Skip to content

OSI Ağ Modeline İlişkin Genel Sorular ve Cevaplar

15 de Nisan de 2021

Öğrenciler, ağ uzmanları, kurumsal çalışanlar ve bilgisayar ağlarının temel teknolojisiyle ilgilenen herkes OSI ağ modeli hakkında daha fazla bilgi edinmekten yararlanabilir. Model, anahtarlar, yönlendiriciler ve ağ protokolleri gibi bilgisayar ağlarının yapı taşlarını anlamak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Modern ağlar, OSI modeli tarafından ortaya konan kurallara yalnızca gevşek bir şekilde uysa da, yararlı olmak için yeterli paralellikler mevcuttur.

OSI Modeli Katmanları için Bazı Yararlı Bellek Yardımcıları Nelerdir?

Ağ kurmayı öğrenen öğrenciler genellikle OSI ağ modelinin her katmanının adını doğru sırada ezberlemekte güçlük çekerler. OSI anımsatıcılar her kelimenin karşılık gelen OSI model katmanıyla aynı harfle başladığı cümledir. Örneğin, “Herkesin Veri İşlemeye İhtiyacı Var Görünüyor”, ağ modelini yukarıdan aşağıya görüntülerken yaygın bir anımsatıcıdır ve diğer yönde “Lütfen Sosisli Pizza Atmayın” da yaygındır.

Sosisli pizza

“Lütfen Sosisli Pizza Atmayın”, ağ modelini yukarıdan aşağıya görüntülerken kullanılan yaygın bir anımsatıcıdır.
Brian T. Evans / Getty Images

OSI modeli katmanlarını ezberlemenize yardımcı olması için bu diğer anımsatıcılardan herhangi birini deneyin. Alttan:

 • Programcılar Tuzlu Tuzlu Kraker Atmaya Cesaret Edemez
 • Lütfen Süpermen’in Özel Alanına Dokunmayın
 • Lütfen Samsung Telefon Uygulamama Dokunmayın
 • Lütfen Satış Elemanlarına Hiçbir Şey Anlatma
 • Lütfen Satış Görevlilerinin Yanıtlarına Güvenmeyin
 • Paula Ölene Kadar Ağ Kurdu

Üstten:

 • Fiziksel Olarak Daraltılmış Mükemmel Basit Bir Teknoloji

Her Alt Katmanda Kullanılan Protokol Veri Birimi Nedir?

Taşıma katmanı, verileri Ağ katmanı tarafından kullanılmak üzere segmentler halinde paketler. Ağ katmanı, verileri Veri Bağlantısı katmanı tarafından kullanılmak üzere paketler halinde paketler. (İnternet Protokolü, örneğin, IP paketleriyle çalışır.) Veri Bağlantısı katmanı, verileri fiziksel katman tarafından kullanılmak üzere çerçeveler halinde paketler. Bu katman, Mantıksal Bağlantı Kontrolü ve Ortam Erişim Kontrolü için iki alt katmandan oluşur. Fiziksel katman, verileri bitler halinde düzenler, fiziksel ağ ortamı üzerinden aktarım için bir bit akışı.

Hangi Katmanlar Hata Algılama ve Kurtarma İşlevlerini Gerçekleştirir?

Veri Bağlantısı katmanı, gelen paketlerde hata tespiti gerçekleştirir. Ağlar, bu düzeyde bozuk verileri bulmak için genellikle döngüsel artıklık denetimi algoritmaları kullanır. Taşıma katman hata kurtarmayı yönetir. Nihayetinde verilerin düzenli ve bozulmadan alınmasını sağlar.

OSI Ağ Modeline Alternatif Modeller Var mı?

OSI modeli, TCP / IP’nin benimsenmesi nedeniyle evrensel bir küresel standart haline gelemedi. Doğrudan OSI modelini takip etmek yerine, TCP / IP, aşağıdakilere dayalı alternatif bir mimari tanımlamıştır: dört katman yedi yerine. Aşağıdan yukarıya:

 • Ağ Girişi
 • Ulaşım
 • İnternetler
 • Uygulama

TCP / IP modeli daha sonra Ağ Erişimi katmanını ayrı Fiziksel ve Veri Bağlantısı katmanlarına bölerek bir beş katmanlı dört yerine model. Bu Fiziksel ve Veri Bağlantısı katmanları kabaca OSI modelinin aynı katmanları 1 ve 2’ye karşılık gelir. Ağlar arası ve Taşıma katmanları da sırasıyla OSI modelinin Ağ (katman 3) ve Taşıma (katman 4) bölümlerine karşılık gelir. Bununla birlikte, TCP / IP’nin Uygulama katmanı, OSI modelinden çok daha önemli ölçüde sapmaktadır. TCP / IP’de, bu tek katman genellikle OSI’deki (Oturum, Sunum ve Uygulama) üç üst düzey katmanın tümünün işlevlerini yerine getirir. TCP / IP modeli, OSI’den daha küçük bir protokol alt kümesine odaklandığından, mimari daha spesifik olarak ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir ve davranışları, aynı addaki katmanlar için bile OSI ile tam olarak eşleşmez.