Skip to content

OPML Dosyalarını Açma, Düzenleme ve Dönüştürme

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir OPML dosyası, Anahat İşlemci Biçimlendirme Dili dosyasıdır.
  • Feedly ile bir tane açın.
  • Bu çevrimiçi araçla CSV’ye veya Tkoutline ile HTML’ye dönüştürün.

Bu makale, OPML dosyalarının ne olduğunu, nasıl açılacağını ve birini XML, HTML, CSV vb. Gibi farklı bir formata nasıl dönüştürebileceğinizi açıklar.

OPML Dosyası Nedir?

OPML dosya uzantısına sahip bir dosya, Anahat İşlemci Biçimlendirme Dili dosyasıdır. XML biçimini kullanarak belirli bir yapıda kaydedilir ve işletim sisteminden bağımsız olarak uygulamalar arasında bilgi alışverişi yapmak için kullanılır. OPML dosya formatı genellikle RSS beslemesi okuyucu programları için içe / dışa aktarma formatı olarak kullanılır. Bu biçimdeki bir dosya, RSS abonelik bilgilerinin bir koleksiyonunu içerebileceğinden, RSS beslemelerini yedeklemek veya paylaşmak için ideal biçimdir.

Windows 10’da OPML dosyaları.

OPML Dosyası Nasıl Açılır

RSS beslemelerini yöneten hemen hemen her program OPML dosyalarını içe aktarabilmeli ve OPML dosyalarını dışa aktarabilmelidir. Feedly, OPML dosyalarını içe aktarabilen ücretsiz bir RSS okuyucu örneğidir (oturum açın ve OPML İçe Aktarma sayfasını açın). Thunderbird e-posta istemcisi de çalışmalıdır. Çevrimiçi bir OPML dosyası bulursanız ve içinde ne olduğunu görmek isterseniz, tam da bunu yapacak OPML Görüntüleyici adında bir araç vardır. Tkoutline ve ConceptDraw’ın MINDMAP’i .OPML dosyalarını da açabilir. Basit bir metin düzenleyici, OPML dosyalarını açmanın başka bir yoludur. Favorilerimizden bazıları için En İyi Ücretsiz Metin Editörleri listemize bakın. Bununla birlikte, Feedly gibi gerçek bir RSS beslemesi toplayıcısının, OPML besleme girişlerini gerçekten yararlı hale getirmenin (yani, beslemelerin geldiği içeriği göstermenin) en iyi yolu olduğunu unutmayın. Bir metin düzenleyici gerçekten yalnızca OPML dosyasını düzenlemek veya yalnızca metin içeriğini görüntülemek için iyidir. Bu notta, bir OPML dosyasında değişiklik yapmak için herhangi bir XML veya metin düzenleyici kullanılabilir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu ya da başka bir yüklü programın açılmasını tercih ederseniz, bu değişikliği yapmak için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Nasıl Değiştirilir kılavuzumuza bakın. Windows’ta.

OPML Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yukarıda bahsedilen Tkouline programı, bir OPML dosyasını HTML veya XML’e dönüştürmek için kullanılabilir. OPML dosyaları ayrıca Microsoft Excel gibi bir elektronik tablo programında kullanılmak üzere CSV’ye dönüştürülebilir. Bu çevrimiçi araç bunu yapabilir. Pandoc, XML verilerini bir OPML dosyasından AsciiDoc, markdown, LaTeX ve diğerleri gibi çok çeşitli formatlara kaydedebilen başka bir OPML dönüştürücüsüdür.

OPML Dosya Biçimi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Tipik bir OPML dosyasında bir baş başlığı, sahibi veya diğer bazı meta veri bilgilerini açıklayan öğe. RSS beslemesinde bu normalde makalenin başlığıdır. Bunu takiben vücut dosyanın açıkladığı içeriğin içeriğini barındıran etiket ve anahat öznitelikleri veya diğer anahat alt öğelerini tutmak için öğe. OPML, UserLand tarafından, Radio UserLand yazılımında yerleşik olarak bulunan kelime işlemci aracına ait olan bir dosya formatı amacıyla oluşturulmuştur.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı yukarıdaki önerilerle açamıyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk şey, aslında bir OPML dosyasıyla uğraştığınızdır. Bazı dosya uzantıları benzer görünür, ancak gerçekte hiç ilişkili değildir ve bu nedenle yukarıdaki programlarla çalışmaz. Örneğin, gerçekten bir OMP dosyanız olabilir, bu bir Office Manager Belge Arşiv dosyası veya bir OpenMind Pencere Belgesi dosyası olabilir. Uzantı OPML’ye çok benzese de, aynı formatta değiller ve aynı uygulamalarla açılamıyorlar. İlki, Krekeler Office Manager Pro yazılımı tarafından oluşturulan bir dosya formatıdır ve ikincisi MatchWare MindView ile çalışır. OPAL benzer bir dosya uzantısıdır. Bunun yerine, MS Office’in nasıl yükleneceğini özelleştirmek için Microsoft Office Özelleştirme Aracı tarafından bir Microsoft Office Kullanıcı Ayarları dosyası olarak kullanılır.