Skip to content

Outlook ve Microsoft 365’te Paylaşılan Posta Kutusu Nasıl Eklenir ve Kullanılır

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • MS 365 yönetim merkezinde bir tane oluşturabilirsiniz. Gruplar > Paylaşılan posta kutuları. Seçiniz Posta kutusu ekle ve oradan sonraki adımları izleyin.
 • Microsoft Office 365 paylaşılan posta kutusuna atanan herkes içindeki her şeye erişebilir: gelen e-postalar, yanıtlar, iletiler vb.
 • Office 365 kullanıcılarının paylaşılan postaya erişmek için bir Microsoft Exchange Online aboneliğine ihtiyacı vardır.

Bu makalede, paylaşılan bir Outlook posta kutusuna nasıl kullanıcı ekleneceği ve Outlook’ta, web’de ve bir mobil uygulamadan paylaşılan posta kutularının nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Bu talimatlar Windows için Office 365 ve macOS için geçerlidir; Outlook 2019, 2016, 2013 ve 2010; İOS ve Android için Outlook; ve Web’de Outlook.

Office 365’te Paylaşılan Posta Kutusu Nasıl Oluşturulur

İhtiyaç duyduğunuz kadar paylaşılan posta kutusu oluşturabilirsiniz, ancak posta kutusuna atadığınız her kullanıcının bir Microsoft 365 aboneliği olması gerekir. Paylaşılan bir posta kutusu kurmak için:

 1. Microsoft 365 genel yönetici hesabınızı veya Exchange yönetici hesabı kimlik bilgilerinizi kullanarak Microsoft 365 yönetim merkezinde oturum açın. Microsoft 365 yönetim merkezi eskiden Office 365 yönetim merkezi olarak biliniyordu.

 2. Seçiniz Gruplar > Paylaşılan posta kutuları gezinti bölmesinde.

 3. Seçiniz Posta kutusu ekle üzerinde Paylaşılan posta kutuları sayfa.

 4. Üzerinde Posta kutusu ekle sayfasında, paylaşılan posta kutusu için bir ad yazın. İsim Soyisim alan.

  Paylaşılan bir posta kutusundaki Ad alanı

 5. Bir posta kutusu takma adı otomatik olarak oluşturulur. E-posta adresi alanı, ancak isterseniz diğer adı değiştirebilirsiniz. Paylaşılan posta kutusunu adlandırdığınızda, şunu seçin: Ekle.

  Paylaşılan bir posta kutusunun E-posta alanı

 6. Seçiniz Bu posta kutusuna üye ekleyin altında Sonraki adımlar.

 7. Seçiniz Üye ekle üzerinde Paylaşılan Posta Kutusu üyeleri ekleyin sayfa.

 8. Altında Üyeler, paylaşılan posta kutusuna erişebilecek her kişinin yanındaki kutuyu işaretleyin. İşiniz bittiğinde seçin Kayıt etmek ve sonra Kapat. Listede bir kişinin adını görmüyorsanız, Arama ve kişinin adını yazın.

Gönderilmiş E-postayı Paylaşılan Posta Kutusuna Kaydetme

Bir kullanıcı paylaşılan posta kutusundan bir e-posta mesajı gönderdiğinde, bu mesajın bir kopyası o kullanıcının e-posta kutusuna kaydedilir. Eşya gönder klasör, paylaşılan posta kutusuna değil. Bu e-postaları paylaşılan posta kutusuna kaydetmek istiyorsanız, paylaşılan posta kutusu ayarlarını düzenlemeniz gerekir. Gönderilen e-posta mesajlarını paylaşılan posta kutusuna kaydetmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Microsoft 365 yönetim merkezinde oturum açın ve seçin Gruplar > Paylaşılan posta kutuları gezinti bölmesinde.

 2. Paylaşılan posta kutunuzu seçin.

 3. Seçiniz Düzenle bitişik, yanında Eşya gönder.

  Paylaşılan posta kutusu ayarları sayfasını gösteren Office 365 yönetim merkezi

 4. İkisini de ayarla Bu posta kutusu olarak gönderilen öğeleri kopyala ve Bu posta kutusu adına gönderilen öğeleri kopyala -e Açık, ardından seçin Kayıt etmek.

