Skip to content

Ölü Uygulamalar ve Platformlar Nasıl Geri Dönebilir?

15 de Mart de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Yik Yak, kapatıldıktan dört yıl sonra bir uygulama olarak geri dönüyor.
  • Uzmanlar, uygulamaların ve platformların viral hale gelerek, geçmiş sorunları gidererek ve nostaljiden para kazanarak geri dönüş yapabileceğini söylüyor.
  • Yeni yapılan eski uygulamaların, özellikle de son çevrimiçi olduklarından bu yana işler değiştiyse, hala üstesinden gelinmesi gereken sorunları vardır.

Geçmişten gelen uygulamalar ve platformlar günümüzde geri dönüş yapma potansiyeline sahiptir, ancak uzmanlar bunun doğru yapılması gerektiğini söylüyor. Bir zamanlar popüler olan uygulamaların dijital mezarlığı, Vine, Meerkat, Myspace ve benzeri örneklerle ağzına kadar dolu. Elbette 2012’de popüler bir uygulama olmak, 2021’de popüler olmaktan farklı bir dizi teknoloji ve özellik gerektirir, ancak eski bir platformu günümüz kullanıcıları için modernize etmek eski favori uygulamalarınızı hayata döndürebilir. Selectra’da bir iş geliştiricisi olan Arvind Patil, Lifewire ile yaptığı bir e-posta röportajında, “Bu makyaj ve sürüm güncellemeleri çağında, herhangi bir geri dönüş mümkündür” dedi. “Bununla birlikte, teknolojik altyapıyı yeniden inşa etmek ve kamu yararını yeniden canlandırmak için muazzam bir çaba gerektirdiği bir gerçektir.”

Yik Yak Geri Dönüyor

Eskiden ölü olan bir uygulamanın yeniden canlanmasının en iyi örneklerinden biri Yik Yak’tır. Uygulama, özellikle üniversite kampüslerinde anonim mesajlaşma panoları sayesinde ilk olarak 2013 yılında popüler oldu. Ne yazık ki, platformdaki çok fazla zorbalık, taciz ve tehdit nedeniyle 2017’de kapandı, ancak uygulama bu sefer farklı olmayı vaat ediyor. Şirket, yeni önceliğinin platformunda zorbalık ve nefret söylemiyle mücadele etmek olacağını söyledi. Güncellenen Topluluk Korkulukları, kullanıcıların zorbalık mesajları göndermelerini veya nefret söylemi kullanmalarını, tehditlerde bulunmalarını veya herhangi birinin özel bilgilerini paylaşmalarını yasaklar. Bu politikaları bir kez bile ihlal eden kullanıcılar Yik Yak’tan anında yasaklanacaktır.

Yik Yak uygulaması

Ve şimdiye kadar, uygulamanın geri dönüşü verimli oldu. Sensor Tower’ın verilerine göre yeniden kullanıma sunulan uygulama, ilk iki gününde yaklaşık 107.000 yükleme gördü. Ayrıca Yik Yak, 16 Ağustos’ta yeniden piyasaya çıktığında ABD App Store’daki en iyi ücretsiz iPhone uygulamaları arasında 66. sırada yer aldı ve şimdi 18. sıraya yükseldi.

Tekrar Viral Olmak

Uzmanlar, başarılı bir geri dönüşün gerçekleşmesi için birkaç gerekli katalizörün olması gerektiğini söylüyor, bunlardan biri virallik. DialMyCalls’ın girişimcisi ve kurucusu David Batchelor, Lifewire ile yaptığı bir e-posta röportajında, “Bir uygulamanın halkın gözü önünde dönmesi ve artan kullanıcı etkinliği görmesi için, uygulamanın bir kez daha güncel ve ilgili görünmesi gerekir,” dedi. “Bu, çeşitli yollarla elde edilebilir; örneğin, hedef kitle bir düşünce liderinin veya etkileyicinin uygulamayı kullandığını görürse.” Batchelor, Yik Yak’ın yeniden piyasaya sürüldüğünde söz verdiği gibi, uygulamaların kullanıcı deneyimini veya arayüzünü iyileştirmeleri ve geçmiş sorunları gidermeleri halinde bir kez daha başarılı olabileceğini ekledi. Uygulamaların ve platformların geri dönüş yapabilmesinin bir başka büyük nedeni de nostaljidir. Patil, “Yik Yak vb. gibi uygulamalar halkın, özellikle de gençlerin dikkatini anında çekiyor” diye ekledi. “Canlandıktan sonra anılar geri gelir ve bir zamanlar artık yetişkin olan gençler kesinlikle onları yerleştirir ve genç nesilleri de onlarla tanıştırırdı.”

Çevrimiçi bir sosyal medya profiline bakan biri.

Aynı Zorluklar

Bununla birlikte, bir platformun geçmişinin zorlukları, ona yeni bir hayat verildikten sonra bile onu rahatsız etmek için geri gelebilir. Florida Üniversitesi’nde sosyal medya profesörü olan Andrew Selepak, bu sitelerin her şeyden önce kapanmasının bir nedeni olduğunu söyledi. Selepak, “Sosyal medya ne yazık ki troller, zorbalık ve nefret mesajlarıyla dolu ve lise ve üniversite öğrencileri arasındaki anonimliği ve kullanımıyla Yik Yak, sosyal medyanın bu karanlık tarafının merkez üssüydü ve bu 2017’deydi” dedi. Lifewire ile bir e-posta röportajında. Yik Yak, anonim doğası kullanıcıların gönderilerinde daha cesur olmalarına izin verdiği için, üniversite kampüslerinden yasaklanma ve hatta uygulamada yapılan okulda silahlı saldırı tehdidiyle boğuşuyordu. Anonim olarak açığa çıkmamıza izin veren bir sosyal medya platformu, şu anda sahip olmadığımız bir boşluğu doldurabilir, ancak Selepak, sosyal medyada gördüğümüz gibi, her zaman yanlış bilgi, tehdit ve başkalarına karşı öfke yuvasına dönüşebileceğini söyledi. geçen yıl boyunca bir bütün. “Dünya yanmaya devam ediyor gibi hissettirirken, 2021 Yik Yak’a hoş geldiniz. 2022’ye varabilecek misiniz göreceğiz” dedi.