Skip to content

Ole32.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

20 de Haziran de 2021

Ole32.dll hataları, ole32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, ole32.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Ole32.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8 vb. dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Ole32.dll Hataları

ole32.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. İşte daha yaygın örneklerden bazıları:

 • Ole32.dll Bulunamadı
 • ole32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]ole32.dll
 • ole32.dll dosyası eksik.
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: ole32.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

Bu hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Hatanın içeriği, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Ole32.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

ole32.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bunun kötü bir fikir olmasının birçok nedeni var. Bu dosyanın bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir.

 1. ole32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir ole32.dll dosyasının en kolay olası nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. ole32.dll’yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, ole32.dll’yi ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Hata nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, bu adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın. Ole32.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı ole32.dll hataları, bir virüs ya da bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz hatanın, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. ole32.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. ole32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda ole32.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse dosyayı sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 5. ole32.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “Ole32.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. ole32.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu yalnızca bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra ole32.dll hataları başladıysa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. ole32.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc/scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlanıyorsa, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı onu geri yüklemelidir.

 8. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. ole32.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında ole32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki tek tek ole32.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki ole32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Bir kayıt defteri temizleme programı, hataya neden olabilecek geçersiz ole32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılması nadiren önerilir. Bir sonraki yıkıcı adımdan önce, seçeneği “son çare” denemesi olarak buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri ole32.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bu adımdan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak ole32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir ole32.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, destek seçeneklerinizin tam listesi için bilgisayarınızı nasıl onarabileceğinizi öğrenin ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım seçmek gibi yol boyunca her konuda yardım hizmet ve çok daha fazlası.