Skip to content

OneDrive ile Masaüstünüzü Buluta Nasıl Eşitlersiniz?

5 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • git Masaüstü Özellikleri > yer > Hareket > OneDrive > Yeni dosya, giriş “masaüstü,” Seç Dosya Seç > Onaylamak.
 • Masaüstünüzü OneDrive ile senkronize etmek, herhangi bir cihazdaki dosyalara erişmenizi sağlar.

Bu makale, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de masaüstünüzü OneDrive ile buluta nasıl taşıyacağınızı açıklar.

Neden Windows Masaüstünüzü OneDrive ile Eşitlemelisiniz?

İndirilen dosyaları veya sık erişilen öğeleri depolamak için masaüstünüzü kullanıyorsanız, Windows masaüstünüz gibi yaygın olarak kullanılan klasörleri buluta koymak harika bir çözümdür. Bu şekilde, bu dosyaları her zaman cihazlarınız arasında senkronize etmiş olursunuz. OneDrive eşitleme ile kullandığınız diğer bilgisayarları da bağlayabilirsiniz.

OneDrive ile Masaüstünüzü Buluta Taşıma

Başlamadan önce, Windows sürümünüze OneDrive masaüstü eşitleme istemcisini yükleyin. Windows 10 ve Windows 8.1 bu programa sahiptir. Windows 7 kullanıcıları, eşitleme istemcisini manuel olarak indirip yüklemelidir. Windows 8 kullanıcıları, OneDrive’ı kullanmak için Windows 8.1’e yükseltebilir.

 1. Windows Dosya Gezgini’ni açın, sağ tıklayın masaüstü, sonra seç Özellikleri.

 2. İçinde Masaüstü Özellikleri iletişim kutusunu seçin yer sekme.

  Konum sekmesi

 3. Seç Hareket.

  Taşı düğmesi

 4. İletişim kutusunda, çift tıklayın OneDriveöğesini seçin, ardından Yeni dosya Yeni bir klasör oluşturmak için. Adını sen koy masaüstü.

  Yeni Klasör düğmesi

  Klasörü ne olarak adlandırırsanız adlandırın, şu şekilde görüntülenir: masaüstü OneDrive dosya listesinde. Aynı OneDrive hesabıyla eşitlenen üç bilgisayar masaüstünüz varsa, her biri farklı bir klasör adı kullanır ancak Masaüstü olarak görüntülenir.

 5. İle masaüstü vurgulanan klasör, seçin Dosya Seç.

  Klasör Seç düğmesi

 6. Seç Uygulamak Yeni ayarları uygulamak için içindeki metin giriş kutusu yer sekmesi aşağıdaki gibi görünmelidir:

  C:Kullanıcılar[User Name]OneDriveMasaüstü

  Uygula düğmesi

 7. Seç Evet masaüstünü OneDrive’a taşımak istediğinizi onaylamak için TAMAM MI kapatmak için Masaüstü Özellikleri iletişim kutusu.

Aynı işlemi kullanarak Windows bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü OneDrive’a taşıyın.

Dosyalarım Bulutta Güvende mi?

Masaüstünüzü veya diğer klasörleri buluta taşımak, dosyaları bir USB çubuğuyla aktarmaktan daha uygundur. Ancak, bulutta depolamanın bazı güvenlik etkileri vardır. Dosyaları çevrimiçi duruma getirdiğinizde, bu dosyalara potansiyel olarak başkaları tarafından erişilebilir. Örneğin, kolluk kuvvetleri, dosyalarınıza erişim talep etmek için bir izin kullanabilir ve bu gerçekleştiğinde size haber verilmeyebilir. Daha yaygın bir durum, bilgisayar korsanlarının hesap şifrenizi tahmin etmesi veya çalmasıdır. Bu olursa, kötü adamlar potansiyel olarak OneDrive dosyalarınıza erişebilir. Buluta kaydettiğiniz tek şey liseden kalma eski şiirlerse, bu çok da önemli değil. Bununla birlikte, kişisel bilgiler içeren çalışma belgelerine veya dosyalara yetkisiz erişim yıkıcı olabilir. Bu riski azaltmak için alabileceğiniz birkaç güvenlik önlemi vardır. Biri, bulut depolama hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir. Daha basit bir önlem, başkalarının görmesini istemediğiniz bilgileri içeren herhangi bir şeyi buluta koymaktan kaçınmaktır. Ev kullanıcıları için bu, genellikle finansal tablolar, faturalar ve ipotekler gibi öğeleri bulutta değil, sabit diskinizde tutmak anlamına gelir ve sabit disk arızalanırsa potansiyel olarak erişimi kaybetmekten kaynaklanan ek risklerle birlikte. Microsoft, OneDrive için şifreleme ve zorunlu çok faktörlü kimlik doğrulama yoluyla ek güvenlik sunan, 2019 yılı boyunca dünya çapındaki kullanıcılara dalgalar halinde sunulan bir Kişisel Kasa özelliği yayınladı. Nispeten seyrek erişilen kritik dosyalar için Kişisel Kasa, iyi bir koruma ve erişim kolaylığı dengesi sunar.