Skip to content

OS X Mountain Lion Kurulum Kılavuzları

27 de Mayıs de 2021

OS X Mountain Lion (10.8) çeşitli yükleme seçeneklerini destekler. Mountain Lion yükleyicisini başlattığınızda belirgin olmayabilir, ancak işletim sisteminin temiz yüklemesini veya yükseltme yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Mountain Lion’ı başlangıç ​​sürücünüz, dahili bir bölüm veya birim veya sahip olabileceğiniz herhangi bir harici sürücü dahil olmak üzere bir dizi aygıta da kurabilirsiniz. Diğer bir seçenek, yükleyicinin bir DVD, USB flash sürücü veya başka bir depolama aygıtında çalışabilen önyüklenebilir kopyalarını oluşturmaktır. Bu seçenek, işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerektiğinde kullanabileceğiniz bir sürümü elinizin altında tutmanıza olanak tanır.

DENNISAXER Fotoğrafçılık / Getty Images

OS X Mountain Lion için Minimum Gereksinimler

OS X Mountain Lion’ın bazı eski Intel Mac’lerde çalışmasını engelleyen birkaç özel gereksinimi vardır. OS X Lion çalıştırabilen bazı Mac’ler bile Mountain Lion için minimum gereksinimi karşılamayabilir. Mountain Lion’a yükseltilebilecek cihazlar şunlardır:

 • iMac: 2007-2020 Ortası
 • MacBook: 2008 Sonu Alüminyum, 2009 Başı veya daha yeni
 • MacBook Pro: 2007 Ortası / Sonu veya daha yeni
 • MacBook Air: 2008 Sonu veya daha yenisi
 • Mac mini: 2009 başı veya daha yeni
 • Mac Pro: 2008 Başı veya daha yenisi
 • Xserve: 2009 Başı

Ancak doğru cihaza sahip olmak yeterli değildir. Makinenizin karşılaması gereken bazı minimum gereksinimleri de vardır:

 • OS X Snow Leopard (10.6.8) veya OS X Lion (10.7) yüklü bir Mac
 • En az 2 GB RAM
 • 8 GB kullanılabilir alan

Hazırlık: Hedef Sürücüyü Hatalar İçin Kontrol Edin

OS X Mountain Lion ile hangi yükleme yöntemini kullanmayı planlıyor olursanız olun, öncelikle hedef sürücünün sağlam, hatasız ve yakın zamanda başarısız olma ihtimalinin düşük olduğundan emin olun. Başlangıç ​​sürücünüzde nasıl hızlı bir kontrol yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Açık Disk Yardımcı Programı -den Araçlar klasör Başvurular.

  Mac'te Disk Yardımcı Programı

 2. Sol bölmede sürücünüzü tıklayın.

  Disk İzlencesi'nde bir sürücü

 3. Tıklayın İlk yardım.

  İlk Yardımın Seçilmesi.

 4. Seçiniz Çalıştırmak görünen pencerede.

  Çalıştır'ı seçme.

 5. Disk İzlencesi kontrol ederken sürücünüzün kilitleneceğini söyleyen bir mesaj görünebilir. Uyarıyı okuyun ve tıklayın Devam et.

  Devam Seçiliyor.

 6. İlk Yardım çalışır ve bulduğu sorunları bildirir.

Yükseltmeden Önce Mac’inizi Yedekleyin

Yeni bir işletim sistemine güncelleme yapmak için acelesi olan kişiler genellikle önce yedeklemeyi unuturlar. OS X Mountain Lion kurulumuna başlamadan önce verilerinizi ve uygulamalarınızı yedekleyin. Hangi yedekleme yöntemini seçtiğiniz önemli değildir. Bazı popüler seçenekler Time Machine, en sevdiğiniz üçüncü taraf yedekleme uygulaması veya başlangıç ​​sürücünüzün ve tüm verilerinin bir klonudur. Önemli olan, kurulum sırasında veya sonrasında herhangi bir terslik olması durumunda güncel bir yedeklemeye sahip olmaktır. Yedekleme yapmak için kurulumu birkaç dakika geciktirmek, verilerinizi yeniden oluşturmaktan daha iyidir çünkü kurulum işlemi sırasında güç kesilmiştir.

Başlangıç ​​Sürücüsünde OS X Mountain Lion Temiz Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

Temiz bir OS X Mountain Lion kurulumu, eski kullanıcı verileri veya uygulamaları olmayan temiz bir Mac ile sonuçlanır – sadece yeni bir başlangıç. İşletim sistemini başlangıç ​​olmayan bir sürücüye de yükleyebilirsiniz. Öncelikle önyüklenebilir bir ortam oluşturmanızı gerektiren bu işlemin aksine, başlangıç ​​olmayan bir sürücüye temiz bir kurulum için gerekli özel teknikler yoktur. Hedef başlangıç ​​sürücüsü olduğundan, önce sürücüyü silmeniz gerekir, bu da OS X Mountain Lion yükleyicisini siler. Bu yakalama 22’yi önlemek için, yükleyicinin önyüklenebilir bir kopyasını oluşturun ve ardından işletim sistemini boş sürücüye yüklemek için kullanın.

Önyüklenebilir Yükleyici Kopyası Nasıl Oluşturulur

Bu isteğe bağlı adım, Mountain Lion yükleyicisinin önyüklenebilir bir kopyasını oluşturur. Bununla, Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsüne temiz bir Mountain Lion yüklemesi gerçekleştirebilir, ayrıca Disk İzlencesi ve diğer acil durum araçlarından önyükleme yapabilir ve bunları çalıştırabilirsiniz. Mountain Lion’ın önyüklenebilir bir kopyasını DVD’ler, USB flash sürücüler ve harici birimler dahil olmak üzere herhangi bir önyüklenebilir medyada oluşturabilirsiniz.