Skip to content

OnePlus Telefonları: Bilmeniz Gereken Her Şey

7 de Mayıs de 2021

2013 yılının başlarında “Never Settle” sloganıyla kurulan Çinli şirket OnePlus, hem yüksek teknolojili hem de rakiplerinden daha düşük fiyatlı daha iyi bir telefon yapmak için yola çıktı. Şirket, 2014 yılından bu yana, hepsi Samsung, Google ve diğer üst düzey Android cihaz üreticilerinin pahalı amiral gemisi telefonlarıyla rekabet etmek için yapılan OnePlus One’dan başlayarak düzenli olarak yeni akıllı telefonlar yayınladı. OnePlus akıllı telefonlar, ABD de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde mevcuttur, ancak yalnızca AT&T ve T-Mobile için mevcuttur.

OnePlus 6T

Görüntüle: 6.41 inç Optik AMOLED

Çözüm: 1080×2340 @ 402ppi

Ön kamera: 16 MP

Arka kamera: Çift 16 MP / 20 MP

Şarj cihazı türü: USB-C

İlk Android sürümü: 9.0 Pasta

Son Android sürümü: Belirlenmemiş

Yayın tarihi: Kasım 2018 Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan OnePlus 6T, bir ekran içi parmak izi okuyucu ve şimdiye kadarki en büyük ekran (6,41 inç) dahil olmak üzere bir dizi özellik ve teknik özellik sunuyor. Kulaklık jakını dışarıda bırakır, ancak bir USB-C adaptörüne atar, böylece eski çiftinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. OnePlus ayrıca USB-C kulaklıklar da satıyor ve tabii ki kablosuz olanları da kullanabilirsiniz. OnePlus 6 gibi, ekranının üst kısmında selfie kamerası ve kulaklığın yaşadığı bir çentik var. Hem ön hem de arka kameralar da OnePlus 6 ile aynı özelliklere sahip. 6T, Android Pie ve şirketin özel Android görünümü olan OxygenOS’un en son sürümü ile birlikte gelir.

OnePlus 6

Mor arka plan üzerinde renkli ekrana sahip OnePlus 6 akıllı telefon

OnePlus 6 akıllı telefon.

Görüntüle: 6.28 inç Optik AMOLED
Çözüm: 1080×2280 @ 402ppi
Ön kamera: 16 MP
Arka kamera: Çift 16 MP / 20 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 8.0 Oreo
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Mayıs 2018 OnePlus 6, 5T ile neredeyse aynı boyutta olmasına rağmen 6,28 inç ile serinin en büyük ekranına sahip – bu da ultra ince bir çerçeve ile sonuçlanıyor. İPhone X gibi, ekranının üst kısmında öne bakan kamera ve kulaklığı barındıran bir çentik var. Bu akıllı telefon, 5T’nin metal olanına kıyasla cam bir gövdeye sahiptir, kulaklık jakını tutar ve suya dayanıklıdır. 5T gibi, parmak izi sensörü de kameranın altındaki arka paneldedir. OnePlus 6, kablosuz şarjı desteklemez. Üç versiyonu mevcuttur: 64 GB, 128 GB ve 256 GB. Ayrıca bir OnePlus 6 Avengers: Sonsuzluk Savaşı sürümü bazı dünya pazarlarında satılıyor, ancak şu anda ABD’de değil. OnePlus 6, ABD’de AT&T, t-Mobile ve US Cellular’da mevcuttur. Yine de yalnızca OnePlus web sitesinden satın alabilirsiniz.

OnePlus 5T

OnePlus 5T akıllı telefon

PC ekran görüntüsü
Görüntüle: 6.01 inç Optik AMOLED
Çözüm: 1080×2160 @ 401ppi
Ön kamera: 16 MP
Arka kamera: Çift 16 MP / 20 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 7.1 Nougat
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Kasım 2017 Android 8.1 Oreo’ya yükseltilebilen OnePlus 5T, birkaç değişiklik getirse de OnePlus 5’in büyük bir güncellemesi değil. Güncellemeler, daha büyük bir ekran ve daha ince bir çerçeve, bir yüz kilidi açma seçeneği ve yeniden konumlandırılmış bir parmak izi tarayıcısı içerir. Kamerasında ayrıca düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar çekmesini sağlayan bir teknoloji var. OnePlus 5 gibi, bokeh tarzı çekimler için çift birincil kameraya, bir kulaklık jakına, mobil ödemeler için NFC desteğine ve bir microSD kart yuvasına sahip değil. OnePlus 5T yalnızca 128 GB yapılandırmada mevcuttur. Eğlenceli bir özellik, galeri uygulamasının fotoğraflarınızı bir harita üzerinde görüntüleyebilmesidir, böylece seyahatlerinizi yeniden takip edebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla girişiniz varsa, bazı sosyal medya uygulamalarının iki örneğini çalıştırabileceğiniz bir ikiz uygulama özelliğine de sahiptir. Kilidi açılmış OnePlus 5T, ABD’de AT&T, T-Mobile ve US Cellular’da mevcuttur, ancak yalnızca Amazon ve diğer çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla satılır.

