Skip to content

openSUSE Linux Kurulumu için Adım Adım Kılavuz

30 de Mayıs de 2021

Bir zamanlar yüksek profilli bir Alman dağıtımı olan openSUSE, eskisi kadar popüler olmasa da, DistroWatch sıralamasında hala iyi performans gösteriyor. Modern openSUSE iki ayrı varyantı destekler — yaban mersiniyuvarlanan bir modelde son teknoloji yazılımlar sunan ve Sıçrama, tipik bir statik dağıtım modelini takip eder.

openSUSE gereksinimleri

OpenSUSE’yi bilgisayarınızda çalıştırmak için şunlara sahip olmanız gerekir:

  • X86_64, i586, aarch64 veya ppc64le ailelerinde bir işlemci mimarisi kullanan 2 Ghz çift çekirdekli işlemciye sahip bir bilgisayar.
  • En az 2 GB sistem belleği.
  • En az 40 GB boş sabit disk.
  • Bir yükleyici ortamı (ağ erişimi, DVD sürücüsü veya USB bağlantı noktası).

openSUSE’yi yükleme

Tercih ettiğiniz varyant ve sistem mimarisi için ilgili ISO görüntüsünü indirin. ISO’yu USB veya DVD’ye yazın. Yükleme ortamını önyükleme kaynağınız olarak kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın. Yükleyicideki adımları izleyin. Modern openSUSE yükleyicisi, kurulum sürecine adım adım yaklaşan bir grafik yükleyici sunar.

Yükleyici, diğer Linux dağıtımlarına benzer. Notun bazı kalkışları şunları içerir:

  • Sistem Analizi: Bu adım, bir ağ bağlantısını kontrol eder ve yükleme işlemi sırasında çevrimiçi depolar eklemenizi ister. Hala bir ağ bağlantısı olmadan openSUSE’yi kurmakta özgürsünüz, ancak bağlanmak, işletim sistemini kurmanıza ve ardından tam olarak kurulduktan hemen sonra yama yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.
  • Çevrimiçi Depolar: Yükleyici, bilgisayar için birkaç farklı rol sunan bir Sistem Rolü ekranı ister. KDE Plasma, GNOME veya Xfce kullanarak bir masaüstü sürümü seçin veya eksiksiz bir masaüstü, sunucu veya işlemsel sunucu profili kullanın. Çoğu kişi, favori masaüstü ortamınıza sahip bir masaüstü seçer.
  • Disk: openSUSE’yi sabit sürücünün bir parçası üzerinde çalışacak şekilde ayarlıyorsanız, Kılavuzlu Kurulum özelliğini kullanın veya Uzman Bölücü aracını başlatın. Diskin tamamına yüklüyorsanız, bilgisayarın varsayılan olarak diski bölümlere ayırmasına izin vermek genellikle iyidir. Hyper-V veya OpenBox gibi bir sanal makine ortamına kuruyorsanız, varsayılanın sunulduğu gibi çalışmasına izin verin.

Kurulum Sonrası Prosedürler

Yükleyici tamamlandıktan sonra, yeni openSUSE dağıtımınıza yeniden başlayın. Gerektiğinde ağınızı yapılandırın, ilgili güncellemeleri yükleyin ve tercihinize göre masaüstü ortamınızı değiştirin.