Skip to content

OS X Bluetooth Kablosuz Sorunları Nasıl Onarılır

19 de Mayıs de 2021

Muhtemelen Mac’inizde en az bir Bluetooth kablosuz çevre birimi kullanıyorsunuzdur. Birçok Mac kullanıcısı, masaüstü Mac’leriyle eşleştirilmiş bir Magic Mouse veya Magic Trackpad’e sahiptir. Birçoğunun kablosuz klavyeleri, hoparlörleri, telefonları veya Bluetooth kablosuz bağlantısıyla bağlanan diğer aygıtları da vardır. Bluetooth, her zaman Mac’inize bağlı olan ve yalnızca ara sıra kullandıklarınız çevre birimleri için uygundur. Bununla birlikte, Bluetooth bağlantısı, işler beklendiği gibi çalışmayı bıraktığında sorunlara neden olabilir. Bu düzeltmeler yardımcı olabilir. Bu makaledeki bilgiler macOS Catalina (10.15) ile macOS High Sierra (10.13) arası Mac’ler için geçerlidir, ancak düzeltmelerin çoğu işletim sisteminin eski sürümlerinde de çalışır.

Bluetooth Bağlantısı Sorunlarının Nedenleri

Bluetooth bağlantılı çevre birimleriniz çalışmayı durdurduğunda bir Bluetooth bağlantısı sorununuz olduğunu bilirsiniz. Bazen sorun, macOS veya OS X’i yükselttiğinizde veya çevre birimdeki pilleri değiştirdiğinizde ortaya çıkar. Bazen görünürde bir sebep olmadan olur. Nedeni, büyük olasılıkla Mac tarafından kullanılan bozuk bir Bluetooth tercih listesi (.plist dosyası) olabilir. Bozulma, Mac’in dosya içindeki verileri güncellemesini veya dosyadaki verileri doğru şekilde okumasını engeller. Bunlardan herhangi biri sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte, başka nedenler de vardır ve bunların neredeyse tamamı kolayca düzeltilebilir.

Westend61 / Getty Images

OS X Bluetooth Kablosuz Sorunları Nasıl Onarılır

Doğrudan Mac’inizdeki bir tercih dosyasını kaldırmaya geçmeden önce, sorunu çözebilecek bu basit düzeltmeleri deneyin.

  1. Bluetooth çevre birimini kapatın ve tekrar açın.

  2. Pillerin iyi durumda olduğunu doğrulayın veya eski pilleri yeni pillerle değiştirin.

  3. Bluetooth çevre biriminin Mac’e bağlı olduğunu doğrulayın. Açık Sistem Tercihleri > Bluetooth ve kelimeyi ara Bağlandı cihazlar listesinde çevre birimi altında. Bağlı değilse, Bağlan yanındaki düğmeye basın veya cihazla birlikte gelen talimatları izleyerek cihazı yeniden eşleştirin.

  4. Mac’in Bluetooth sistemini kapatın. Bluetooth’u Sistem Tercihlerinden veya Mac’in menü çubuğundaki Bluetooth simgesinden kapatabilirsiniz. Bir dakika bekleyin ve tekrar açın. Mac’i ve Bluetooth cihazını yeniden başlatın. Mac menü çubuğunda Bluetooth simgesini görmüyorsanız, şuraya gidin: Sistem Tercihleri > Bluetooth ve seçin Bluetooth’u menü çubuğunda göster onay kutusu.

  5. Mac’te NVRAM veya PRAM’ı sıfırlayın. NVRAM (Geçici Olmayan RAM), eski Mac’lerde bulunan PRAM’ın (Parametre RAM) daha yeni bir sürümüdür, ancak her ikisi de az miktarda bellek içerir ve ikisi arasındaki farklar çok azdır.

  6. Bluetooth tercih listesini silin. İçinde Kütüphane > Tercihleradlı dosyayı bulun com.apple.Bluetooth.plist. Verilerinizin yedeği görevi gören mevcut dosyanın bir kopyasını oluşturmak için dosyayı masaüstüne sürükleyin. Bluetooth.plist dosyasını silin. Kütüphane > Tercihler klasörünü açın ve Mac’i yeniden başlatın. Kitaplık dosyası varsayılan olarak Mac’te gizlidir. Erişmek için şuraya gidin: Bulucu > Git > Klasöre git, giriş ~ / Kitaplık, ardından seçin Git. Mac yeniden başladığında, yeni bir Bluetooth tercih dosyası oluşturur. Tercih dosyası yeni olduğu için, Bluetooth çevre birimlerinizi Mac ile yeniden eşleştirmeniz gerekebilir.

  7. Gizli Bluetooth Hata Ayıklama menüsünü kullanın. Bu menüye erişmek için, Vardiya ve Opsiyon anahtarları ve tıklayın Bluetooth simgesi Mac menü çubuğunda. Size sorun çıkaran cihazı listeden seçin ve Fabrika ayarları.

  8. Bluetooth modülünü sıfırlayın. Gizli Bluetooth Hata Ayıklama menüsüne gidin, Hata ayıklamave seçin Bluetooth modülünü sıfırlayın. Bu, Mac ile kullandığınız her Bluetooth cihazını etkiler, ancak bu cihazlar genellikle otomatik olarak yeniden bağlanır.

Bu düzeltmelerden hiçbiri yardımcı olmazsa Apple Destek ile iletişime geçin veya Mac’inizi yardım için en yakın Apple Store’a götürün.