Skip to content

Ortak Dosya Türleri ve Dosya Uzantıları

4 de Haziran de 2021

Çoğu web sitesi, Mac’ler gibi dosya uzantıları gerektirmeyen Unix web sunucularında çalıştırılsa da, bu uzantılar dosyaları ayırt etmeye yardımcı olur. Dosya adı ve uzantısı, dosyanın türünü, web sunucusunun onu nasıl kullandığını ve dosyaya nasıl erişebileceğinizi belirtir.

Ortak Dosya Türleri

Web sunucularındaki en yaygın dosyalar şunlardır:

  • internet sayfaları
  • Görüntüler
  • Kodlar
  • Programlar ve diğer türler

İnternet sayfaları

Web sayfaları için iki uzantı standarttır: .html ve .htm. Aralarında hiçbir fark yoktur ve her ikisini de çoğu web sunucusunda kullanabilirsiniz. Unix web barındırma makinelerinde HTML sayfalarının orijinal uzantısı olarak, .html HTML (Köprü Metni İşaretleme Dili) veya XHTML (Genişletilebilir Köprü Metni İşaretleme Dili) kullanan bir dosyayı belirtir. Windows/DOS, üç karakterli dosya uzantıları gerektirdi ve bu da .htm uzantı. Bu aynı zamanda HTML ve XHTML dosyalarına da atıfta bulunur ve işletim sisteminden bağımsız olarak herhangi bir web sunucusunda kullanılabilir. Çoğu web sunucusundaki bir dizindeki varsayılan sayfa genellikle bir index.htm veya index.html uzantı. Ana sayfaya bunlardan birini verdiğiniz sürece, web sitenizi ziyaret edenlerin bu iki uzantıdan herhangi birini adres çubuğuna girmesi gerekmez. Örneğin, http://thinkco.com/index.htm ile aynı yere gider http://düşünce.com. Bazı web sunucuları bir ana sayfayı çağıracak şekilde ayarlanmıştır varsayılan.htm, sunucu yapılandırmasına erişiminiz varsa değiştirebilirsiniz.

Görüntüler

Çevrimiçi olarak en yaygın görüntü dosyası türleri şunlardır: GIF, JPG, ve PNG Tüm tarayıcılar bunları görüntüleyebilir ve web tasarımcıları kendi uygulamaları için en iyi formatı kullanır.

GIF

GIF (grafik değişim formatı), ilk olarak CompuServe tarafından hem hareketli hem de statik görüntüler için geliştirilmiş kayıpsız bir formattır. Düz renklere ve kısa animasyonlu snippet’lere sahip resimler için en iyi sonucu verir. Dosya boyutunu küçük tutarak, yalnızca web uyumlu renkler (veya başka bir şekilde küçük bir renk paleti) içerdiklerinden emin olmak için renkleri indeksleme yeteneği sunar.

JPG

JPG (diğer adıyla JPEG) formatı, fotoğrafik görüntüler için Joint Photographic Experts Group (dolayısıyla kısaltma) tarafından oluşturuldu. Bir görüntünün, düz renk genişlikleri olmayan fotografik nitelikleri varsa, bu dosya biçimine çok uygundur. ile kaydedilmiş bir fotoğraf .jpg veya .jpeg uzantısı tipik olarak sıkıştırılır ve bir dosya boyutundan daha küçük bir dosya boyutu sağlar. .gif dosya.

PNG

PNG (Taşınabilir Ağ Grafiği) formatı, GIF dosyalarından daha iyi sıkıştırma, renk ve şeffaflık ile web için yapılmıştır. PNG’lerin sahip olması gerekmez .png uzantısı, ancak onları en sık böyle göreceksiniz.

Kodlar

Komut dosyaları, web sitelerinde dinamik eylemleri etkinleştiren dosyalardır. Pek çok tür var, ancak en sık aşağıdakileri göreceksiniz.

.js (JavaScript)

JavaScript dosyalarını web sayfasının kendisine yükleyebilir veya JavaScript’i harici bir dosyaya yerleştirip oradan çağırabilirsiniz. JavaScript’inizi web sayfasına yazarsanız, .js uzantısı, çünkü HTML dosyasının bir parçası.

Degui Adil / EyeEm / Getty Images

.java veya .class

Bu iki uzantı genellikle Java programlarıyla ilişkilendirilir. Muhtemelen rastlamasan da .java veya .sınıf Bu dosyalar genellikle web sayfaları için Java uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Java, JavaScript’ten tamamen farklı bir programlama dilidir.

Diğer Dosya Türleri

Karşılaşabileceğiniz diğer birkaç uzantı, bir web sitesinde genellikle işlevi ve esnekliği artıran dosyalara atıfta bulunur.

.php ve .php3

.php uzantısı neredeyse .html ve .htm web sayfalarında. Bu uzantı, bir web sitesinde komut dosyası oluşturmayı, makroları ve içermeyi kolaylaştıran, açık kaynaklı, öğrenmesi kolay bir dil olan PHP ile yazılmış bir sayfayı belirtir.

.shtm ve .shtml

Bunlar, sayfaya çağrılan ayrı dosyalarda yaşayan kodlamayı, sunucu tarafı içermeleri kullanan dosyaları belirtir. Esasen bu, bir web sayfasını diğerinin içine eklemenize ve web sitelerinize makro benzeri eylemler eklemenize olanak tanır.

.asp

Bu uzantı, bir Aktif Sunucu Sayfasını belirtir. ASP, veritabanı bağlantısı ve daha fazlasının yanı sıra komut dosyası oluşturma, makrolar ve içerir. En sık Windows web sunucularında bulunur.

.cfm ve .cfml

Bu uzantılar ColdFusion dosyalarına verilir. ColdFusion, web sayfalarınıza makrolar, komut dosyaları ve daha fazlasını getiren güçlü bir sunucu tarafı içerik yönetimi aracıdır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Ortak Dosya Türleri ve Dosya Uzantıları.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/types-of-web-files-3466474.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Ortak Dosya Türleri ve Dosya Uzantıları. https://www.thinktco.com/types-of-web-files-3466474 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “Ortak Dosya Türleri ve Dosya Uzantıları.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/types-of-web-files-3466474 (4 Haziran 2021’de erişildi).