Skip to content

Oculus Go Bağımsız VR Başlığı İncelemesi

2 de Mart de 2023

Oculus Go Bağımsız VR Başlığı

Ne Seviyoruz

 • Konforlu, kaliteli malzemeler ve güzel tasarım
 • Sezgisel yazılım ve donanım arayüzü
 • Net, dengeli hoparlörler
 • Gerçekten kablosuz ve bağımsız
 • Sesli komutları destekler
 • İyi değer

Neyi Sevmiyoruz

 • Pil sadece iki saat sürer
 • Üç serbestlik derecesi
 • Windows Mixed Reality veya Oculus Rift kadar güçlü değil

Oculus Go Bağımsız VR kulaklığı, kablolar olmadan basit, sürükleyici bir deneyim isteyenler için sanal gerçekliğe uygun fiyatlı bir giriş.

4

Oculus Git

Oculus Go Bağımsız VR Başlığı

Bu makalede

Oculus Go Bağımsız VR Başlığını, uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Skyrim VR’de gezinmek ne kadar eğlenceli olsa da bazen arkamıza yaslanıp daha rahat bir VR deneyimi yaşamak isteriz. Oculus bu boşluğu, bir akıllı telefondan daha fazla güce sahip, ancak PC VR pazarıyla pek rekabet etmeye çalışmayan, bağımsız, kablosuz bir kulaklık seti olan Oculus Go ile doldurmaya çalışıyor. Uygulama mağazası, Go’nun işaretçi tarzı denetleyicisiyle harika çalışan basit mekaniklere eğlenceyi damıtmayı amaçlayan birçok deneysel çalışmayla dolu kulaklık kadar benzersizdir.

Oculus Git

Tasarım: Şık ve modern

Oculus Go, fütüristik bir ütopyaya ait şık yuvarlak kasasıyla eski Oculus Rift’ten pek çok tasarım ipucu alıyor. Qualcomm Snapdragon 821 işlemci tarafından desteklenmektedir ve kalın cırt cırtlı kayışlarla donatılmıştır. Burundan çok hafif kaysa da, kulaklığın ne kadar dengeli ve ağırlıksız hissettirdiğinden oldukça etkilendik. Kulaklıkta ses kontrolü, güç düğmesi, mikro USB şarj bağlantı noktası ve kulaklıklar için 3,5 mm ses jakı bulunur. Ancak, yapmazsın ihtiyaç kulaklık çünkü Oculus, ekstra çevre birimleri olmadan VR dünyanızı dinleyebilmeniz için cırt cırtlı kayışların tabanına gizlenmiş hoparlörlere sahiptir. Go, küçük bir AA pille çalışan işaretçi denetleyicisiyle birlikte gelir. Denetleyici pürüzsüzdür ve tutması kolaydır, avucunuza sığar. Bir izleme dörtgeni, bir tetikleyici, bir Ana Sayfa düğmesi ve bir geri düğmesi vardır, bu da denetleyicinin bir Rift Touch veya Vive değnek denetleyicisinin sadeleştirilmiş bir versiyonu gibi hissetmesini sağlar. Kullanımı o kadar kolay ki, PC VR denetleyicilerinin bu kadar basit olmasını diliyoruz.

Oculus, 200 $ MSRP’ye, iyi müşteri hizmetleri ve harika bir işletim sistemi ile konforlu, bağımsız bir kulaklık satıyor. Kulaklık seti ile ilgili tek endişe, ayarlama ve malzeme seçimidir. Oculus Go, bir şekilde bir Vive Pro’dan daha net olan muhteşem bir Hızlı Geçiş Yapan LCD ekrana sahip olarak gelir, ancak göz bebekleri arasındaki mesafeyi veya odak mesafesini ayarlayamazsınız. Yerel olarak ABD ulusal ortalaması olan 64 mm’ye yakın bir IPD’niz yoksa, sabit IPD’sinin büyük göz yorgunluğuna neden olabileceğini görebilirsiniz. Malzemeler söz konusu olduğunda, her şey rahat ve lüks hissettiriyor, ancak Go’nun işaretçisinin üst kısmı parmak izi mıknatısı görevi gören parlak bir plastik. Aksi takdirde, hem kulaklık hem de uzaktan kumanda yalnızca rahat değil, aynı zamanda güzel ve sağlamdır.

