Skip to content

Önyükleme Sektörü Nedir?

8 de Nisan de 2021

Önyükleme sektörü, bir sabit sürücü üzerinde, bir işletim sistemini yüklemek için önyükleme işleminin nasıl başlatılacağına ilişkin bilgileri içeren fiziksel bir sektör veya bölümdür. Bir önyükleme sektörü, Windows gibi bir işletim sisteminin kurulu olduğu dahili bir sabit sürücüde ve ayrıca önyüklemeniz bile gerekmeyen ancak bunun yerine kişisel verileri harici bir sabit sürücü, disket gibi tuttuğunuz depolama aygıtlarında mevcuttur. veya başka bir USB cihazı.

Atilla ALTUN / E + / Getty Images

Önyükleme Sektörü Nasıl Kullanılır?

Bir bilgisayar açıldığında, gerçekleşen ilk şey, BIOS’un işletim sistemini başlatmak için neye ihtiyaç duyduğuna dair ipuçlarını aramasıdır. BIOS’un bakacağı ilk yer, bilgisayara bağlı her depolama aygıtının ilk sektörüdür. Bilgisayarınızda bir sabit diskiniz olduğunu varsayalım. Bu sahip olduğun anlamına gelir bir olan sabit disk bir önyükleme sektörü. Sabit sürücünün bu belirli bölümünde iki şeyden biri olabilir: Ana Önyükleme Kaydı (MBR) veya Birim Önyükleme Kaydı (VBR). MBR, biçimlendirilmiş herhangi bir sabit diskin ilk sektörüdür. BIOS, nasıl ilerlemesi gerektiğini anlamak için ilk sektöre baktığından, MBR’yi belleğe yükleyecektir. MBR verileri yüklendikten sonra, bilgisayarın işletim sisteminin nerede olduğunu bilmesi için etkin bölüm bulunabilir. Bir sabit sürücünün birden fazla bölümü varsa, VBR her bölümdeki ilk sektördür. VBR ayrıca bir aygıtın hiç bölümlenmemiş ilk sektörüdür. Şunlara bak MBR ve VBR Ana Önyükleme Kaydı ve Birim Önyükleme Kayıtları ve önyükleme işleminin bir parçası olarak nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi için yukarıdaki bağlantılar.

Önyükleme Sektörü Hataları

Bir sektörün, BIOS tarafından bir önyükleme sektörü olarak görülmesi için çok özel bir disk imzasına sahip olması gerekir. Bu imza 0x55AA’dır ve son iki baytlık bilgide bulunur. Disk imzası bozulmuşsa veya bir şekilde değiştirilmişse, büyük olasılıkla BIOS önyükleme sektörünü bulamayacak ve bu nedenle, elbette, çalışmayı bulmak ve başlatmak için gerekli talimatları yükleyemeyecektir. sistemi. Aşağıdaki hata mesajlarından herhangi biri abilir bozuk bir önyükleme sektörünü gösterir:

  • Geçersiz bölüm tablosu
  • BOOTMGR bulunamadı
  • Bootmgr eksik
  • Eksik işletim sistemi
  • Kurulum, dosya sisteminizin bozuk olduğunu belirledi
  • Bir disk okuma hatası oluştu
  • Ntldr eksik
  • İşletim sistemini yüklemede hata

Bu hatalardan biri sıklıkla bir önyükleme sektörü sorununu gösterir, farklı çözümlerle başka nedenler olabilir. Sitemizde veya başka bir yerde bulabileceğiniz özel sorun giderme tavsiyelerini uyguladığınızdan emin olun.

