Skip to content

OS X El Capitan için Önyüklenebilir bir USB Yükleyici Oluşturun

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • El Capitan’ı Apple’dan indirin ve yükleyiciden çıkın. Bir flash sürücüyü bağlayın ve adlandırın.
 • Başlatmak terminal. Aşağıda verilen komutu kopyalayıp Terminal’e yapıştırın. Mac şifresini girin ve Giriş.
 • Terminal’in dosyaları silmesi ve USB sürücüsüne kopyalamasını bekleyin. İşlem tamamlandığında Terminal’den çıkın.

Bu makale, Mac’te Terminal kullanarak OS X El Capitan (10.11) için önyüklenebilir bir USB yükleyicinin nasıl yapılacağını açıklar.

El Capitan Installer’ı indirin

El Capitan yükleyicisini Apple web sitesinden indirin. Artık App Store’da bulunmamaktadır. İndirme tamamlandığında, yükleyici otomatik olarak başlar. Olduğunda, yükleyiciden çıkın. Önyüklenebilir bir USB oluşturmak için El Capitan yükleyicisinin bir kopyasına ihtiyacınız var. El Capitan yükleyicisi şu adrese indirilir: “OS X El Capitan’ı Yükle” dosya adıyla / Applications klasörü. El Capitan’ı kurduysanız ve önyüklenebilir bir yükleyici oluşturmak istiyorsanız, yükleyiciyi Apple’dan yeniden indirin. Önceki OS X sürümleri gibi, El Capitan (10.11) yükleme dosyası indirildiğinde yükleme işlemine otomatik olarak başlar ve yükleme tamamlandığında kendini siler.

El Capitan Önyüklenebilir USB Yükleyicisini Oluşturmak için Terminal Kullanın

Terminal’de El Capitan’ın önyüklenebilir bir USB yükleyicisi oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. USB flash sürücüyü Mac’inize bağlayın.

 2. Flash sürücüye uygun bir isim verin. Bunu, masaüstünde aygıtın adına çift tıklayarak ve ardından yeni bir ad yazarak yapabilirsiniz. Sürücüyü aramanızı öneririz elcapitaninstaller, ancak boşluk veya özel karakter olmaması koşuluyla, istediğiniz herhangi bir adı kullanabilirsiniz. Farklı bir ad seçerseniz, aşağıdaki Terminal komutunu seçtiğiniz flash sürücü adıyla değiştirin.

 3. Başlatmak terminal, / Applications / Utilities / konumunda bulunur.

 4. Terminal penceresinde aşağıdaki komutu girin:

  sudo / Applications / Install OS X El Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / elcapitaninstaller –applicationpath / Applications / Install OS X El Capitan.app –nointeraction

  Komut, tek satırlık bir metindir, ancak web tarayıcınız bunu birkaç satır olarak görüntüleyebilir. Yukarıda önerilen sürücü adını kullandıysanız, metin satırının tamamını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Basın Komut+C Bu sayfadaki komutu kopyalamak için klavyenizde ve ardından tuşuna basarak Terminal’e yapıştırın. Komut+V.

  OS X El Capitan'ın önyüklenebilir USB flash sürücüsünü oluşturmak için terminal komutu

  Coyote Moon, Inc.
 5. Apple bilgisayar parolanızı parola istemine girin. Basın Dönüş veya Giriş klavyenizde. Bu komut USB flash sürücüyü tamamen siler.

 6. Terminal yürütür createinstallmedia komutunu verir ve prosedürün durumunu görüntüler. Dosyaları OS X El Capitan yükleyicisinden silmek ve kopyalamak, USB flash sürücünün ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak biraz zaman alabilir.

 7. Terminal komutu tamamladığında, satırı görüntüler Bitti ve sonra yeni bir komut bekleyen Terminal istemini gösterir. Artık Terminal’den çıkabilirsiniz.

Önyüklenebilir El Capitan yükleyici, flash sürücüde oluşturuldu. Yükseltme yüklemesi veya temiz yükleme dahil olmak üzere desteklenen yükleme türlerinden herhangi birini gerçekleştirmek için bu önyüklenebilir yükleyiciyi kullanabilirsiniz. Disk Yardımcı Programı ve Terminal dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları içeren önyüklenebilir bir sorun giderme aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Neden Önyüklenebilir USB Yükleyici Yapmalısınız?

Planınız bir yükseltme yüklemesi gerçekleştirmek olsa bile, OS X El Capitan için önyüklenebilir bir yükleyici iyi bir fikirdir. Ayrı bir cihazda kendi El Capitan kopyanıza sahip olmak, OS X’i her zaman yükleyebilmenizi veya yeniden kurabilmenizi sağlar. Ayrıca, internet bağlantınız veya Mac’e erişiminiz olmasa bile temel sorun giderme görevlerini gerçekleştirmenize yardımcı olur. Uygulama mağazası.

Neye ihtiyacın var

 • OS X El Capitan minimum gereksinimlerini karşılayan bir Mac.
 • 16 GB veya daha büyük bir USB flash sürücü.
 • El Capitan yükleyici dosyası Apple’dan indirildi, ancak yüklemeyi tamamlaması engellendi.

Önyüklenebilir OS X El Capitan yükleyicisini oluşturmak, kullanmakta olduğunuz USB flash sürücüyü siler. Devam etmeden önce, flash sürücünün içeriğini yedeklediğinizden veya verilerin silinmesini umursamadığınızdan emin olun. Önyüklenebilir bir yükleyici oluşturmanın başka bir yolu var. Disk Yardımcı Programı, Bulucu, gizli dosyalar ve çok fazla zaman ve çaba gerektirir. Bu yöntemi kullanmayı tercih ederseniz, kılavuzumuzu izleyin: OS X veya macOS Önyüklenebilir Flash Yükleyicisi Nasıl Yapılır. Bu kılavuzda kullanılan eski işletim sistemi hala El Capitan için çalışıyor.