Skip to content

Opengl.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

1 de Haziran de 2021

Opengl.dll hataları, opengl DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, opengl.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. opengl.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Opengl.dll Hataları

Opengl.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. İşte opengl.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları.

 • Opengl.dll Bulunamadı
 • opengl.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH]opengl.dll
 • opengl.dll dosyası eksik
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: opengl.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar

Opengl.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Opengl.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Opengl.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

opengl.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. opengl.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. Opengl.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. opengl.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir opengl.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. opengl.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, opengl.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Opengl.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı opengl.dll hataları, bir virüs ya da bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz opengl.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. opengl.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. opengl.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda opengl.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse opengl.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 5. opengl.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “opengl.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra opengl.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. opengl.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir. opengl.dll, Windows Update aracılığıyla mevcut olmasa bile, Windows’u ilgili güncellemelerle güncellemelisiniz. opengl.dll’nin düzgün çalışması için henüz yüklenmemiş bir güncelleme gerekli olabilir.

 8. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında opengl.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel opengl.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 10. Kayıt defterindeki opengl.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz opengl.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak burada bir seçenek olarak dahil edilmiştir.

 11. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri opengl.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Temiz bir yükleme gerçekleştirmeden önce bir sorun giderme adımı kullanarak opengl.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 12. Herhangi bir opengl.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.