Skip to content

Outlook Kuralları Çalışmadığında Nasıl Onarılır

19 de Mayıs de 2021

Görünüm kurallar gelen e-posta mesajları üzerinde gerçekleştirilen otomatik eylemlerdir. Örneğin, bir kural, daha sonra gözden geçirmeniz için belirli bir gönderenden gelen tüm iletileri bir klasöre filtreler. Bu kuralları belirlemek, gelen kutunuzu düzene sokabilir ve daha verimli olmanıza yardımcı olabilir. Sık karşılaşılan hataların giderilmesi, temiz bir gelen kutusuna dönebilmeniz için bozuk kuralları düzeltmenize yardımcı olur. Bu makaledeki talimatlar Outlook 2019, Outlook 2016, Outlook 2013, Outlook 2010 ve Microsoft 365 için Outlook için geçerlidir.

Outlook Kurallarının Çalışmamasının Nedenleri

Birkaç farklı ve ilgisiz sorun, Outlook kurallarının otomatik olarak çalışmasını ve hatta kuralları tamamen devre dışı bırakmasını engeller. Suçlu bunlardan herhangi biri olabilir:

 • Kurallar, posta kutunuz için belirlenen kural kotasını aşıyor.
 • Gönderme / alma ayarları dosyasında bozulma.
 • Kurallar yalnızca bir bilgisayarda çalışacak şekilde ayarlandı.
 • Bir POP3 veya IMAP hesabı kullanarak yolsuzluk.

Dizüstü bilgisayar, tablet, kamera ve kahve fincanı içeren çalışma masası

Kayıp Şirketi / Unsplash

Çalışmayan Outlook Kuralları Nasıl Onarılır

Birkaç aksaklık, Outlook kurallarının otomatik olarak çalışıp çalışmayacağını etkilediğinden, sorunu gidermek, bunların yeniden çalışmasını sağlamanın en iyi yoludur. İşte deneyebileceğiniz bazı şeyler: Outlook kurallarında boyut önemlidir. Çoğu durumda, tüm Outlook Kurallarınız için kullanılabilen boyut 64 KB veya daha azıyla sınırlı olacaktır. Otomatik olarak çalıştırılacak birkaç basit kuralınız varsa bu bir sorun değildir, ancak çok sayıda kuralınız veya çok karmaşık kurallarınız varsa, boyut sizin sorununuz olabilir. Burada bulunan sorun giderme adımlarından bazıları, Outlook kurallarınızın boyutunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Kuralları yeniden adlandırın. Kurallarınızın uzun adları varsa, onları daha kısa adlara sahip olacak şekilde düzenlemek, mevcut kurallarınızın boyutunu azaltabilir.

 2. Eski kuralları silin. Mevcut kurallarınızın genel boyutunu küçültmenin bir başka yolu da artık ihtiyacınız olmayanlardan kurtulmaktır.

 3. Yalnızca istemciyi veya yalnızca bu makinede onay kutusunu temizleyin. Kural oluşturulduğunda, bu ayarın seçilmiş olması mümkündür ve bu, Outlook hesabınıza farklı bir cihazdan eriştiğinizde kuralın çalışmasını engelleyecektir.

 4. Benzer kuralları birleştirin. Birkaç benzer kuralı tek bir kurala dönüştürmek, kurallarınızın genel boyutunu azaltmanın başka bir yoludur. Benzer kuralları birleştirdikten sonra gereksiz kuralları silin.

 5. Outlook’ta SRS dosyasını yeniden adlandırın veya sıfırlayın. SRS dosyası, Outlook’ta Gönder / Al iletişim kutusu aracılığıyla belirlediğiniz ayarları içerir.

 6. Outlook’ta bir POP3 veya IMAP hesabı kullanıyorsanız, kurallarınızı sıfırlayın ve posta kutunuzu bozulmalara karşı test edin. Çalışmayan kuralı silerek başlayın, ardından Gelen Kutusu Onarım Aracı’nı çalıştırın.

 7. Bir Exchange hesabı kullanarak bozulmayı düzeltin. Exchange Önbellek Modu, e-posta hesabınıza bağlandığınızda size daha sorunsuz bir deneyim sağlayabilir, çünkü posta kutunuzun bir kopyası bilgisayarınıza kaydedilir. Bu yerel kopya, e-posta mesajlarınıza ve diğer öğelere daha hızlı erişim sağlar. Bir Exchange hesabı kullanıyorsanız, kuralı silmek, Exchange Önbellek Modunu devre dışı bırakmak ve ardından kuralı yeniden oluşturmak sorunu çözebilir. Düzeltildikten sonra, Exchange Önbellek Modunu tekrar etkinleştirmeyi deneyin.