Skip to content

NVIDIA Optimus Teknolojisi Nedir?

2 de Haziran de 2021

Bir dizüstü bilgisayarın teknik özelliklerine bakarken, bazı NVIDIA grafik kartlarında Optimus teknolojisi denen bir özellik olduğunu fark edebilirsiniz. Optimus nedir? Neden önemli? Yeni bir dizüstü bilgisayar ararken öncelik vermeye değer mi?

NVIDIA Optimus Nedir?

Optimus, NVIDIA tarafından geliştirilen ve bir cihazı nasıl kullandığınıza bağlı olarak grafikleri otomatik olarak ayarlayan bir teknolojidir. Bu optimizasyon, bir dizüstü bilgisayarda pil gücünü daha iyi korur. Bazen hibrit grafik sistemi olarak anılır. Optimus, kullandığınız uygulamalara göre entegre grafikler ve ayrı bir GPU arasında otomatik olarak geçiş yapar. Bu, oyun sırasında veya bir HD film izlerken yüksek performanslı grafikler kullanmanıza olanak tanır. İşiniz bittiğinde veya internette gezinirken, Optimus özellikli sistemler pil ömrünü uzatmak için entegre grafiklere geçebilir.

Optimus Teknolojili Dizüstü Bilgisayar Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Optimus teknolojisine sahip bir dizüstü bilgisayar kullanmanın en önemli avantajı, sistem her zaman güç gerektiren ayrı bir grafik kartı çalıştırmadığından daha iyi pil ömrüdür. Entegre grafikler ve özel grafik kartı arasında otomatik geçiş yaparak, pil ömrü karışık kullanım durumlarında iyileşir. İşlev otomatik olarak gerçekleştirildiğinden, iki grafik sistemi arasında manuel olarak geçiş yapmanızı gerektiren önceki hibrit grafik sistemlerini de geliştirir.

Optimus Teknolojisine Sahip Bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Bulunur?

Herhangi bir Optimus sistemi, uyumlu bir NVIDIA grafik kartına sahip olmalı ve Optimus teknolojisinin desteklendiğini açıkça belirtmelidir. En yeni NVIDIA grafik kartlarına sahip tüm modern dizüstü bilgisayarlar bu özelliğe sahip değildir. Aynı üretici serisindeki iki benzer dizüstü bilgisayarda bulunmayabilir.