Önyükleme Sektörü Hataları Nasıl Onarılır

Sorun giderme sırasında karşılaştığınız sorunların büyük olasılıkla bir önyükleme sektörü hatası olduğunu keşfederseniz, sabit sürücüyü biçimlendirmek ve ardından Windows’u yeniden yüklemek bu tür sorunlar için “klasik” çözümdür. Neyse ki, önyükleme sektörünü onarması gereken herkesin izleyebileceği, daha az yıkıcı ancak iyi yapılandırılmış süreçler var … bilgisayarınızı silmeye gerek yok. Windows 10, 8, 7 veya Vista’da hasarlı bir önyükleme sektörünü onarmak için, Windows Sistem Bölümüne Yeni Bir Bölüm Önyükleme Sektörü Nasıl Yazılır hakkındaki ayrıntılı eğitimimizi izleyin. Bu hatalar Windows XP’de de ortaya çıkabilir, ancak düzeltme işlemi çok farklıdır. Ayrıntılar için Windows XP Sistem Bölümüne Yeni Bir Bölüm Önyükleme Sektörü Nasıl Yazılır makalemize bakın. Yukarıdaki Microsoft onaylı süreçlerden biri, hemen hemen her durumda daha iyi bahislerdir, ancak bunun yerine birini denemek isterseniz önyükleme sektörlerini yeniden oluşturabilecek bazı üçüncü taraf araçları vardır. Bir öneriye ihtiyacınız varsa, Ücretsiz Disk Bölümleme Araçları listemize bakın. Ayrıca, hatalı sektörlerden veri kurtarma yeteneğinin reklamını yapan bazı Ticari Sabit Disk Test Araçları da vardır; bu, hatayı düzeltmenin bir yolu olabilir, ancak bunlardan biri için ödeme yapmadan önce daha önce bahsettiğimiz fikirlere odaklanırdık.

Önyükleme Sektörü Virüsleri

Önyükleme sektörü, bir tür kaza veya donanım arızası nedeniyle bozulma riskini taşımanın ötesinde, kötü amaçlı yazılımların tutulacağı ortak bir alandır. Kötü amaçlı yazılım üreticileri, dikkatlerini önyükleme sektörüne odaklamayı severler çünkü kodu otomatik olarak başlatılır ve bazen işletim sistemi başlamadan önce koruma olmadan başlatılır! Bir önyükleme sektörü virüsünüz olabileceğini düşünüyorsanız, tamamlayınız önyükleme sektörünü de taradığınızdan emin olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Ne yapacağınızdan emin değilseniz yardım için Bilgisayarınızı Virüslere ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Nasıl Tararsınız konusuna bakın. Bu virüslerin çoğu, bilgisayarınızın başlamasını tamamen durduracak ve Windows içinden kötü amaçlı yazılım taramasını imkansız hale getirecektir. Bu durumlarda, bir önyüklenebilir virüs tarayıcısı. Bu özellikle sinir bozucu catch-22’yi çözen, aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz önyüklenebilir antivirüs araçlarının bir listesini tutuyoruz. Bazı anakartlarda, önyükleme sektörlerinin değiştirilmesini aktif olarak önleyen ve kötü amaçlı yazılımların üzerinde değişiklik yapmasını engelleyen BIOS yazılımı bulunur. Bununla birlikte, bu özellik muhtemelen varsayılan olarak devre dışı olduğundan, bölümleme araçları ve disk şifreleme programları düzgün çalışacaktır, ancak bu tür araçları kullanmıyorsanız ve önyükleme sektörü virüs sorunları ile uğraşıyorsanız etkinleştirmeye değer.

Önyükleme Sektörleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Önyükleme sektörü, bir aygıtı ilk biçimlendirdiğinizde oluşturulur. Bu, cihaz biçimlendirilmemişse ve bu nedenle bir dosya sistemi kullanmıyorsa, bir önyükleme sektörü olmayacağı anlamına gelir. Her depolama aygıtı için yalnızca bir önyükleme sektörü vardır. Bir sabit sürücünün birden çok bölümü olsa veya birden fazla işletim sistemi çalıştırsa bile, hala yalnızca tüm sürücü için bir tane. Active @ Partition Recovery gibi ücretli yazılımlar, bir sorunla karşılaşmanız durumunda önyükleme sektörü bilgilerini yedekleyip geri yükleyebilir. Diğer gelişmiş uygulamalar, sürücüde bozuk olanı yeniden oluşturmak için kullanılabilecek başka bir önyükleme sektörü bulabilir.