Skip to content

Ölümün Mavi Ekranı (BSOD)

6 de Haziran de 2021

Genellikle BSOD olarak kısaltılır, Ölümün Mavi Ekranı, genellikle çok ciddi bir sistem çökmesinden sonra görüntülenen mavi, tam ekran hatasıdır. Ölümün Mavi Ekranı, teknik olarak ölüm adı verilen şeyin gerçekten sadece popülerleştirilmiş adıdır. mesajı durdur veya dur hatası. Resmi adının yanı sıra, BSOD bazen bir BSoD (küçük “o”), Doom’un Mavi Ekranı, hata kontrol ekranı, sistem çökmesi, çekirdek hatası, ya da sadece mavi ekran hatası. Bu sayfadaki örnek, Windows 8 veya Windows 10’da görebileceğiniz gibi bir BSOD’dir. Windows’un önceki sürümleri biraz daha az samimi bir görünüme sahipti.

Lifewire / Theresa Chiechi

Ölüm Hatasının Mavi Ekranını Düzeltme

bu [confusing] Ölümün Mavi Ekranındaki metin genellikle, hatalı olabilecek aygıt sürücüleri de dahil olmak üzere, çökmeyle ilgili tüm dosyaları listeler ve sorunla ilgili ne yapılması gerektiğine dair genellikle kısa, genellikle şifreli bir açıklama yapar. En önemlisi, BSOD, bu belirli BSOD sorunlarını gidermek için bir durdurma kodu içerir. Aldığınız belirli hatayı düzeltme hakkında daha fazla bilgi için başvurabileceğiniz mavi ekran hata kodlarının tam bir listesini tutuyoruz. Durma kodunu listemizde bulamıyorsanız veya kodu okuyamıyorsanız, ne yapacağınıza dair iyi bir genel bakış için Mavi Ölüm Ekranı Nasıl Onarılır makalemize bakın. Varsayılan olarak, çoğu Windows kurulumu bir BSOD’den sonra otomatik olarak yeniden başlayacak şekilde programlanmıştır, bu da STOP hata kodunu okumayı neredeyse imkansız hale getirir. Herhangi bir sorun giderme yapmadan önce, Windows’ta sistem arızasında otomatik yeniden başlatma seçeneğini devre dışı bırakarak bu otomatik yeniden başlatmayı önlemeniz gerekir. Windows’a erişebiliyorsanız, BSOD’ye yol açan hataları görmek ve bilgisayarınızın neden kilitlendiğini öğrenmek için BlueScreenView gibi bir döküm dosyası okuyucu kullanabilirsiniz. Ayrıca, bellek dökümü dosyalarını okuma konusunda Microsoft’un destek sayfasına bakın.

Neden ‘Ölüm’ Mavi Ekranı Deniyor?

bir BSOD değil mutlaka “ölü” bir bilgisayar anlamına gelir, ancak kesin olarak birkaç şey ifade eder. Birincisi, en azından işletim sistemi söz konusu olduğunda, her şeyin durması gerektiği anlamına gelir. Hatayı “kapatamaz” ve verilerinizi kaydedemez veya bilgisayarınızı doğru şekilde sıfırlayamazsınız – en azından şimdilik her şey bitti. İşte uygun terim dur hatası gelen. Aynı zamanda, hemen hemen her durumda, bilgisayarınızı normal şekilde kullanmayı beklemeden önce düzeltilmesi gerekecek kadar ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Bazı BSOD’ler, Windows başlatma işlemi sırasında görünür; bu, sorunu çözene kadar asla geçemeyeceğiniz anlamına gelir. Diğerleri, bilgisayarınızı kullandığınız sırada çeşitli zamanlarda meydana gelir ve bu nedenle çözülmesi daha kolay olma eğilimindedir.

Ölümün Mavi Ekranı Hakkında Daha Fazla Bilgi

BSOD’ler, Windows’un ilk günlerinden beri var ve o zamanlar çok daha yaygındı, çünkü donanım, yazılım ve Windows’un kendisi tabiri caizse daha “arızalı”ydı. Windows 95’ten Windows 7’ye kadar, Ölümün Mavi Ekranı pek değişmedi. Koyu mavi bir arka plan ve gümüş bir metin. Ekrandaki pek çok yararsız veri, şüphesiz BSOD’nin bu kadar kötü bir üne sahip olmasının büyük bir nedenidir. Windows 8’den başlayarak, Ölümün Mavi Ekranı rengi koyudan açık maviye gitti ve çoğu yararsız bilgi içeren birkaç satır yerine, listelenenler için “daha sonra çevrimiçi arama” önerisinin yanı sıra artık neler olduğuna dair temel bir açıklama var. durdurma kodu. Diğer işletim sistemlerindeki durdurma hatalarına BSOD adı verilmez, bunun yerine iç panik macOS ve Linux’ta ve hata kontrolleri OpenVMS’de.