Skip to content

Outlook’ta Engellenen Eklere Erişmenin 4 Yolu

10 de Mayıs de 2021

Outlook 2000 Service Release 1’den bu yana tüm Outlook sürümleri, bilgisayarınızı virüsler veya diğer tehditler için riske atabilecek ekleri engelleyen bir güvenlik özelliği içerir. Örneğin, ek olarak gönderilen belirli dosya türleri (.exe dosyaları gibi) otomatik olarak engellenir. Outlook eke erişimi engellese de, ek e-posta iletisinde kalır. Outlook bir eki engellerse, eki Outlook’ta kaydedemez, silemez, açamaz, yazdıramaz veya üzerinde çalışamazsınız. Bununla birlikte, yeni başlayanlar ve orta düzeydeki bilgisayar kullanıcılarının bu sorunu aşmaları için tasarlanmış dört yöntem aşağıda verilmiştir. Bu makaledeki talimatlar Outlook 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 için geçerlidir; ve Microsoft 365 için Outlook.

Eke Erişmek için Dosya Paylaşımı Kullanın

Gönderenden eki bir bulut depolama hizmetine, sunucuya veya FTP sitesine kaydetmesini ve size ekin bağlantısını göndermesini isteyin. Eke erişmek ve bilgisayarınıza kaydetmek için bağlantıya tıklayın.

Dosya Adı Uzantısını Değiştirmek için Dosya Sıkıştırma Yardımcı Programı Kullanın

Kullanabileceğiniz sunucu veya FTP sitesi yoksa, gönderenden dosyayı sıkıştırmak için bir dosya sıkıştırma yardımcı programı kullanmasını isteyin. Bu adım, farklı bir dosya adı uzantısına sahip sıkıştırılmış bir arşiv dosyası oluşturur. Outlook, bu dosya adı uzantılarını olası tehditler olarak tanımaz ve eki engellemez.

Dosyayı Farklı Bir Dosya Adı Uzantısına Sahip Olacak Şekilde Yeniden Adlandırın

Üçüncü taraf dosya sıkıştırma yazılımı sizin için mevcut değilse, gönderenden eki Outlook’un tehdit olarak algılamadığı bir dosya adı uzantısını kullanacak şekilde yeniden adlandırmasını isteyin. Örneğin, .exe dosya adı uzantısına sahip bir yürütülebilir dosya, .doc dosya adı uzantısı olarak yeniden adlandırılabilir. Çoğu virüsten koruma ve güvenlik duvarı, dosya uzantısı değiştirildikten sonra bile ekleri filtreler. Eki kaydetmek ve orijinal dosya adı uzantısını kullanmak üzere yeniden adlandırmak için:

 1. E-postada eki bulun.

 2. Eki sağ tıklayın ve seçin Kopyala.

 3. Masaüstünü sağ tıklayın ve seçin Yapıştırmak.

  Eki masaüstüne yapıştırma.

 4. Yapıştırılan dosyayı sağ tıklayın ve Adını değiştirmek.

  Masaüstündeki bağlam menüsüne sağ tıklayın.

 5. .Exe gibi orijinal dosya adı uzantısını kullanmak için dosyayı yeniden adlandırın.

  Masaüstündeki dosyanın adını değiştirme.

 6. Onay iletişim kutusunda seçin Evet.

  Dosya uzantısı değişikliğinin onaylanması.

Exchange Sunucusu Yöneticisinden Güvenlik Ayarlarını Değiştirmesini İsteyin

Outlook’u bir Microsoft Exchange sunucusuyla kullanıyorsanız ve yönetici Outlook güvenlik ayarlarını yapılandırdıysa yönetici yardımcı olabilir. Yöneticinizden, posta kutunuzdaki güvenlik ayarlarını Outlook’un engellediği gibi ekleri kabul edecek şekilde ayarlamasını isteyin.