Skip to content

Openal32.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

30 de Mayıs de 2021

Openal32.dll hataları, openal32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, openal32.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir.

openal32.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Openal32.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır: Openal32.dll Bulunamadı

type=”code”> openal32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.

type=”code”> Bulunamıyor [PATH]openal32.dll

type = “code”> Bilgisayarınızda openal32.dll bulunmadığından program başlatılamıyor.

type=”code”> openal32.dll dosyası eksik.

type = “code”> Bilgisayarınızda openal32.dll eksik olduğundan program başlatılamıyor.

type=”code”> Başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: openal32.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

type=”code”> Openal32.dll hata mesajları, bir video oyunu oynamaya çalışırken, Windows başlatıldığında veya kapandığında veya hatta belki bir Windows kurulumu sırasında belirli programları kullanırken veya kurarken görünebilir. openal32.dll hatasının içeriği, sorunu çözmede yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. openal32.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Openal32.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

openal32.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. openal32.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. openal32.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. openal32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir openal32.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. openal32.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, openal32.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Openal32.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. openal32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda openal32.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse openal32.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 3. Bir Steam oyununda DLL hatasını görüyorsanız, oalinst.exe eksik DLL dosyasını yüklemek için dosya. Bunu bulmak için oalinst.exe dosya, önce Steam oyunlarınızın depolandığı klasöre gidin — “… Steam SteamApps common … “. Bu “ortak” klasörde, oyunun openal32.dll hatasının gösterildiği klasörünü açın. Orada, ” adlı klasöre gidin._OrtakRedist.” Bu klasörde, ” adlı dosyayı açın.OpenAL.” Gibi sayılarla başlıklı bir klasör olmalıdır.2.0.7.0“—bu klasörde oalinst.exe dosya. Eksik DLL’yi yüklemek için bu EXE dosyasına çift tıklayın veya çift dokunun. eğer bulamazsan oalinst.exe Dosyayı yukarıdaki klasörde bulursanız, Everything gibi bir dosya arama yardımcı programıyla tüm bilgisayarda aynı anda arama yapmayı deneyebilirsiniz.

 4. Resmi openal32.dll dosyasını indirmek için OpenAL Windows programını kurun. Kurulumdan sonra openal32.dll her iki dosyaya da kopyalanacaktır. System32 ve SysWOW64 altındaki klasör %sistemkökü% (genellikle C:Windows).

 5. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı openal32.dll hataları, DLL dosyasına zarar veren bir virüs veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz openal32.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 6. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. openal32.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 7. Openal32.dll ile ilişkili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir video oyunu oynarken “openal32.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, video kartınızın veya ses kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. openal32.dll dosyası büyük olasılıkla sesle ilgilidir, ancak yine de bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra openal32.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında openal32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel openal32.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki openal32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz openal32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederim. Bir sonraki yıkıcı adımdan önceki seçeneği “son çare” denemesi olarak buraya ekledim.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri openal32.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bu adımdan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak openal32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir openal32.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.