Skip to content

Outlook’ta Klasör Nasıl Paylaşılır

12 de Mayıs de 2021

Outlook’ta bir klasörü başkalarıyla paylaşmanın birçok yolu vardır. Tüm iletişim tek bir yerde olduğunda bir ekiple veya bir proje üzerinde çalışmayı çok daha kolay hale getirebilir ve ev faaliyetlerini, finansmanı ve çok daha fazlasını yönetmenin harika bir yolu olabilir. Outlook paylaşılan klasörlerini nasıl oluşturacağınızı ve çalışmanızı nasıl düzenleyeceğinizi öğrenin. Exchange Sunucusuna erişiminizin olması gerekir. Outlook klasörlerinizi yönetmenin veya paylaşmanın tek yolu budur.

Outlook 2016’da Klasör Nasıl Paylaşılır

Bir klasörü paylaşmaya çalışmadan önce kontrol etmek istediğiniz bir şey, yöneticinizin bunu yapmanıza izin verip vermediğidir. Öyleyse yapmanız gerekenler:

 1. Normalde yaptığınız gibi Outlook’u açın.

 2. Biriyle paylaşmak istediğiniz klasörü bulun.

 3. Bulunduktan sonra, klasörü sağ tıklayın ve ardından Özellikleri

 4. Özellikler penceresinde, İzinler sekmesi.

  Outlook Ekran Görüntüsü

 5. Seçiniz Ekle.

 6. Sunucudaki e-posta adresleri listesinden, klasörü Outlook’ta paylaşmak istediğinizi seçin.

  Gelen Kutusu'nun Outlook ekran görüntüsü

Outlook’ta Paylaşılan Klasör Nasıl Açılır

Başka bir kişi sizinle bir klasör paylaştıysa, size doğru izinleri verdiklerinden emin olun. Büyük olasılıkla e-posta yoluyla bir paylaşım daveti alacaksınız ve yapmanız gereken tek şey seçmek Bu Notları / Görevleri / Günlükleri / Kişileri / Takvimi açın sol üst köşede. Paylaşılan klasör için davet e-postasını saklamayı düşünün. Davet e-postasını silerseniz, paylaşılan içeriğe yine de erişebilirsiniz, yalnızca bazı ek adımlar vardır. Sadece seçin Klasör sekmesini seçin, ardından Paylaşılan Takvimi / Kişileri / Günlükleri / Notları / Görevleri açın. Bu, Outlook 2010, Outlook 2013, Outlook 2016 ve Outlook 2019’da çalışır

Paylaşımlı Klasör Nasıl Kaldırılır

İster bir klasörü paylaşıyor olun, ister paylaşılan bir klasörü kaldırıyor olun, işlem hemen hemen aynıdır. Bir klasör sizinle paylaşıldıysa, bundan kurtulmanın en kolay yolu, size erişim izni veren kişiden tüm izinleri iptal etmesini istemektir. Birinin paylaşılan klasörünüzü görüntülemesini kaldırmanız gerekirse, şu birkaç adımı izleyin:

 1. Outlook’ta paylaşılan klasöre sağ tıklayın ve ardından Özellikleri.

 2. Seçin Klasör Paylaşımı sekmesi.

 3. Artık klasörü paylaşmak istemediğiniz kullanıcıyı seçin ve ardından Kaldırmak.

Outlook’ta Paylaşılan Klasörlerdeki İzin Düzeyleri

Bir dizi izin yönergesini kullanarak insanların paylaşılan bir klasörde neler yapabileceğini sınırlamanın bir yolu vardır. Outlook’u açın, paylaşmak istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve ardından Özellikleri > İzinler. Oradan şunu seçin: İzin Düzeyi açılır menüyü seçin ve klasörü paylaşabileceğiniz her farklı kişi için farklı bir düzey seçin. Örneğin, seçerseniz Sahip, bu kişi her şeyi ve her şeyi yapabilir, ancak seçerseniz İnceleyen, yapabilecekleri tek şey öğeleri okumaktır, başka hiçbir şey yapmamaktır.

Outlook'taki izinler için açılır menü