Skip to content

OnePlus 8T: Android’lerin iPhone’u

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Çinli üretici OnePlus, neredeyse “stokta” bir Android’e sahip harika, kullanışlı telefonlar yapıyor.
  • 8T’nin ana kamerası devasa (ve işe yaramaz) 48 Megapiksele sahip.
  • 8T, bir iPhone kadar akıcı ve hızlıdır.
  • 8T’nin maliyeti 749 dolardır. Eşdeğer 256GB iPhone 12, 979 dolar.
OnePlus
OnePlus telefonlarını duymamış olabilirsiniz, ancak Apple olmayan, Samsung olmayan bir telefon için pazardaysanız, onları kontrol etmelisiniz. Bazı yönlerden, yeni piyasaya sürülen 8T, Android’in iPhone’u. OnePlus, ucuz ama iyi Nord’dan bugün bakacağımız en yeni 8T’ye kadar çeşitli telefonlara sahip bir Çinli akıllı telefon üreticisidir. Peki, iPhone 12 ile yeni OnePlus 8T arasındaki farklar nelerdir? Yazılım programcısı ve uzun süredir OnePlus kullanıcısı Vladimir Hadek, “Bir iPhone’a geçmeyi düşünmemin tek nedeni uygulamalar içindir,” dedi Cankurtaran bir röportajda. “İOS App Store’da daha fazla ve daha iyi uygulama var.”

Donanım

Önemli farklılıkları görmek ve Apple ve OnePlus’ın donanımlarıyla gerçekte ne yaptığını karşılaştırmak dışında teknik özelliklere derinlemesine girmeyeceğiz. Her ikisinin de hızlı işlemcileri var (Apple’ın A14 ve Qualcomm’un Snapdragon 865’i), her ikisinin de 5G’si var ve her ikisinin de inanılmaz kameraları var. “Stok Android’e mümkün olduğunca yakın bir telefon istiyorsanız, OnePlus dikkate değer.” Ama sorun şu ki, donanım sadece bir noktaya kadar alakalı. Akıllı telefon kameraları, deklanşöre bastıktan sonra meydana gelen bilgi işleme, kamera ve lense göre daha fazla güvenir ve 5G’nin alaka düzeyi, LTE’ye kıyasla pilinizi ne kadar çok tükettiğine bağlıdır. Snapdragon’u A14 ile karşılaştırmak anlamsız çünkü iOS yalnızca Apple’ın yongalarında çalışıyor ve bunun tersi de geçerli.

Kamera

8T’nin kamerası etkileyici. Ana kamerası, çok fazla olan 48 megapikseldir. Küçük bir cep telefonu sensörüne bu kadar çok piksel sığdırmak, her pikselin çok daha küçük olduğu ve o kadar fazla ışık toplayamayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda görüntülerin megabayt açısından çok büyük olduğu ve daha fazla yer kapladığı anlamına gelir. İkinci sorun, 48MP’yi 12’ye düşürerek çözüldü, ancak o zaman bile 8T’deki tipik bir fotoğraf, iPhone kamera için 1.5-2.5MB’ye kıyasla 10MB ağırlığındadır. Ayrıca, 16MP (daha iyi) ultra geniş açılı bir kamera, ayrıca yakın çekim için bir makro kamera ve siyah beyaz çekimlere adanmış 2MP tek renkli bir kamera var. Yalnızca siyah-beyaz kamera ile ilgili güzel olan şey, piksellerini kırmızı, yeşil veya maviye atamak zorunda olmamasıdır. Hepsi sadece ışık topladığından, iyi görüntüler için 2MP yeterlidir ve yazılım bu verileri alıp daha net fotoğraflar için renkli kameralarla birleştirebilir.

