Skip to content

Opera Masaüstü Tarayıcısına Web Sayfaları Nasıl Kaydedilir

7 de Mayıs de 2021

Opera web tarayıcısının masaüstü sürümü, web sayfalarını çevrimdışı kaydetmeyi gerçekten kolaylaştırır. Bunu, web sayfasının çevrimdışı bir kopyasını sabit sürücünüzde tutmak veya favori metin düzenleyicinizde sayfanın kaynak koduna gitmek için yapmak isteyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, Opera’da bir sayfa indirmek gerçekten çok basit. Bunu programın menüsünden veya klavyenizdeki bazı tuşlara basarak yapabilirsiniz.

Üç Tür İndirme Vardır

Başlamadan önce, kaydedebileceğiniz üç farklı sayfa türü olduğunu bilin. Resimleri ve dosyaları da dahil olmak üzere sayfanın tamamını kaydederseniz, canlı sayfa değişse veya kapansa bile tüm bunlara çevrimdışı olarak erişebilirsiniz. Bu denir Web sayfası, Tamamlandı, aşağıdaki adımlarda göreceğiniz gibi. Kurtarmanın ikinci yolu ise Web sayfası, Tek Dosya. Bu seçenek, bir web sayfasındaki görüntüleri, sesleri, videoları vb. MHTML (MIME HTML) olarak bilinen tek bir web sayfası arşivine kaydeder. Üçüncü kaydetme seçeneği, yalnızca adı verilen HTML dosyasıdır. Web sayfası, Yalnızca HTML, bu size sadece sayfadaki metni verir, ancak resimler ve diğer bağlantılar yine de çevrimiçi kaynaklara işaret eder. Bu çevrimiçi dosyalar kaldırılırsa veya web sitesi kapanırsa, indirdiğiniz HTML dosyası artık bu dosyaları oluşturamaz. Yalnızca HTML dosyasını indirmeyi seçmenizin bir nedeni de, bu dosyaların hepsinin de indirilmesine ihtiyacınız olmamasıdır. Belki sadece sayfanın kaynak kodunu istiyorsun veya dosyayı kullanacağın süre boyunca web sitesinin değişmeyeceğinden eminsin.

Opera’da Web Sayfası Nasıl Kaydedilir

Bunu yapmanın en hızlı yolu, Ctrl+S klavye kısayolu (Vardiya+Komut+S macOS’ta) açmak için Farklı kaydet iletişim kutusu. İndirilecek web sayfası türünü seçin ve tıklayın Kayıt etmek indirmek için. Diğer yol ise Opera’nın menüsüdür:

  1. Seçin kırmızı O tarayıcının sol üst köşesinde.

  2. İçine git Sayfa > Farklı kaydet menü seçeneği.

    Opera tarayıcısında farklı kaydedin

  3. Seçiniz Web sayfası, Tamamlandı sayfayı ve tüm resimlerini ve dosyalarını indirmek için şunu seçin: Web sayfası, Tek Dosya web sayfasındaki tüm dosyaları tek bir dosyaya kaydetmek için veya Web sayfası, Yalnızca HTML sadece HTML dosyasını indirmek için.

    Opera'da bir web sayfasını kaydetmek için 3 seçenek.

  4. Opera’da bir web sayfasını kaydetmek için erişebileceğiniz başka bir menü, sağ tıklama menüsüdür. İndirmek istediğiniz herhangi bir sayfadaki boş alana sağ tıklayın ve ardından Farklı kaydet aynı menüye gitmek için.

    Opera'da sağ tıklama bağlam menüsü