Kurulum Süreci: Herkes için kolay

Oculus Go kulaklığının kurulumu genellikle oldukça kolaydır, ancak kumandada bir aksama vardır—bilek “kayışı” çözülmüş bir ip parçasıdır. İpi ilmeğe bağlamanız gerekiyor ve güzel, pratik bir düğüm istiyorsanız, çok yaygın bir balık düğümü türü olan kan düğümü atmanızı öneririz. Başlığınız şarj olduğunda ve kumandanız kullanıma hazır olduğunda, Oculus Go’nuzu kurabilirsiniz. Kulaklığı açın (bir LED ışık göstergesi olacaktır), takın ve kulaklık içindeki talimatları izleyin. Oculus Uygulamasını akıllı telefonunuza veya tabletinize indirmeniz, bir Oculus hesabında oturum açmanız (Facebook hesabınızı kullanabilirsiniz) ve ardından Bluetooth aracılığıyla Go cihazınızla eşleştirmeniz gerekir. Artık zevkinize göre oyun ve uygulama indirebilir ve/veya satın alabilirsiniz. Kulaklığınızı iki veya üç saat boyunca tekrar şarj etmeniz gerekmez.

Konfor: Ergonomik kıvrımlar

Temel cırt cırtlı kayışları kullanmak şaşırtıcı derecede rahat ve bu, Go’nun ne kadar hafif olduğu sayesinde. Nemi dağıtacak havalandırma delikleri yoktur, bu nedenle büyük burunlu kullanıcılar biraz buğulanma yaşayabilir. Denetleyici inanılmaz derecede ergonomiktir, bu nedenle onu tuttuğunuzu kısa sürede unutabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Go’nun sanal dünyalarında herhangi bir şey yapmak için işaret etmek, basmak ve ara sıra kaydırmak. Her şeyi başarmak için parmaklarınızın zar zor hareket etmesi gerekiyor.

Görüntü Kalitesi: Net görüntüler

2560 x 1440 piksel Çift Anahtarlı LCD Ekran, fazla Oculus Rift’in 2100 x 1400 OLED ekranından daha net ve açıkçası neredeyse Vive Pro’nun 2880 x 1600p OLED ekranı kadar iyi. Çözünürlüğü Vive Pro’nunki kadar yüksek olmayabilir, ancak hızlı geçiş ve akıllı tasarım, onu ekran kapısı etkisinden, grenlilikten ve bulanıklıktan kaçınmada verimli kılar. Go’nun işlemcilerinin performansından ödün vermeden görüntü kalitesini artırdığı için, bir başlığa daha fazla piksel yerleştirmekten çok daha etkileyici bir yenilik. 72Hz yerine 90Hz’de yenilenirse deneyim daha da iyi olur, ancak hızlı tempolu bir şey oynamadığınız sürece düşük kare hızı çok fark edilmez.

Oculus Go Bağımsız VR Başlığı

Performans: Biraz sıcak çalışıyor

Go, Qualcomm işlemcisi için fevkalade işlev görse de, aşırı ısınmaya karşı, örneğin bir Intel i7 CPU’nun olabileceğinden daha hassastır. Go aşırı ısındığında, çoğu bilgisayarın yaptığı gibi tekliyor. Aksi takdirde, harika bir deneyim. Kumandayla ilgili herhangi bir izleme sorunumuz olmadı, ancak kumandanın başlıkla yanlış hizalanması durumunda, bu sorunu çözmek için Oculus yerleşik yarı otomatik yeniden hizalama.

