Skip to content

Outlook’ta Anket Nasıl Oluşturulur

19 de Haziran de 2021

Herkesin bir fikir hakkında ne düşündüğünü görmek için bir grup insana e-posta göndermek genellikle yararlıdır. Bazen sadece geri bildirim toplamak istersiniz; bu durumda, normal bir e-posta iyi çalışır. İnsanların Evet/Hayır veya Kabul Et/Reddet gibi önceden ayarlanmış seçenekler arasından seçim yapmasını istiyorsanız, anket yapmak iyi bir yoldur. Bu makaledeki yönergeler Microsoft 365 için Outlook, Outlook 2019, 2016, 2013, 2010 ve 2007 için geçerlidir.

Outlook’ta Anket Oluşturun

Outlook, e-postalarda kullanılabilecek ve bir anketin sonuçlarını toplamak için kullanılabilen oylama düğmelerine sahiptir.

 1. Outlook’ta yeni bir e-posta oluşturun ve alıcıların yanıtlamasını istediğiniz soruyu yazın. Oylama düğmelerinin kullanılması, Outlook kullanan tüm alıcılarınıza bağlıdır. Herkesin Outlook kullandığını biliyorsanız, bu bir sorun değildir. Ancak daha geniş anketler için farklı bir yaklaşım daha uygun olabilir. Bu durumlarda Doodle Anketi oluşturmak daha mantıklı olabilir.

 2. seçin Seçenekler yeni e-posta penceresinin şeridindeki sekme.

 3. Seç Oylama Düğmelerini Kullan Oylama seçeneklerinin bir listesini getirmek için.

  Şeritte vurgulanan Oylama Düğmelerini kullanın

 4. Seç Reddetmeyi onayla, Evet Hayır, Evet Hayır Belki veya özel.

  Oylama Düğmeleri seçenekleri

 5. seçerseniz özelyanındaki alanı kullanarak özel oylama seçenekleri oluşturabilirsiniz. Oylama düğmelerini kullanın. Her oylama seçeneği noktalı virgülle ayrılmalıdır.

  Özel oylama seçenekleri

 6. E-postayı gönderin ve geri bildirim için bekleyin.

Alıcılar Neler Görecek?

Anketin alıcıya nasıl göründüğü, anketi Outlook’ta nasıl görüntülediklerine bağlıdır. Bu nedenle, Outlook Oylama Düğmeleri ile aşina olmayan kişilere bir e-posta gönderiyorsanız, talimatları dahil etmeniz çok önemlidir.

Okuma Bölmesini Kullanma

Alıcı Outlook’ta Okuma Bölmesi’ni kullanıyorsa, alıcı Bu mesaj oylama düğmeleri içerir. Oy vermek için buraya tıklayın e-postanın üst kısmına yakın. Bunu yapmak, alıcının oy kullanmak için kullanabileceği basit bir açılır liste getirecektir.

E-postayı Ayrı Bir Pencerede Görüntüle

Alıcı e-postayı ayrı bir pencerede açtıysa, nasıl oy kullanması gerektiği o kadar net değildir; yalnızca “Yukarıdaki Yanıtla grubunda Oyla’yı tıklayarak oy verin” ifadesini görürler. e-postanın üst kısmına yakın mesaj. Oy vermek için seçmeleri gerekir İleti > oy.

Outlook Anketinin Sonuçlarını İnceleme

Birisi anketinize her yanıt verdiğinde, yanıtını içeren bir e-posta alacaksınız. Tüm cevapları gözden geçirmek de mümkündür.

 1. Oylama düğmelerini içeren gönderilen e-postayı açın.

 2. seçin İleti sekme.

  Outlook'ta Mesaj sekmesi

 3. Seç izleme.

  Outlook'ta izleme düğmesi

 4. Ankete verilen tüm yanıtların bir özetini göreceksiniz.

  Anketin özeti

  Birisi birden fazla yanıt verirse, yanıtlarının her biri için bir e-posta görürsünüz, ancak izleme bilgilerine yalnızca ilk yanıtları dahil edilir.