Skip to content

Önyükleme Sırası Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Önyükleme sırası, bilgisayarın bir işletim sistemi arayacağı BIOS’ta listelenen aygıtların sırasıdır. Bir sabit sürücü genellikle bir kullanıcının önyüklemek isteyebileceği ana aygıt olsa da, optik sürücüler, disket sürücüler, flash sürücüler ve ağ kaynakları gibi diğer aygıtların tümü, BIOS’ta önyükleme sırası seçenekleri olarak listelenen tipik aygıtlardır. Önyükleme sırasına bazen bazen BIOS önyükleme sırası ya da BIOS önyükleme sırası.

BIOS Setup Utility Önyükleme Menüsü (CD-ROM Önceliği).

BIOS’ta Önyükleme Sırasını Değiştirme

Çoğu bilgisayarda, sabit sürücü önyükleme sırasındaki ilk öğe olarak listelenir. Sabit sürücü her zaman önyüklenebilir bir aygıt olduğundan (bilgisayarda büyük bir sorun olmadığı sürece), DVD disk veya flash sürücü gibi başka bir şeyden önyükleme yapmak istiyorsanız önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekecektir. Bazı cihazlar bunun yerine önce optik sürücü gibi bir şeyi listeleyebilir, sonra daha sonra sabit sürücüyü listeleyebilir. Bu senaryoda, sürücüde gerçekten bir disk olmadığı sürece, yalnızca sabit sürücüden önyüklemek için önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekmez. Disk yoksa, BIOS’un optik sürücüyü atlamasını bekleyin ve sonraki öğede işletim sistemini arayın, bu örnekte sabit sürücü olacaktır. Tam bir eğitim için BIOS’ta Önyükleme Sırasını Değiştirme bölümüne bakın. BIOS Kurulum Yardımcı Programına nasıl erişeceğinizden emin değilseniz, BIOS’a Nasıl Girilir hakkındaki kılavuzumuza bakın. Farklı medya türlerinden önyükleme yapmak için tam yardım arıyorsanız, DVD / CD / BD’den Nasıl Önyüklenir veya USB Sürücüsünden Nasıl Önyüklenir eğitimimize bakın. Bir CD’den veya flash sürücüden önyükleme yapmak isteyeceğiniz bir zaman, önyüklenebilir bir virüsten koruma programı çalıştırdığınız, yeni bir işletim sistemi kurduğunuz veya bir veri imha programı çalıştırdığınız zaman olabilir.

Önyükleme Sırası hakkında daha fazla bilgi

Açılışta kendi kendini sınamadan sonra BIOS, önyükleme sırasında listelenen ilk aygıttan önyükleme yapmaya çalışacaktır. Bu cihaz önyüklenebilir değilse, listelenen ikinci cihazdan önyükleme yapmaya çalışır ve bu böyle devam eder. Yüklü iki sabit sürücünüz varsa ve bunlardan yalnızca biri işletim sistemini içeriyorsa, bu sabit sürücü önyükleme sırasında ilk sırada listelenmelidir. Aksi takdirde, diğer sabit diskin gerçekten olmadığında bir işletim sistemine sahip olması gerektiğini düşünerek BIOS’un orada takılması mümkündür. Gerçek işletim sistemi sabit sürücüsünün üstte olması için önyükleme sırasını değiştirin, ardından doğru şekilde önyükleme yaparsınız. Çoğu bilgisayar, yalnızca bir veya iki klavye vuruşuyla önyükleme sırasını (diğer BIOS ayarlarıyla birlikte) sıfırlamanıza izin verir. Örneğin, BIOS’u varsayılan ayarlarına sıfırlamak için F9 tuşuna basabilirsiniz. Ancak, bir BIOS sıfırlaması büyük olasılıkla sıfırlanacaktır herşey BIOS’ta yaptığınız özel ayarlardan ve yalnızca önyükleme sırasından. Önyükleme sırasını sıfırlamak istiyorsanız, aygıtları istediğiniz gibi yeniden konumlandırmak BIOS’un genel ayarlarına muhtemelen daha az zarar verir, bu genellikle yalnızca birkaç adım alır.