Skip to content

Oci.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

18 de Haziran de 2021

Oci.dll hataları, Oracle Call Interface anlamına gelen Oracle yazılımı ile kullanılan bir API olan oci DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, oci.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

Oci.dll Hataları

Oci.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Oci.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır: Oci.dll Bulunamadı

type=”code”> oci.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.

type=”code”> Bulunamıyor [PATH]oci.dll

type=”code”> OCI DLL’si yüklenemedi

type=”code”> OCI DLL’si yüklenemiyor: [PATH]

type=”code”> oci.dll dosyası eksik.

type=”code”> Başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: oci.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

type=”code”> Oci.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Ancak, genellikle bir Oracle uygulamasıyla ilgilidir. oci.dll hatasının içeriği, sorunu çözmede yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. oci.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Oci.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

oci.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. oci.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. oci.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. oci.dll’yi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir oci.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. oci.dll’yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, oci.dll’yi ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Oci.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı oci.dll hataları, bir virüs ya da bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz oci.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 3. oci.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda oci.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Yeniden yüklediğiniz programa çok dikkat edin. Bazı “oci.dll bulunamadı” hataları, 64 bit Oracle veritabanına erişmek için 32 bit uygulama kullanmak gibi yanlış bit sürümü olan programlardan kaynaklanır. Bu özel durumda, 64-bit veritabanıyla kullanılacak doğru DLL dosyasını bulabilmesi için uygulamanın 64-bit eşdeğerini yüklemek veya uygulamanın 32-bit sürümünü kullanmak için uygulamanın 32-bit sürümünü kullanmak istersiniz. 32 bit kitaplıklar. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse oci.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 4. Oracle istemcisinin yanlış DLL dosyasını yüklemesini düzeltmek için Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde bir değeri düzenleyin. Bu anahtarı bulun: HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREWow6432NodeORACLE

  type=”code”> Şimdi sağ tıklayın ORACLE düğüm ve adlı yeni bir anahtar yapmayı seçin Z_SSIS. Bu yeni anahtara sağ tıklayın ve adında yeni bir dize oluşturun. ORACLE_HOME. Bu dizeyi açın ve değeri Oracle’ın 32 bit kurulumunun konumuna ayarlayın. Bunları yapmak için yardıma ihtiyacınız varsa, belirli talimatlar için Kayıt Defteri Anahtarlarını ve Değerlerini Ekleme, Değiştirme ve Silme bölümüne bakın.

 5. oci.dll’nin düzgün çalışması için bağımlı DLL’lerin yüklendiğinden emin olmak için Microsoft Visual C++ 2010 Yeniden Dağıtılabilir Paketi’ni yükleyin. Yeniden dağıtılabilir yazılımın hem 32 bit sürümü hem de 64 bit sürümü vardır, bu nedenle bu x86 bağlantısını veya bu x64 bağlantısını izleyerek her ikisini de alabilirsiniz.

 6. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. oci.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 7. oci.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “Oci.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. oci.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir – bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra oci.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 9. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. oci.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki tek tek oci.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki oci.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz oci.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Bir sonraki yıkıcı adımdan önce, seçeneği buraya “son çare” denemesi olarak ekledik.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri oci.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak oci.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir oci.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.