Skip to content

Ooma Ne Tür Telefon Hizmeti?

12 de Mayıs de 2021

Ooma, tek kuruş ödemeden ülke çapında sınırsız telefon görüşmeleri yapmanızı sağlayan bir konut / küçük işletme telefon hizmetidir. Ooma’yı arama yapmak için kullandığınızda aylık fatura almazsınız. Sadece tek seferlik bir yatırım yapmanız ve arama yapmak ve almak için geleneksel telefon setinize ve hattınıza takabileceğiniz Ooma kutusu adlı bir cihaz satın almanız gerekir. ooma, çalışmak için bir bilgisayar gerektirmez.

Ooma’yı Kullanmak İçin Neler Gereklidir?

Servisi kullanmak için, yalnızca bir İnternet bağlantısına, bir telefon hattına ve bir telefon setine sahip olmanız gerekir. Evde geleneksel (ve pahalı) bir telefon hattınız varsa, ikincisine zaten sahipsiniz. İnternet bağlantısı ADSL hattınız olabilir. Kurulum oldukça basit. İnternet bağlantısını yalnızca hub’ın bir tarafına ve telefonunuzu diğerine bağlamanız gerekir. Başka bir hat almak ve başka bir telefon bağlamak istiyorsanız, parça başına 39 ABD doları olan bir izci satın almanız gerekir.

Ooma Nasıl Çalışır?

ooma bir VoIP hizmetidir, yani arama yapmak ve almak için İnternetin mevcut altyapısını kullanır, böylece PSTN ağının pahalı ücretlerinden kaçınır. Ooma, Skype’ın yaptığı gibi, VoIP aramalarını kanalize etmek için P2P teknolojisini kullanır. İnternet bağlantınızın bant genişliğinin iyi olması koşuluyla, bu oldukça iyi bir kalitenin göstergesidir. Telefon numarası için, Ooma aslında size bir tane vermez, bu da hizmette kullanmak için sabit hat numaranızı saklamanız gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir yerde bir arıza veya elektrik kesintisi olması durumunda, sistem sorunsuz bir şekilde sabit hattınıza geri döndü ve 911’iniz bile çalışacaktır.

Ooma’nın Maliyeti Nedir?

Hizmetin hiçbir maliyeti yoktur. VoIP aramalarını ücretsiz olarak (şimdilik yalnızca ABD içinde arama yapabilirsiniz) istediğiniz zaman ve istediğiniz süre için yapabilir ve alabilirsiniz. Ooma hizmetiyle uluslararası aramalar yaparsanız, Ooma henüz ücretsiz uluslararası aramalar sunmadığından, ancak ücretler çok rekabetçi olduğundan ve geleneksel telefon sisteminin büyük sayılarına yakın olmadığı için ücretsiz olmayacaktır. Yani yaptığınız tek yatırım, Ooma kutusunu satın almak için tek seferlik fiyattır. Hizmetle birlikte daha fazla özellik istiyorsanız, özelliklerle dolu premium planı tercih edebilirsiniz.

Ooma Nasıl Farklı?

Etrafta birçok türde VoIP hizmeti vardır ve bunların tümü paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ooma, diğerlerine göre şu avantajlara sahiptir:

 • Aylık fatura yok.
 • Donanım tabanlı, yani servisi kullanmak için bir bilgisayara ihtiyacınız yok, sadece hub’a bağlı telefona ihtiyacınız var.
 • Yalnızca diğer Ooma kullanıcılarına değil, diğer sabit veya cep telefonlarına ücretsiz görüşme yapılmasına izin verir.

Artıları:

 • Sadece Ooma kullanıcılarına değil, herhangi bir kullanıcıya ücretsiz görüşme (ABD içinde).
 • 3 yönlü konferansa izin verir.
 • Sesli mesaj için dahili bir telesekreter vardır.
 • 911 var.
 • Güzel görünümlü donanım.
 • Anında İkinci Hat – bu özellik her aboneye ikinci bir hat verir.

Eksileri:

 • Satın almak için pahalı donanım.
 • Ücretsiz aramalar yalnızca ABD ile sınırlıdır.
 • Abonelik sırasında numara verilmez.
 • Hizmet, ABD dışındaki kişilere sunulmamaktadır.

Ooma Analizi:

Ooma donanımı yalnızca Ooma servisi ile çalışır. Bu gerçek, şirketin veya hizmetin nihai olarak çöküşünü anlamaya kadar gider (böyle bir olasılığın kesinlikle hiçbir belirtisinin olmadığı, aksine bunun tam tersinin olduğu şekilde sağlanmalıdır!) Böyle bir durumda, aboneler işe yaramaz ve pahalı donanım parçaları ile baş başa kalacaktır. Diğer bazı sorunlar da engelin yüksekliğini artırır, örneğin ses kalitesinin artan sayıda kullanıcıyla birlikte düşmesi gibi; veya hizmetin ne kadar süreyle ücretsiz kalacağı.