Turkuaz OnePlus 8T'nin ve çeşitli kameralarının yakından görünümü

OnePlus
Bunu, iki adet 12 MP kamera (geniş ve ultra geniş) kullanan ve piksel sayısını artırmadan ana sensörünün boyutunu (iPhone 11’den beri) artıran iPhone 12 ile karşılaştırın. “Ana kamera ile çekilen fotoğraflar diğer Android amiral gemileriyle aynı oyun sahasındaydı” yazıyor Tom’un KılavuzuRoland Moore-Colyer. “Ancak diğer lenslerin performansı düştü.” Pratikte, yine de, her iki kamera da etkileyici ve mutlu olduğunuz çekimler alacaksınız. Her ikisinin de karanlıkta net, iyi aydınlatılmış fotoğraflar çekmenizi sağlayan bir gece modu vardır ve her ikisi de harika videolar sunar. Fark edeceğiniz ana fark renkler. OnePlus, eski bir TV’deki renkli kadranı çevirmek gibi renklerini güçlendirir. Benim için renkler çok doygun. Ben iPhone’un daha doğal yaklaşımını tercih ediyorum ama sonuçta bunun tadı düşüyor.

Uygulamalar

Hadek’in yukarıda da belirttiği gibi, bu gerçekten çok büyük bir farktır. Bir mobil uygulama varsa, iPhone için neredeyse kesin olarak kullanılabilir. Android için mevcut uygulamaların sayısı, App Store’dakilerin bir alt kümesidir ve iPhone uygulamaları neredeyse her zaman daha iyidir. Daha iyi tasarlanmışlar, daha iyi kullanılıyorlar ve iPhone kullanıcılarının yazılım için ödeme yapma olasılıkları çok daha yüksek olduğundan, en iyi geliştiriciler orada bulunuyor. Yalnızca siz hangi uygulamalara ihtiyacınız olduğunu ve istediğinizi bilirsiniz ve kötü tasarlanmış uygulamalara karşı toleransınızı yalnızca siz bilirsiniz. Şüpheniz varsa, iPhone ile gidin. “İPhone’a geçmeyi düşünmemin tek nedeni uygulamalar içindir. İOS App Store’da daha fazla ve daha iyi uygulama var.”

Hisset

Şimdi hissetmeye geliyoruz. Android, iPhone’a kıyasla uzun zamandır hantal bir his veriyor. Örneğin kaydırma, iOS’ta olduğu kadar pürüzsüz olmamıştı. 8T’de kesinlikle durum böyle değil. Her parçası iPhone kadar akıcı. Bu, iPhone 12’nin iki katı olan 8T’nin 120Hz ekran yenileme hızı ile yardımcı oluyor. Bu, animasyonları daha akıcı hale getiriyor ve oldukça dikkat çekicidir. Aksi takdirde, her iki telefon da birbiri kadar hızlı ve duyarlı hisseder.

Aynadaki yansımasıyla yüzü aşağı bakacak şekilde gri bir OnePlus 8T

OnePlus

Ekosistem

Apple’ın diğer telefon üreticilerine göre bir başka büyük avantajı daha var: aksesuarlar ve ekosistem. İPhone, iCloud ile çalışır, yani iPad’iniz ve Mac’inizle senkronize olur. Hatta bir kelimeyi veya resmi bir cihazdaki panoya kopyalayabilir ve başka bir cihaza yapıştırabilirsiniz. Mac’inizin kilidini açmak için Apple Watch’u kullanabilir, AirPod’larınızı aygıtlar arasında otomatik olarak paylaşabilirsiniz vb. Android üreticileri, Google’ın yazılımını nasıl entegre ettiklerine bağlı olarak bunun bir kısmını elde edebilirler, ancak Apple sistemi kapsamlı ve gerçekten “sadece çalışıyor”.

Son düşünceler

Düşünmek istemiyorsanız, bir iPhone satın alın. İstediğiniz her şeyi yapacak ve yıllarca sürecek. Mümkün olduğunca Android stokuna yakın bir telefon istiyorsanız (Samsung gibi satıcıların cihazlarına yüklediği tuhaf ve çirkin yazılımların hiçbiri olmadan), OnePlus dikkate değer. Bu kulağa hafif bir övgü gibi geliyor, ancak OnePlus aslında oldukça harika.