Go için Oculus mağazasının kullanımı, Rift için olduğu kadar harika bir şekilde basittir. Oculus Go’da yoğun, grafiksel olarak çığır açan deneyimler yok, ancak pek çok keyifli deneyim var. VR film izleyicileri, yatmadan önce güzel bir 3D belgesel izlemek için yapılmış gibi hissettiren bu kulaklıktan özellikle memnun kalacak. Ayrıca Daedalus, Angest, Eclipse: Edge of Light, Dead and Buried ve Pet Lab gibi çeşitli yapboz ve aksiyon oyunlarından da keyif aldık. Kılavuzlu Meditasyon VR, günü sonlandırmak için mükemmeldir. Go hala genç bir ürün, bu nedenle mağazaya daha birçok kaliteli uygulamanın gelmesini bekliyoruz. Oculus şu anda VR geliştiricilerine yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve konsol satışına özel ürünü henüz üretmemiş olsalar da, bunu yapmaları sadece an meselesi.

Ses: Mükemmel ses

Oculus Go’nun hoparlörleri sanki kafamızın içindeymiş gibi ses çıkarıyor. Ses kalitesi, özellikle nispeten uygun fiyatlı bir kulaklık için şaşırtıcı. Rift’in sesinden daha iyidir ve kendi kulaklığınızı tercih ederseniz, bunları birlikte verilen 3,5 mm ses jakına takabilirsiniz. Her iki durumda da, ses alanı doldurur ve VR deneyimlerine 360 ​​derecelik bir his verir.

Pil Ömrü: Bir şarj cihazını el altında bulundurun

Açıkçası, pil hayal kırıklığı yaratıyor. Oculus, Go’nun tam 2600mAh piliyle yaklaşık iki saat oynaması gerektiğini iddia ediyor ve bu, günlük kullanım testimize göre yaklaşık olarak doğru. Ancak Go’nun şarj olması yaklaşık üç saat sürüyor ve bekleme modunda yanlışlıkla pilini boşaltmak çok kolay. Bekleme modundan, lensler arasındaki yakınlık sensöründen yaklaşık yarım inç uzakta bir şey olduğunda açılır. Ne yazık ki Go’nun kayışları, kulaklık sadece masanın üzerinde dururken sensörün yakınlık aralığına batma eğilimindedir. Go’yu şarj ettiğinizde, şarj olurken kullanmaya çalışırsanız pil, şarj olduğundan daha hızlı boşalır. Son olarak, şarj edilmeden önce kapatılırsa, neredeyse tamamen şarj olduğunda otomatik olarak tekrar açılır. Hemen sonra kullanmayı düşünmüyorsanız tekrar kapatmanız gerekir. Oculus, bu komplikasyonlar etrafında mühendislik yapmak için daha fazla zaman harcayabilirdi.

Yazılım: Harika ve basit

Go için Oculus mağazasının kullanımı, Rift için olduğu kadar harika bir şekilde basittir. Film izlemek, sosyal uygulamalar ve gündelik oyunlar için harika. Oynamaktan keyif aldığımız deneyimlerden bazıları Daedalus, Youtube VR ve Google Earth’tü. Go, Android tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalıştığından, Go için birçok oyun Go’ya özeldir. Mağazada yeterince uygulama var, muhtemelen deneyecek yenileriniz bitmeyecek, ancak temelde müşterilerin bir kulaklık satın alacağı temel deneyimden yoksun. Kısa deneyimler eğlencelidir ama akılda kalıcı değildir. Bu, konsol satış deneyimini henüz hiçbir platformun geliştirmediği daha büyük VR Alanının simgesidir. Küçük bir not, farklı kullanıcılar olarak giriş yapmak istiyorsanız, her seferinde kulaklığı sıfırlamanız gerekir.

Fiyat: Adil bir oran

32 GB model için 199 ABD Doları ve 64 GB model için 249 ABD Doları karşılığında Oculus, iyi müşteri hizmetleri ve harika bir işletim sistemi ile konforlu, bağımsız bir kulaklık satıyor. Özellikle piyasada benzerinin henüz bulunmadığı düşünülürse, bu kötü bir fiyat değil. Bugün bağımsız bir deneyim istiyorsanız, diğer önemli seçeneğiniz, bir cep telefonu gerektirdiğinden gerçekten bağımsız olmayan bir mobil VR başlığıdır. Go, kalite açısından Vive Pro ile rekabet eden harika bir ekrana sahip ve birkaç kusurla çalışıyor. Bununla birlikte, bu fiyat noktasında oldukça sarsıcı olan IPD ayarlanabilirliğinden yoksundur. Nispeten az sayıda uygulama mevcutken, bir Pro’yu birkaç yüz dolara satın almayı haklı çıkarmak biraz zor, çünkü platformda Beat Sabre gibi çok fazla zaman harcayan yok.