OnePlus 5

Ekranda renkli görüntü ile OnePlus 5 akıllı telefon

PC ekran görüntüsü
Görüntüle: 5.5 inç Optik AMOLED
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 16 MP
Arka kamera: Çift 16 MP / 20 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 7.1 Nougat
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Haziran 2017 (artık üretimde değil) OnePlus 5 ayrıca Android 8.1’e (Oreo) yükseltilebilir ve OnePlus 3T’ye kıyasla birkaç yeni özelliğe sahiptir. 3T gibi, bir kulaklık jakı, ön tarafta bir parmak izi tarayıcısı, NFC desteği, bir uyarı kaydırıcısı, bir kart yuvası yok ve 64 GB ve 128 GB yapılandırmaları var. Yeni özellikler şunları içerir:

 • OnePlus’ın Hızlı Şarj özelliği ile hızlı şarj desteği.
 • Çift birincil kamera, bokeh tarzı görüntüler verebilir.
 • Birden fazla cihaza yayın yapabilen ve önceki sürümden daha geniş bir menzile sahip olan Bluetooth 5.0 desteği.

Kilidi açılmış OnePlus 5, ABD’de AT&T, T-Mobile ve US Cellular’da mevcuttur, ancak yalnızca Amazon ve diğer çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla satılmaktadır.

OnePlus 3T

OnePlus 3T akıllı telefon masada

Wikimedia Commons
Görüntüle: 5.5 inç Optik AMOLED
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 16 MP
Arka kamera: 16 MP
Şarj cihazı türü: USB-C
İlk Android sürümü: 6.0 Hatmi
Son Android sürümü: 8.0 Oreo
Yayın tarihi: Kasım 2016 (artık üretimde değil) OnePlus 3T, görünümü ve özellikleri açısından OnePlus 3’e benzer, ancak farklı bir yüzeye sahip. OnePlus 3 gibi, parmak izi sensörü de bir ana sayfa düğmesi olarak ikiye katlanır ve yan panelde bildirimleri yönetmek için bir uyarı kaydırıcısı vardır. Telefonda ayrıca yerleşik NFC var ve bir kart yuvası yok.

 • 3’ün alüminyum kaplamasının aksine bir tunç kaplama sporu.
 • 64 GB ve 128 GB konfigürasyonlarında gelir.
 • OnePlus 3’ten daha büyük bir bataryaya sahiptir (3.400 mAh – 3.000 mAh).

OnePlus 3

Beyaz arka planlı OnePlus 3 akıllı telefon

Wikimedia Commons
Görüntüle: 5.5 inç Optik AMOLED
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 8 MP
Arka kamera: 16 MP
Şarj cihazı türü: USB-C
İlk Android sürümü: 6.0 Hatmi
Son Android sürümü: 8.0 Oreo
Yayın tarihi: Haziran 2016 (artık üretimde değil) OnePlus 3 ile ilgili belki de en heyecan verici şey, eski cihazları satın almak için gerekli olan çok kötü niyetli davet sisteminin sonunu müjdelemesiydi. Tasarım açısından OnePlus X’ten birkaç yönden farklıdır, ancak OnePlus 2 ile bazı özellikleri paylaşır. OnePlus X, önceki telefonlarda bulunan ve OnePlus 3’ün uyarı kaydırıcısı ve NFC dahil geri getirdiği birkaç özelliği düşürdü.

 • X’in camına kıyasla alüminyum bir kaplamaya sahiptir.
 • Parmak izi tarayıcısı geri döndü.
 • Uyarı anahtarı geri döndü.
 • En son OnePlus 2’de görülen USB-C bağlantı noktasını geri getiriyor, ancak bu sefer kutuda gelen şarj cihazını ve kabloyu kullandığınız sürece hızlı şarjı destekliyor.
 • Artık kart yuvası yok; 64 GB yerleşik depolama.

