Skip to content

Oturum Açmadığında Xbox One’ınızı Çevrimiçi Hale Getirme

24 de Haziran de 2021

Microsoft’un Xbox One video oyun konsolu, çok sayıda çevrimiçi işlevsellik içerir. Çok oyunculu oyunlardan buluta kaydetmeden video akışına ve Twitch yayınına kadar, Xbox tamamen internetle iç içedir. Bununla birlikte, bağlantı her zaman mükemmel değildir. Kullanıcıların bir bağlantı hatası veya “Xbox oturum açamıyor” yazan bir istemle karşılaşması nadir görülen bir durum değildir.

Xbox One Oturum Açma Hatalarının Nedeni Nedir?

Xbox One’da oturum açamıyorsanız veya konsol oturumunuzu kapatmaya devam ediyorsa, bunun nedeni genellikle insan hatası veya Xbox ağındaki bir sorundur. Bu hizmet, Xbox One’ın çevrimiçi özelliklerinin çoğuna güç sağlar, ancak oturum açma özelliğini de etkileyebilir.

Xbox One Oturum Açma Sorunları Nasıl Onarılır

Xbox One’ınızı tekrar çevrimiçi duruma getirmek için bu sorun giderme ipuçlarını izleyin.

  1. İnternetinizin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Xbox One’ınız belirli çevrimiçi işlevlere erişemiyorsa veya oturum açmakta güçlük çekiyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla kötü bir bağlantıdır. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar gibi başka bir cihazın da Xbox’ınızla aynı ağa bağlanmada sorun yaşayıp yaşamadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, sorunun Xbox’ınızda olmadığını bilirsiniz. İnternetiniz çevrimdışıysa, yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

  2. Xbox ağının kapalı olup olmadığını kontrol edin. Xbox ağının her yönünün mevcut durumunu resmi Xbox Durumu sayfasından kontrol edebilirsiniz. Xbox ağı kapalıysa, birkaç saat kadar sürebilen tekrar çevrimiçi olmasını beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yoktur.

  3. Oyunun sunucularının kapalı olup olmadığını kontrol edin. Xbox One’ınızda oturum açabiliyor ancak belirli bir video oyununda çok oyunculu bir maç başlatamıyorsanız, büyük olasılıkla oyunun sunucuları kapanmıştır. Bunun nedeni bir ağ hatası veya rutin bakım olabilir. Resmi video oyununun Twitter hesabını kontrol ederek oyunun çevrimiçi sunucularının durumunu kontrol edin. Bunlar genellikle oyuncuların neler olup bittiğini bilmelerini sağlamak için en kısa sürede güncellenir. Çoğu Xbox One video oyunu, çevrimiçi çok oyunculu modları oynamak için etkin bir Xbox Live Gold aboneliği gerektirir. Çevrimiçi oyun oynayamıyorsanız ve Xbox Live Gold abonesi değilseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla budur.

  4. Xbox One konsolunuzu yeniden başlatın. Açmak için oyun kumandanızdaki Xbox logosu düğmesine basın. Kılavuz, ardından sağa kaydırın Ayarlar sekme, vurgulama Konsolu yeniden başlatve düğmesine basın bir buton. Bir bilgisayarı yeniden başlatmak gibi, bir Xbox One konsolunu yeniden başlatmak birçok bağlantı sorununu çözebilir.

  5. Xbox One konsolunuzu kapatıp açın. Xbox One’ınızı kapatmak için konsolun güç düğmesine en az 10 saniye basın, 10 saniye daha bekleyin ve ardından tekrar açmak için tekrar basın. Herhangi bir veriyi veya indirmeyi kaybetmezsiniz, ancak bir güç döngüsü sistemi yeniler ve genellikle yaşadığınız sorunları giderir. Xbox One kapansa bile, düzgün şekilde kapandığından emin olmak için tam 10 saniye boyunca düğmeye basmaya devam edin.

  6. Kinect sensörünün ana ışığının açık olup olmadığını kontrol edin. Xbox One konsolunuzu açtıktan sonra ışık kapalıysa, bu Kinect’in çalışmayı durdurduğu anlamına gelir. Arızalı bir Kinect, bazen bir güç döngüsü gerçekleştirerek ve konsolunuzun aşırı gerilim koruyucusu veya güç adaptörü yerine doğrudan bir elektrik prizine takılı olduğundan emin olarak düzeltilebilir. Kinect’iniz sürekli olarak çalışmıyorsa, onu değiştirmeniz gerekebilir.

  7. E-posta adresinizi ve şifrenizi iki kez kontrol edin. Xbox One’ınız oturumunuzu kapattıysa ve tekrar oturum açmakta güçlük çekiyorsanız, siz veya bir başkası Xbox hesabı parolasını değiştirmiş olabilir. Kontrol etmenin en hızlı yolu, resmi Xbox web sitesinde oturum açmayı denemektir. Xbox hesabınızın Microsoft, Skype ve Outlook hesabınızla aynı olduğunu unutmayın. Tüm bu hizmetler için bir hesap kullanırsanız, birindeki parolayı değiştirmek diğerlerinin hepsinde parolayı değiştirir.

  8. Xbox denetleyicinizle oturum açın. Manuel olarak oturum açmak için oyun kumandanızdaki Xbox logosuna basarak Kılavuz, ardından sola kaydırın Hesaplar sekme, vurgulama oturum açve düğmesine basın bir buton. Konsola hangi hesabın kullanılacağını söylemeniz yeterli olabilir, bu durumda onu hesaplar sekmesinde görmelisiniz. Devam etmek için seçin.