Skip to content

Ok Tuşları Excel’de Çalışmadığında Nasıl Onarılır

21 de Mayıs de 2021

Ok tuşlarınızın Excel’de çalışmaması çok can sıkıcı olabilir. Bu sorun, aşağıdaki nedenlerden herhangi biri nedeniyle ortaya çıkabilir.

 • Kaydırma Kilidi tuşu etkinleştirilir
 • Excel, Formül Giriş modunda
 • Bölmeleri Dondur, sayfanın görünen alanını kilitledi
 • Soruna bir Excel eklenti çakışması neden oluyor
 • Yapışkan Tuşlar arızası kaydırma kilidini etkin tutuyor
 • Excel sayfası korumalı
 • Karmaşık formüller işleniyor

Excel’de çalışmayan oklarla ilgili sorun, ister bir çalışma sayfasını düzenlemenin ortasında olun ister sayfalar arasında geçiş yapın, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu, probleminizin kaynağını gidermeyi daha da zorlaştırır. Bu prosedür Microsoft Office 2019, 2016 ve Microsoft 365 için geçerlidir. Excel’in eski sürümleri, bu makalede açıklanan kaydırma kilidi durumunu görüntülemeyebilir, ancak çözümlerin çoğu yine de çalışabilir.

Kitti Thnes Nithi Kr Xudm Withy / EyeEm Getty Images

Ok Tuşlarının Excel’de Çalışmamasının Nedeni

Ok tuşlarının Excel’de çalışmamasının en yaygın nedeni, kaydırma kilidinin etkinleştirilmesidir. Klavyenizde Kaydırma Kilidi tuşu yoksa veya etkin olduğunu gösteren bir ışık göstergesi yoksa, bu özellikle sinir bozucu olabilir. İşleri daha da karmaşık hale getiren, okların Excel’de çalışmamasına neden olabilecek bir dizi başka sorun vardır. Bu nedenle, en iyi yaklaşım, kaydırma kilidinin etkin olup olmadığını onaylamak ve değilse, diğer sorun giderme ipuçları listesinde aşağıya inmektir.

Excel’de Çalışmayan Ok Tuşları Nasıl Onarılır

Aşağıdaki sorun giderme ipuçları, bu sorun için en yaygın olanlardan en az yaygın olanlara doğru sıralanmıştır, bu nedenle ilkinden sonuncuya kadar çalışmak sorunu daha hızlı çözecektir.

 1. Kaydırma kilidini devre dışı bırakın. Kaydırma kilidinin etkin olup olmadığını görmek için Excel’deki durum çubuğunu kontrol edin. Öyleyse, klavyenizdeki Kaydırma Kilidi tuşunu veya Windows’ta ekran klavyesini kullanarak devre dışı bırakın. Mac’te genişletilmiş bir klavyeniz varsa, bunlardan birine basabilirsiniz. F14, Üst Karakter + F14veya Command + F14 kaydırma kilidini değiştirmek için. MacBook Pro veya MacBook Air’de, FN + Üst Karakter + F12 aynısını yapacak. Diğer Mac dizüstü bilgisayarlarda veya daha küçük klavyelerde, Excel’de kaydırma kilidini devre dışı bırakmak için F14 tuşunu içeren bir sanal klavye uygulaması yüklemeniz gerekir.

 2. Formül Giriş modundan çıkın. Giriş. Formül Giriş modu, Excel’de bir hücre seçtiğinizde, = ve sonra bir işlev yazmaya başlayın. Bu modda bir ok tuşuna basarsanız, formüldeki seçili hücre değişir, ancak ok tuşları sayfadaki imleci kontrol etmez. Ok tuşlarının tekrar çalışmasını sağlamak için Giriş ve sonra Ctrl-Z mevcut formülü geri almak için. Bu davranış kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle verileri Excel hücrelerine nasıl doğru şekilde gireceğinizi anladığınızdan emin olun.

 3. Mevcut görünümün içindeki satırları veya sütunları çözün. Baktığınız sayfadaki tüm hücreler dondurduğunuz bir sütun veya satır grubunun içindeyse, ok tuşları Excel’de çalışmayı durdurmuş gibi görünebilir. Durum bu değil. Bu bölmeleri çözmek istemiyorsanız, Excel’deki büyütmeyi küçültmeyi deneyebilirsiniz, böylece elektronik tablonun dondurulmamış bölümündeki ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Excel’i daha büyük bir ekranda kullanmak, ekran genellikle donmuş bölmenin alanından daha büyük olduğundan, bu sorunla karşılaşma olasılığınızı azaltır.

 4. Şüpheli eklentileri devre dışı bırakın. Yüklediğiniz son eklentiyi bulmak ve devre dışı bırakmak için Dosya > Seçenekler > Eklentiler. Sonra seçin Excel Eklentileri > Git. Tüm eklentilerin seçimini kaldırın ve seçin TAMAM MI. Ok tuşlarınız tekrar çalışırsa, suçluyu daraltmak için geri dönüp eklentileri birer birer etkinleştirebilirsiniz.

 5. Yapışkan Tuşları kapatın. Bazen, Windows’daki Yapışkan Tuşlar özelliğindeki aksaklıklar, Excel’in Kaydırma Kilidi tuşunu etkin olmasa bile etkin olarak görmesine neden olabilir. Yapışkan Tuşları devre dışı bırakmak genellikle bu sorunu çözer. Yapışkan Tuşları devre dışı bıraktıktan sonra, Yapışkan Tuşlar özelliğini kapattıktan sonra kaydırma kilidinin gerçekten devre dışı bırakıldığından emin olmak için 1. adımdaki talimatları tekrarlayın.

 6. Excel çalışma kitabının korumasını kaldırın. Korumalı bir çalışma kitabını veya çalışma sayfasını açtığınızda, hücreleri seçemez veya bunlar arasında geçiş yapamazsınız. Önce sayfanın korumasını kaldırın, ok tuşları çalışacaktır. Sonra işin bitince onu tekrar koruyabilirsin.

 7. Birden çok hesaplama yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Bunların işlenmesi bazen uzun zaman alır ve ok tuşlarını kullanarak Excel elektronik tablosunda gezinmenizi engeller.