Skip to content

Octatrack Neden Çevredeki En Tuhaf Elektronik Müzik Aleti?

6 de Eylül de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Resmi olarak, Octatrack bir ‘8 kanallı dinamik performans örnekleyici’dir.
  • Octatrack’ın yapamayacağı neredeyse hiçbir müzikal görev yoktur.
  • Sinir bozucu, benzersiz ve tam bir kült klasiği.

Elektron’un Octatrack’ı, öğrenmesi zor, modası geçmiş ses efektlerine sahip ve net bir kullanım durumu olmayan 10 yıllık bir oluk kutusudur. Yine de bu efsanevi makine bugün hala satıyor, çok seviliyor ve tamamen benzersiz. Octatrack İsveç’in Elektron’undan geliyor ve belki de tasarımından müziği yöneten sonuçlarına kadar şimdiye kadar yapılmış en tuhaf elektronik müzik aletlerinden biri. Octatrack’ı tarif etmek zor. Sekiz kanallı bir adım sıralayıcıdır, ancak aynı zamanda bir örnekleyici, sekiz kanallı bir kaydedici, bir MIDI sıralayıcı ve bir efekt kutusudur. Gitar lüper pedalı olarak veya sadece diğer ekipmanlar için bir mikser olarak kullanabilirsiniz. Ve ilk Octatrack efsanesine yol açan bu olasılıklar bolluğu: öğrenmenin zor olduğu. Müzisyen ve Octatrack kullanıcısı Hans_Olo, bir forum başlığında Lifewire’a verdiği demeçte, “OT eşit derecede çok yönlü ve kendine özgü. Zengin özellik seti ile rakipsiz, ancak bazı bölgelerde koruma korkuluklarının olmaması onu biraz yüksek bakım gerektiren bir arkadaş yapıyor” dedi. “Ancak, 10 yıl sonra beklenmedik bir şekilde ortaya çıktığını gördüğüm stüdyo videolarının sayısına bakılırsa, hala en iyi seçim gibi görünüyor. [for] gerçek bir rekabetin olmamasına bağladığım birçok sanatçı.”

Öğrenme Eğrileri

Octatrack hakkında ne zaman okusanız, onun “dik bir öğrenme eğrisi” olduğunu göreceksiniz. Ancak bu yalnızca daha önce hiç adım sıralayıcı kullanmadıysanız geçerlidir. Elbette derin, ama öğrenmesi şu anda okuduğunuz bilgisayar veya telefondan daha zor değil. Bir bakıma, Octatrack dır-dir genel amaçlı bir bilgisayar gibi. Hemen hemen her türlü müzikal role bürünebilir ve genellikle amacınıza ulaşmanın birkaç yolunu bulabilirsiniz. Bu karmaşıklık hayal kırıklığına yol açabilir, ancak bir kez yuvarlanmaya başladığınızda, her şeyi özel düğmelerle veya düğme kombinasyonlarıyla yapabilirsiniz. Hans_Olo’nun bahsettiği videolardan bazılarını izleyin ve bir müzik aleti gibi çalındığını göreceksiniz.

Octotrak dinamik performans örnekleyici kurulumu, ahşap masa üzerinde ve üzerinde oturma

Müzisyen Tarekith, Lifewire’a bir forum başlığında, “Donanımı, özellikle istediğiniz şekilde çalışacak kadar esnek bir şekilde kurabilmekle ilgili bir şey var, bu da onu gerçekten başka hiçbir şeye benzemiyor” dedi. “Her ne kadar tartışmalı olsa da, onu yeni kullanıcılar için de bu kadar karmaşık yapan şey.”

Bu ne işe yarıyor?

Yukarıdaki resme bir göz atın. Bu 16 düğme sırası, 4/4 müzik çubuğundaki 16 on altıncı notayı temsil eder. Tetikleyiciler için “tetikler” olarak adlandırılırlar ve bir örneği veya bir MIDI notunu tetikleyebilirler. Ancak aynı zamanda bir kaydı tetikleyebilir veya bir örneği kromatik olarak (farklı perdelerde) oynatmak için kullanılabilirler. Veya bir sample’ı dilimleyebilir ve bu dilimleri bu tuşlarla çalabilirsiniz. Veya içinde bulunduğunuz moda bağlı olarak her bir adıma efekt eklemek için trigleri kullanın. Ardından, sağa bakın ve DJ tarzı bir crossfader görürsünüz. Bu aynı zamanda hemen hemen her şeyi yapabilir, ancak ana fikir, herhangi bir düğmeden veya kadrandan herhangi bir parametre alabilir ve hepsini bir kerede kontrol etmek için crossfader’ı kullanabilirsiniz. Sonuçlar, Octatrack’teki her şey gibi, ince veya vahşi olabilir.

Octatrack dinamik performans örnekleyici crossfader'ın yakın çekim görüntüsü

Ve bu sadece başlangıç. Octatrack’ın güzelliği – ve müzisyenlerin ona geri dönmesini sağlayan şey – esneklik ve eğlencedir. Geçenlerde, ilkini birkaç yıl önce sattıktan sonra ikincisini aldım ve şimdiye kadar, her türlü efekt bu crossfader’a eşlenmiş olarak, sadece sekiz kanallı bir gitar looper olarak kullandım. Bir ayak pedalına bağlı, yıllardır (müzikal olarak) yaşadığım en eğlenceli şey.

Yaşını Gösteriyor

Bir bakıma Octatrack, oluk kutularının George Clooney’sidir. Biraz ilerliyor ve yaşını gösteriyor ama yine de harika görünüyor. Reverb efekti kaba ama yine de büyüleyici ve çalışmanızı bir CF kartında saklar. Evet, bir Kompakt Flash kart.

Yan tarafta duran ve diğer aksesuarlarla çevrili Octatrack örnekleyici

Ancak yaşla birlikte deneyim gelir. Bu makale için Octatrack’ı tartıştığımız Elektronauts forumu, Octatrack için on yıldan fazla bilgi ve tavsiyeye sahiptir. Müzisyen ve forum üyesi Jay B, “Muazzam bir kullanıcı tabanına sahip olmanın ve bunun ne ve nasıl yapabileceğini anlamaya yönelik on yıllık forum gönderilerine sahip olmanın kesinlikle bir artı yanı var” diyor. “Derin hayranlar çok dindar ve muhtemelen daha fazla harcıyorlar. müzik yapmak için harcadığımdan daha çok soruları yanıtlamak için zaman.” Yaşlanmış, kusurlu, geçinmesi zor ama kesinlikle buna değer. İşte bir 10 yıl daha, Octatrack.