Skip to content

Opera Mobile ve Opera Mini’nin Karşılaştırması

17 de Mayıs de 2021

Opera web tarayıcısının hayranıysanız ve telefonunuzda veya mobil cihazınızda aynı işlevselliği istiyorsanız, Opera Mobile ve Opera Mini arasında bir seçim yapabilirsiniz. Hangisi sizin için doğru olanı? Opera Mobile, akıllı telefonlar, tabletler ve PDA’lar için tasarlanmıştır. Pek çok özelliğe sahip güçlü bir tarayıcıdır ve güvenli web sitelerini destekler. Opera Mini, Opera Mobile tarayıcısının ayrıştırılmış bir sürümüdür, ancak Opera Mobile’a göre bazı avantajları vardır ve bazı kullanıcılar bunu tercih eder.

Cankurtaran
Opera Mobile

 • Mini’den daha tam özellikli.
 • Daha yavaş performans ama daha güvenli.
 • Kullanıcı dostu.

Opera Mini

 • Opera Mobile’ın ayrıştırılmış versiyonu.
 • Sıkıştırılmış sayfalar daha hızlı performans sağlar.
 • Güvenli siteler için ideal değil.

Performans: Mini Hız Demektir

Opera Mobile

 • Daha fazla sabit disk alanı tüketir.
 • Verileri sıkıştırılmış teknoloji ile kaydetme seçeneği içerir, ancak varsayılan olarak açık değildir.

Opera Mini

 • Sıkıştırılmış sayfalar, verileri kaydederek performansı artırır, bu da bazı web sayfalarının diğer web tarayıcılarından daha hızlı yüklenmesine neden olabilir.

Opera Mini, Opera Sunucularına bir istek göndererek çalışır, bu da sırasıyla sayfayı indirir, sıkıştırır ve tarayıcıya geri gönderir. Sayfalar iletilmeden önce sıkıştırıldığından, bu performansın artmasına neden olabilir ve bu da bazı web sayfalarının diğer web tarayıcılarından daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sayfaları sıkıştırmanın yanı sıra, Opera Sunucuları ayrıca bunları mobil ekranlarda görüntülenmek üzere optimize eder. Bu, bazı sayfaların Opera Mini tarayıcısında Opera Mobile veya diğer tam donanımlı web tarayıcılarından daha iyi görüneceği anlamına gelir.

Arayüz: Opera Mobile Daha Kullanıcı Dostu

Opera Mobile

 • Daha karmaşık ama ayrıntılı yakınlaştırma işlevi.

Opera Mini

 • Biraz daha karmaşık arayüz.

Opera Mobile, bir siteye geri gitmek veya bir siteyi ileri almak için düğmeler ve bir yenileme düğmesi gibi masaüstü tarayıcıların standartlarını içeren bir arayüzle web’de gezinmeyi kolaylaştırır, ancak yenile düğmesinin bir sık ​​kullanılanlar düğmesiyle değiştirilmesini görmemizde bir sakınca yoktur. Sık kullanılanlara, bir sayfaya yer işareti koymanıza, ana sayfanıza gitmenize ve geçerli sayfanın en üstüne gitmenize de olanak tanıyan işlem menüsü aracılığıyla erişilir. Opera Mobile ayrıca birden çok pencere açmanıza izin verir, böylece sayfalar arasında ileri ve geri hareket edebilirsiniz. Bir sayfayı görüntülerken, bir sayfayı% 200’e kadar yakınlaştırmak veya sayfa orijinal boyutunun% 25’i olana kadar uzaklaştırmak için menüyü kullanabilirsiniz; bu, çoğu sayfanın mobil ekranınıza olduğu kadar içeriği sığması için yeterlidir. masaüstü ekranınızda olur, ancak metin bu boyutta okunamaz hale gelir. Opera Mobile tarayıcısı yakınlaştırma seçeneklerine sahipken, Opera Mini daha basit bir arayüze sahiptir. Yalnızca iki aşama vardır – normal ve yakınlaştırılmış – ancak bunlar arasında basit bir dokunuşla geçiş yapabilirsiniz, bu da kullanımı çok daha kolay hale getirir.

Güvenlik: Güvenli Siteler için Mobil Daha İyi

Opera Mobile

 • Güvenli web siteleri ve veriler için daha iyi seçim.

Opera Mini

 • Şifreleme teknolojisi, Mini’yi güvenli web siteleri için daha az uygun hale getirir.

Opera Mobile güvenli web sayfalarını desteklerken, Opera Mini güvenli siteler için en iyi tarayıcı değildir. Opera Mini’nin yüksek bellekli sürümü şifrelenmiş sayfaları destekleyecektir, ancak tüm web siteleri Opera sunucuları aracılığıyla yüklendiğinden, sayfanın şifresi çözülecek ve ardından yeniden şifrelenecektir. Opera Mini, şifrelenmiş sayfaları yükleyecek, ancak şifreleri çözülecektir.

Nihai Karar: Tercihinizi Seçin

Opera Mobile veya Opera Mini? Sonuçta seçim tercihe bağlıdır. Düzenli olarak güvenli sitelere gidiyorsanız veya tarayıcınızda birden çok pencere açmayı gerçekten seviyorsanız, Opera Mobile en iyi seçim olabilir. Öte yandan, Opera Mini’nin kolay yakınlaştırma özellikleri, mobil olmayan web sitelerinde gezinmeyi çocuk oyuncağı haline getirir. Birden çok pencereye ihtiyacınız yoksa ve çok sayıda güvenli web sitesine gitmiyorsanız, Opera Mini sizin için daha iyi olabilir. Son olarak, diğerleri gibi, hiç seçim yapmamaya karar verebilirsiniz. Birçok kişi mobil cihazlarında hem Opera Mobile hem de Opera Mini tarayıcılarının yüklü olmasını ister. Basitçe söylemek gerekirse, Opera Mobile bazı görevleri yapmak için iyidir, Opera Mini ise diğerleri için iyidir, bu nedenle her iki dünyanın en iyisi her ikisini de kurmaktır.