Skip to content

Organize Kalmak için Trello Nasıl Kullanılır

18 de Haziran de 2021

Trello, sizin veya ekibinizin gerçekleştirmesi gereken tüm görevleri görmenin görsel bir yolu olan ve ekipteki herkesin belirli bir zamanda ne yaptığını görmeyi kolaylaştıran Kanban tarzı bir proje yönetim aracıdır. Ayrıca ücretsizdir, yani işletmeleri yöneten veya kişisel görevleri izlemek isteyen küçük ve büyük gruplar ve bireyler için erişilebilirdir. Proje yönetimi araçları arasında Trello, kullanımı ve uygulanması en kolay olanlardan biridir, ancak boş sayfa arayüzü biraz göz korkutucu olabilir. İzlemek için ne kullanırsanız kullanın, sizin ve ekibinizin Trello’dan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Kanban nedir?

Toyota’nın 1940’ların sonlarında uyguladığı bir Japon üretim süreci, Kanban tarzı proje yönetimi hakkında bilgi veriyor. Katta çalışanlar arasında geçen kartlar ile stokları gerçek zamanlı takip ederek fabrikalarında verimliliği artırmayı hedefledi. Belirli bir malzeme bittiğinde, işçiler bunu not edecek ve bu da tedarikçiye gidecek ve daha sonra talep edilen ürünü depoya gönderecekti. Bu kartlara genellikle Japonca’da tabela veya reklam panosu anlamına gelen Kanban denirdi. Peki bu proje yönetimine nasıl dönüşüyor? Trello gibi yazılımlar, kartların üzerinden geçme kavramını alır ve onu, görevlerin sanal bir tahtada düzenlendiği ve bir ekibin çalışma kapasitesiyle eşleştirildiği görsel bir arayüze yerleştirir. En temelde, bir tahtanın üç bölümü olacaktır: yapmak, yapmak (veya süreçte) ve yapıldı. Ancak ekipler bu aracı kendileri için uygun olan herhangi bir şekilde kullanabilirler. Bazıları gerçek bir tahtayı tercih edebilir, bazıları ise Trello gibi sanal bir çözümün rahatlığını ister.

Trello’ya Başlarken

Trello, listeler ve kartlar içeren panoları kullanır. Panolar projelerdir (web sitesi yeniden tasarımı, banyo yenileme), listeler görevlerdir (grafikler, döşeme) ve kartlar alt görevler veya seçeneklerdir (bir tasarımcı kiralayın; döşeme boyutları ve renkleri).

Listelerinizi nasıl düzenleyeceğinize karar verdikten sonra, kontrol listeleri ve etiketler içeren kartlar eklemeye başlayabilirsiniz. Kontrol listeleri, görevleri alt görevlere ayırmanın bir yoludur. Örneğin, bir tatil planlamak için Trello’yu kullanıyorsanız, denemek istediğiniz bir restoran için rezervasyon yapma, alınabilecek en iyi yemekleri araştırma ve çocuklara uygun olup olmadığını kontrol etmeyi içeren bir kontrol listesi içeren bir kartınız olabilir .

Trello kartına bir kontrol listesi ekleme.

Bir kartın durumunu (onaylandı, gönderildi vb.) veya kategoriyi (bilim, teknoloji, sanat vb.) veya istediğiniz herhangi bir etiketi temsil etmek için etiketleri kullanabilirsiniz. Ardından, örneğin bilimle ilgili tüm kartları veya tüm onaylanmış kartları getirecek bir arama yapabilirsiniz. Yine de bir etikete başlık eklemeniz gerekmez; bunları renk kodlaması için de kullanabilirsiniz (en fazla 10 renk mevcuttur; renk körü seçeneği mevcuttur).

Bir Trello kartına etiket ve renk kodlaması ekleme.

Üzerinde çalışmaya ve görevleri tamamlamaya başladığınızda, kartları bir listeden diğerine kolayca sürükleyip bırakabilir ve sonunda arayüz kullanışsız hale geldiğinde kartları ve listeleri arşivleyebilirsiniz.

Trello Bildirimleri ve Mobil Uygulamalar

Kullanıcılar ekip üyelerine kart atayabilir ve yorumlar, dosya ekleri, renk kodlu etiketler ve son tarihler ekleyebilir. Ekip üyeleri, bir sohbet başlatmak için yorumlarda diğerlerinden @ bahsedebilir. Trello, bilgisayarınızdan ve Google Drive, Dropbox, Box ve OneDrive gibi bulut depolama hizmetlerinden dosyaları kabul eder. Ayrıca şık e-posta entegrasyonu dahildir. Her panonun, kartlar (görevler) oluşturmak için kullanabileceğiniz benzersiz bir e-posta adresi vardır. Ekleri bu e-posta adresine de gönderebilirsiniz. Ve en iyisi, bir e-posta bildirimi aldığınızda, Trello’yu başlatmak yerine doğrudan yanıtlayabilirsiniz. Bahsetmeler ve yorumlar dahil olmak üzere bildirimler, mobil uygulamalardan, bir masaüstü tarayıcıdan ve e-posta yoluyla edinilebilir. Trello’nun iPhone ve iPad, Android telefonlar, tabletler ve saatler ile Kindle Fire tabletleri için uygulamaları vardır.

Trello Güçlendirmeleri ve Trello Gold

Trello, güçlendirme olarak adlandırdığı 30’dan fazla eklenti özelliği ve entegrasyon sunar. Güçlendirme örnekleri arasında bir takvim görünümü, yinelenen görevler için bir kart tekrarlayıcı ve ayrıca Evernote, Google Hangouts, Salesforce ve daha fazlası ile entegrasyon yer alır. Ücretsiz hesaplar, pano başına bir güçlendirme içerir. Trello’nun tüm temel özellikleri ücretsizdir, ancak Trello Gold (ayda 5 ABD Doları veya yılda 45 ABD Doları) adlı ücretli bir sürümü vardır; bu, kart başına üç güçlendirme (bir yerine) dahil olmak üzere bazı avantajlar ekler. Ayrıca çekici pano arka planları ve çıkartmalar, özel emojiler ve daha büyük ek yüklemeler (10 MB yerine 250 MB) içerir. Trello, Trello’ya katıldığınız her kişi için 12 aya kadar bir aylık ücretsiz Altın üyelik sunar.