Skip to content

OS X Mavericks Minimum Gereksinimleri

5 de Haziran de 2021

OS X Mavericks’i çalıştırmak için minimum gereksinimler, büyük ölçüde, hedef Mac’lerin hem 64 bit Intel işlemciye hem de Mac’in anakartını kontrol eden EFI sabit yazılımının 64 bit uygulamasına sahip olma ihtiyacına dayanmaktadır. Ve elbette, RAM ve sabit disk alanı için olağan minimum gereksinimler de vardır. Kovalamayı kesmek için: Mac’iniz OS X Mountain Lion çalıştırabiliyorsa, OS X Mavericks ile herhangi bir zorluk yaşamamalıdır. Aşağıdaki Mac listesi, hem 64 bit Intel işlemciye hem de 64 bit EFI ürün yazılımına sahip tüm modelleri içerir. Mac’inizin uyumlu olduğundan emin olmanızı kolaylaştırmak için Model Tanımlayıcıları da ekledik. Aşağıdaki adımları izleyerek Mac’inizin Model Tanımlayıcısını bulabilirsiniz:

OS X Snow Leopard Kullanıcıları

 1. Seç Bu Mac Hakkında elma menüsünden.
 2. Tıkla Daha fazla bilgi buton.
 3. Emin olun Donanım Pencerenin sol tarafındaki İçerik listesinde seçilir.
 4. Donanıma Genel Bakış listesindeki ikinci giriş, Model Tanımlayıcıdır.

OS X Lion ve Mountain Lion Kullanıcıları

 1. Seç Bu Mac Hakkında elma menüsünden.
 2. Tıkla Daha fazla bilgi buton.
 3. Bu Mac Hakkında penceresinde, genel bakış sekme.
 4. Tıkla Sistem Raporu buton.
 5. Emin olun Donanım Pencerenin sol tarafındaki İçerik listesinde seçilir.
 6. Donanıma Genel Bakış listesindeki ikinci giriş, Model Tanımlayıcıdır.

OS X Mavericks’i Çalıştırabilen Mac’lerin Listesi

 • 13 inç MacBook Pro: 2009 ortası (MacBookPro5,5) ve sonrası*
 • 15 inç MacBook Pro: 2007 ortası (MacBookPro3,1) ve sonrası*
 • 17 inç MacBook Pro: 2007 ortası (MacBookPro3,1) ve sonrası*
 • iMac: 2007 ortası (iMac7,1) ve sonrası*
 • MacBook: 2008 Sonu alüminyum (MacBook5,1); tüm 2009 (MacBook5,2) ve sonrası*
 • MacBook Air: Tüm modeller (MacBookAir1,1)
 • Mac mini: 2009 (Macmini3,1) ve sonrası*
 • Mac Pro: 2008 Başı (MacPro3,1) ve sonrası*

RAM Gereksinimleri

Minimum gereksinim 2 GB RAM’dir, ancak işletim sistemini ve birden çok uygulamayı çalıştırırken yeterli performans elde etmek istiyorsanız 4 GB veya daha fazlasını öneririz. Çok miktarda bellek kullanan uygulamalarınız varsa, gereksinimlerini yukarıda listelenen temel minimum değerlere eklediğinizden emin olun.

Depolama Gereksinimleri

Temiz bir OS X Mavericks yüklemesi, 10 GB’den biraz daha az sürücü alanı kaplar (Mac’imizde 9,55 GB). Varsayılan yükseltme yüklemesi, mevcut sistem tarafından zaten işgal edilen alana ek olarak 8 GB kullanılabilir boş alana ihtiyaç duyar. Bu minimum depolama boyutları gerçekten çok minimumdur ve gerçek kullanım için pratik değildir. Yazıcılar, grafikler ve diğer çevre birimleri için sürücüler ve ihtiyacınız olan herhangi bir ek dil desteği eklemeye başladığınızda, minimum gereksinim artmaya başlayacaktır. Ayrıca herhangi bir kullanıcı verisi veya uygulaması bile eklemediniz, bu da ek depolama alanına ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Şu anda OS X Mavericks’i destekleyen tüm Mac’ler, Mavericks’i yüklemek için yeterli sürücü alanıyla donatılmıştır, ancak Mac’inizin alan sınırına yaklaşıyorsanız, daha fazla depolama alanı eklemeyi veya kullanılmayan ve istenmeyen dosyaları kaldırmayı düşünebilirsiniz. uygulamalar.

FrankenMac’ler

Kendi Mac klonlarınızı oluşturan veya Mac’lerinizi yeni anakartlar, işlemciler ve diğer yükseltmelerle kapsamlı bir şekilde değiştirenler için son bir not. Mac’inizin Mavericks’i çalıştırıp çalıştıramayacağını anlamaya çalışmak biraz zor olabilir. Yükseltilmiş Mac’inizi yukarıda listelenen Mac modellerinden biriyle eşleştirmeye çalışmak yerine aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

Mavericks Desteğini Kontrol Etmenin Alternatif Yöntemi

Yapılandırmanızın Mavericks’i destekleyip desteklemediğini belirlemenin alternatif bir yolu vardır. Mac’inizin Mavericks’in gerektirdiği 64 bit çekirdeği çalıştırıp çalıştırmadığını öğrenmek için Terminal’i kullanabilirsiniz.

 1. /Applications/Utilities klasöründe bulunan Terminal’i başlatın.
 2. Terminal isteminde aşağıdaki komutu girin:
  1. Uname -a
 3. Basın Giriş veya Dönüş.
 4. Terminal, mevcut işletim sisteminin adını, bu durumda Mac’inizde çalışan Darwin çekirdeğini gösteren birkaç satırlık metin döndürür. Döndürülen metinde şu bilgileri arıyorsunuz: x86_64
 5. Metin içinde x86_64 görürseniz, çekirdeğin 64 bit işlemci alanında çalıştığını gösterir. İlk engel bu.
 6. Ayrıca 64 bit EFI bellenimi çalıştırdığınızdan emin olmak için kontrol etmeniz gerekir.
 7. Terminal İsteminde aşağıdaki komutu girin:
  1. ioreg -l -p IODeviceTree -l |grep üretici yazılımı-abi
 8. Basın Giriş veya Dönüş.
 9. Sonuçlar, Mac’inizin kullandığı EFI türünü “EFI64” veya “EFI32” olarak görüntüler. Metin “EFI64” içeriyorsa, OS X Mavericks’i çalıştırabilmelisiniz.

OS X Yosemite’nin yayın tarihinden (16 Ekim 2014) daha yeni Mac’ler, OS X Mavericks ile geriye dönük uyumlu olmayabilir. Bunun nedeni, daha yeni donanımın OS X Mavericks’te bulunmayan aygıt sürücüleri gerektirebilmesidir.