Outlook 2016, Outlook 2013 ve Outlook 2010’da Paylaşılan Posta Kutusu Nasıl Kullanılır

Paylaşılan posta kutusunu kurduğunuzda, diğer kullanıcıların paylaşılan posta kutusunu Outlook’un masaüstü sürümünde görüntülemek için hiçbir şey yapmaları gerekmez. Paylaşılan posta kutusu, Outlook kenar çubuğunda otomatik olarak görünür. Paylaşılan posta kutusundan bir e-posta göndermek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Seçin Ev Outlook’un üst kısmındaki sekme.

 2. Seçiniz Yeni E-posta yeni bir mesaj oluşturmak için.

  MacOS için Office 2016'daki Yeni E-posta simgesi

 3. Seçiniz Nereden yeni e-posta mesajına girin ve ardından paylaşılan posta kutusunu seçin.

 4. Mesajınızı yazın ve seçin Gönder.

Web üzerinde Outlook’ta Paylaşılan Posta Kutusuna Nasıl Erişilir

Paylaşılan posta kutusuyla bir web tarayıcısında çalışmak istiyorsanız, posta kutusunu manuel olarak eklemeniz gerekir. Paylaşılan posta kutusunu web üzerinde Outlook’a eklemek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Microsoft 365 hesabınızda oturum açın ve ardından Görünüm app.

 2. Sağ tık Klasörler (veya posta kutunuzun adı) gezinti bölmesinde ve ardından Paylaşılan klasör ekleyin.

 3. Paylaşılan posta kutusunun e-posta adresini yazın. Paylaşılan klasör ekleyin iletişim kutusunu seçin ve ardından Ekle.

Outlook Mobile Uygulamasına Paylaşılan Posta Kutuları Nasıl Eklenir

Akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden paylaşılan bir posta kutusuna erişmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. İOS veya Android için Outlook uygulamasını başlatın ve hesabınızda oturum açın.

 2. Dokunmak Hesap eklemek sol bölmede, ardındanöğesine dokunun. Paylaşılan Posta Kutusu Ekleyin. Birden çok Outlook hesabınız varsa, paylaşılan posta kutusuna erişimi olanı seçin.

 3. E-posta adresini girin. İşlem tamamlandığında, paylaşılan posta kutunuzu Outlook uygulamasındaki hesaplarınızın altında görmelisiniz. Outlook uygulamasından paylaşılan bir posta kutusunu kaldırmak istiyorsanız, şu adrese gidin: Ayarlar > Hesaplar, ardından paylaşılan posta kutusuna dokunun ve Hesabı sil.

Office 365’te Paylaşılan Posta Kutusu Nedir?

Office 365 paylaşılan posta kutusuna atanan her kişinin, içindeki tüm iletilere tam erişimi vardır. Üye kullanıcılar gelen e-postaları okuyabilir, mesajları yanıtlayabilir, mesajları iletebilir ve başkalarının nasıl yanıt verdiğini görebilir. Bir ekip üyesi paylaşılan posta kutusundan gelen bir e-posta mesajına yanıt verdiğinde, e-posta kişinin e-posta adresi yerine paylaşılan adresten gönderilir, böylece herkesin bilgileri gizli kalır. Bununla birlikte, paylaşılan posta kutularının genellikle kullanıcı adları veya şifreleri yoktur ve bu da bazı güvenlik endişelerine neden olur.

Neden Paylaşılan Posta Kutusu Kullanılmalı?

Paylaşılan posta kutuları, gelen e-posta mesajlarının bir sonraki uygun ekip üyesi tarafından yanıtlanmasını isteyen müşteri hizmetleri veya pazarlama departmanları için idealdir. Paylaşılan posta kutuları ayrıca paylaşılan bir kişi listesi ve paylaşılan bir takvimle birlikte gelir, böylece grubun üyeleri tüm üyelerin görebileceği merkezi bir konumda randevular oluşturabilir.