OnePlus X

OnePlus X akıllı telefon ve kutu

PC ekran görüntüsü
Görüntüle: 5 inç AMOLED
Çözüm: 1080×1920 @ 441ppi
Ön kamera: 8 MP
Arka kamera: 13 MP
Şarj cihazı tipi: mikro USB
İlk Android sürümü: 5.1 Lolipop
Son Android sürümü: 6.0 Hatmi
Yayın tarihi: Kasım 2015 (artık üretimde değil) OnePlus X, birçok yönden bir geri adımı temsil ediyor. İlk olarak, önceki modellerden daha küçük bir ekrana ve OnePlus 2’nin USB-C’sinden ziyade bir mikro USB bağlantı noktasına sahip. İkincisi, ABD’de sınırlı 4G LTE uyumluluğuna sahip OnePlus X, AT&T ve T-Mobile ağları ile uyumluyken, önceki telefonlarla aynı sayıda LTE bandını desteklemedi, bu nedenle yüksek hızlı veri desteğini sınırladı. İlk başta, OnePlus X yalnızca davet sistemi aracılığıyla mevcuttu, ancak şirket, OnePlus 3’ün piyasaya sürülmesiyle bu yaklaşımı terk etti. OnePlus X’in temel farklılıkları:

 • 5.5 inç OnePlus 2’den daha küçük bir ekran (5 inç).
 • Metal yerine ön ve arkadaki cam paneller.
 • Telefonun bildirim sıklığını yöneten yan tarafında uyarı kaydırıcısı yoktur.
 • Telefonun kilidini açmak için bir parmak izi tarayıcısı yok.
 • USB-C yerine bir mikro USB bağlantı noktası kullanır.
 • 128 GB’a kadar (16 GB yerleşik depolama) bellek kartlarını kabul eder.

OnePlus 2

Arkadan OnePlus 2 akıllı telefon

Flickr
Görüntüle: 5,5 inç IPS LCD
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 13 MP
Şarj cihazı tipi: mikro USB
İlk Android sürümü: 5.0 Lolipop
Son Android sürümü: 6.0 Hatmi
Yayın tarihi: Ağustos 2015 (artık üretimde değil) OnePlus 2, genel olarak OnePlus One’dan biraz daha küçük ancak aynı boyutta ekranı paylaşıyor. OnePlus One gibi, yalnızca şirketin aksaklık davet sistemi kullanılarak satın alınabiliyordu. OnePlus 2, 16 GB ve 64 GB sürümleriyle geldi ve bir kart yuvasından yoksundu.

 • Plastik yerine metal çerçeve.
 • Ön tarafa bir parmak izi sensörü ekler.
 • Soldaki yeni uyarı kaydırıcısı, bildirim ayarlarını değiştirebilmeniz için: tümü, hiçbiri veya yalnızca öncelikli uyarılar.
 • USB-C’ye sahip ilk telefonlardan biri, ancak hızlı şarjı desteklemiyor.
 • OnePlus One’ın sahip olduğu bir özellik olan NFC’den yoksundur.
 • OnePlus’ın OxygenOS’unu çalıştırır; OnePlus One, Cyanogenmod’u (şimdi LineageOS olarak adlandırılıyor) çalıştırdı.

OnePlus One veya OnePlus 1

OnePlus One akıllı telefon ana ekranı

Wikimedia Commons
Görüntüle: 5,5 inç IPS LCD
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 13 MP
Şarj cihazı tipi: mikro USB
İlk Android sürümü: 4.4 KitKat
Son Android sürümü: 6.0 Hatmi
Yayın tarihi: Haziran 2014 (artık üretimde değil) OnePlus One, belirsizliği nedeniyle engellenen gelecek vaat eden bir akıllı telefondu. Bir tane satın almak için, satın almadan önce denemek için bir mağazaya gitmek yerine, şirketin gerektirdiği sinir bozucu bir davet sistemi kullanarak geçmeniz gerekiyordu. Zaten bir OnePlus cihazı olan arkadaşlardan davet talep etmeyi, bir rezervasyon için kaydolmayı veya sosyal medya aracılığıyla bir tane kazanmayı gerektiriyordu. Bazı yorumcular, telefonu tek elle rahatça kullanamayacak kadar geniş buldular. OnePlus’ın plastik bir gövdesi vardı, kart yuvası yoktu ve 16 GB veya 64 GB modelleri vardı. KitKat tabanlı popüler bir Android ROM olan CyanogenMod 11S üzerinde çalışıyordu.