Rekabet: Bir avuç rakip

Oculus Go, mobil veya PC kulaklıklarıyla gerçekten rekabet etmiyor. Mevcut diğer tek büyük bağımsız kulaklık, 2560 x 1440 LCD ve 110 derecelik görüş alanıyla donatılmış Lenovo Mirage Solo’dur. Altı serbestlik derecesine sahip olsa da, deneyimleri ağırlıklı olarak telefon VR kullanıcılarına sunulan Google Daydream’in uygulama mağazasında çalıştığı için daha çok mobil VR gibi hissettiriyor. Bu arada, Samsung Gear VR yapmak akıllı telefonla çalışır, Oculus Go yazılım platformunu kullanır ve Go’nun kendisinden yaklaşık 100$ daha ucuzdur. Zaten uyumlu bir akıllı telefonunuz varsa (Galaxy Note 9, S9, S9+, Note 8, S8, S8+, S7, S7 edge, Note 5, S6 edge+, S6, S6 edge, A8 Star, A8, A8+) Oculus Go’yu atlayın ve daha ucuz, eşit derecede iyi bir deneyim için kendinize bir Gear VR edinin. Bir veya iki yıl beklemeye istekliyseniz ve ayıracak paranız varsa, birkaç bağlanmamış PC ve bağımsız VR başlığı piyasaya çıkıyor. Oculus, Oculus Go ile aynı lens çözümü ve yazılım platformuna sahip, ancak altı serbestlik derecesi ve güncellenmiş Dokunmatik kontrolörlere sahip Oculus Quest’i 399 $ MSRP karşılığında piyasaya sürmeyi bekliyor. Genel olarak Quest, Go ile yakında çıkacak olan Rift S arasındaki pazarı ele geçirmeyi amaçlayan Go’dan biraz daha güçlü ve yetenekli bir kulaklık olacak. yakında bağımsız Focus’un tüketici odaklı bir sürümünü piyasaya sürecek.


Nihai Karar

Bağlanmamış VR deneyimleri için harika bir seçim.Oculus Go’nun zayıf pil ömrü ve genç bir uygulama mağazası gibi tuhaflıkları olsa da, yine de VR’yi sevenler için harika bir ürün. Yaklaşık 200 ABD Doları ile şu anda VR filmi için belki de en iyi kulaklık ve oyunları çok eğlenceli. Tamamen sürükleyici, tam hareketli, PC kalitesinde deneyimler sunan bir VR kulaklığı almak istiyorsanız, para biriktirip bir Rift veya Rift S satın almalısınız, ancak Go kesinlikle Google’ın VR platformundan bir adım daha yüksektir.

İncelediğimiz Benzer Ürünler:

 • Oculus Rift S
 • Valf İndeksi
 • HTC Vive Pro Kulaklık

Özellikler

 • Ürün adı

  Gitmek

 • Ürün markası

  okulus

 • MPN

  B076CWS8C6

 • Fiyat

  199,00 $

 • Yayın tarihi

  Mayıs 2018

 • Ağırlık

  16.5 ons

 • Ürün Boyutları

  8,3 x 8,3 x 4,8 inç

 • Tip

  Bağımsız VR

 • Kablolu/Kablosuz

  Kablosuz

 • İşlemci

  Qualcomm Snapdragon 821

 • Depolamak

  32 GB / 64 GB

 • Görüntülemek

  2560 x 1440p çift hızlı geçişli LCD ekran

 • Mikrofon

  Evet

 • Pil ömrü

  Yaklaşık 2 saat boyunca 2600 mAh

 • Uyumluluk

  Oculus Uygulaması için Android/iOS; Oculus İşletim Sistemi

 • Aksesuarlar

  Denetleyici, temizleme bezi, alternatif yüz pedi

 • girişler

  mikro USB şarj bağlantı noktası, 3,5 mm yardımcı jak