değişiklik, bir dizüstü bilgisayarın grafik kartının yeteneklerini sergilemek için kullanılan Max-Q ve Max-P tanımlamalarının kaldırılmasını takip ediyor.
  • Uzmanlar, bu değişikliğin ilk başta kafa karıştırıcı olabileceğine inanıyor, ancak yeni bir dizüstü oyun bilgisayarı satın almayı çok daha az kafa karıştırıcı hale getirecek.
Razer
Oyun dizüstü bilgisayarlarının RTX-30 serisi grafik kartlarıyla piyasaya sürülmesindeki kafa karışıklığının ardından, Nvidia şimdi üreticilerin tüm özelliklerini tüketicilere açıklamalarını isteyecek. En son oyun dizüstü bilgisayarları artık Nvidia’nın RTX 30 serisi grafik kartlarını kullanıyor, bazı kullanıcılar, dizüstü bilgisayarınızda hangi kartla sonuçlandığınıza bağlı olarak, normalde daha az güçlü olan bir kartın daha yüksek olanlardan daha yetenekli olabileceğini bildirdi. fiyatlı varyantlar. Nvidia, oyun dizüstü bilgisayar üreticilerinin kartın özelliklerini tam olarak açıklamasını zorunlu kılarak bu sorunu ele alıyor. Bu, yeni bir dizüstü oyun bilgisayarı satın alma sürecini çok daha az kafa karıştırıcı hale getirmeye yardımcı olacaktır. “Her mobil GPU’nun birden fazla çeşidi vardır ve düşük güçlü bir amiral gemisi mobil GPU’nun, daha yüksek toplam grafik gücü (TGP) ve saat hızı nedeniyle tam güçlü orta kademe kardeşi tarafından yenildiği bazı durumlar vardır,” Baş editör Aamir Irshad PC Builderz’da anlattı Cankurtaran e-posta yoluyla.

Müşterinin kafasını karıştırmak

Oyun dizüstü bilgisayarlarında RTX 30 serisi kartların piyasaya sürülmesinden önce, çoğu dizüstü bilgisayar Max-Q veya Max-P adıyla gönderilirken, birincisi genellikle daha iyi için gücü feda etmesi gereken daha ince dizüstü bilgisayarlarda bulunan daha düşük güçlü bir seçenektir. soğutma. Üreticiler RTX 30 serisi kartlarla dizüstü bilgisayarları göndermeye başladığında, bu atama kaldırıldı ve kullanıcıların yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken hangi tür kartlarla karşılaşabilecekleri konusunda kafa karışıklığına neden oldu.

Bir Nvidia sözcüsü The Verge’ye verdiği demeçte, Max-Q gibi isimlerin artık bir dizüstü bilgisayarın gücünü belirlemeye yardımcı olmak için kullanılmadığını söyledi. Bunun yerine, bu atamalar, grafik kartının Nvidia’nın Whisper Mode 2 veya Dynamic Boost 2 gibi özellikleri kullanıp kullanmadığının aktarılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Irshad, grafik kartının performansını tipik olarak yalnızca çalışma şeklini etkileyen tanımlamalara dayandırmanın her zaman garip olduğunu söyledi. kart soğutulur ve nasıl güç çeker. Ayrıca, dizüstü bilgisayarlardaki grafik kartları arasında karşılaştırmaları çok daha zor hale getirdiğini, çünkü bu atamaların esas olarak kartın kullandığı soğutma sistemi türünü ve güç kaynağının gücü ona nasıl ittiğini tanımlamak için kullanıldığını söyledi. “10 yıldan fazla bir süredir bilgisayar üretiyorum. Ve bunu Nvidia’nın hoş bir hamlesi olarak görüyorum.” “Her dizüstü bilgisayar benzersiz bir soğutma kurulumuna ve güç dağıtım sistemine sahip olduğundan, bu atamalar [to make less sense], “Irshad Lifewire’a söyledi. Geçmişte bazı orijinal ekipman üreticilerinin (OEM’ler) Max-Q etiketini teknik özellik tablosunun derinliklerine gömdükleri ve kullanıcıların bulmasını neredeyse imkansız hale getirdiği durumlar olduğunu belirtti. Max-Q ve Max-P tanımlamalarının nasıl kullanıldığıyla ilgili sorunun büyük bir parçası olduğunu söyledi.

Netlik

Irshad, “10 yıldan fazla bir süredir bilgisayar üretiyorum. Ve bunu Nvidia’nın hoş bir hamlesi olarak görüyorum,” dedi. “Bu birçokları için bir sürpriz, ancak bilgisayar üreticileri topluluğu tarafından oldukça uzun bir süredir bekleniyordu.” Ancak bu değişikliklerle birlikte, üreticilerin artık sattıkları dizüstü bilgisayarlarda sunulan grafik kartının tam özelliklerini belirlemesi gerekecek. Bu, yeni bir dizüstü oyun bilgisayarı satın alma sürecine çok daha fazla netlik getirmeli ve kullanıcıların farkında olmadan RTX 3080 gibi daha düşük fiyatlı kartlardan daha iyi performans gösteren RTX 3080’lere sahip dizüstü bilgisayarları satın almalarını engellemelidir.

Artık kullanıcıların çekirdek saat hızı, artırılmış saat hızı, sahip olduğu VRAM türü ve ne kadar VRAM sunduğu gibi donanım özelliklerine odaklanmaları gerekecek. Bu ilk başta daha kafa karıştırıcı gelse de Irshad, özellikle bilgisayarlarla ve donanımı çevreleyen teknik terimlerle daha önce deneyimi olmayan kullanıcılar için çok daha basit olacağını söylüyor. Irshad, “Bu özellikler ne kadar yüksekse, mobil GPU da o kadar güçlü (ve pahalı) olacaktır” dedi. Anlamlarını anlamayanlar için kafa karıştırıcı olabilecek Max-Q ve Max-P tanımlamalarının aksine, özellikleri düz rakamlar ve harflerle belirtmek, en deneyimsiz kullanıcıların bile iyi bir grafik kartına sahip bir oyun dizüstü bilgisayarı bulmasına yardımcı olmalıdır. . “Dürüst olmak gerekirse,” dedi Irshad, “Tüketiciler için bunun biraz zaman alacağını düşünüyorum, özellikle de ilk kez alıcılarsa, ancak sonunda bilgisayar üreticilerinin yıllar içinde sahip olduğu gibi bu özelliklere alışacaklar.”