Skip to content

Oyun Sistemlerinizi Nasıl Saklar ve Bakım Yaparsınız

15 de Haziran de 2021

Yeni oyun konsolunuzu doğru yere kurmak, yıllarca süren oyunlar veya sürekli arızalar arasındaki fark anlamına gelebilir. Xbox 360 ve PS3 gibi yeni oyun sistemleri çok fazla ısı üretir ve ısı ile elektronikler özellikle iyi karışmaz. İşte oyun sisteminizin uzun vadede sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçları.

Konum Her Şeydir

Yapabileceğiniz en kötü şey, yüksek güçlü oyun sisteminizi kapalı bir eğlence merkezinin veya TV sehpasının arkasına doldurmaktır. Isının gidecek hiçbir yeri yoktur ve genellikle bu karanlık köşelerde sisteminizin ömrünü önemli ölçüde kısaltabilecek çok fazla toz vardır. Peki oyun sistemini nereye koyacağız? Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç çözüm var, bu nedenle amaç sadece iyi performans gösteren değil, aynı zamanda güzel görünen bir çözüm bulmaktır. En iyi seçim, arkası açık ve/veya yanları açık bir TV sehpasıdır. Bu, temizlemeyi kolaylaştırır ve ısının oyun sisteminizden uzaklaşmasını sağlar. Sisteminizin bir oyun odasına veya yatak odasına kurulmuş olması gibi görünüm konusunda endişeleriniz yoksa, kesinlikle maksimum hava akışına izin vereceği için basit bir tel kafes A/V rafını da deneyebilirsiniz. Oyun merkezli bir depolama rafı satın almak da mümkündür.

Sistem bakımı

Konumu seçtikten sonra bile, arada bir toz almalı ve her şeyin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca oyun sisteminizdeki havalandırma deliklerine bakmanız ve gerekirse temizlemeniz önerilir. Tozu dışarı üflemek için basınçlı hava kullanmayın, çünkü bu sadece sisteme üfler ve muhtemelen yeni bir soruna neden olur. Bunun yerine kiri çıkarmak için küçük bir el süpürgesi kullanabilirsiniz. Bunu altı ayda bir yapmak, daha sonra sizi çok fazla gönül yarasından kurtarabilir.

Ek Tavsiye

  • Oyun sistemlerinizin üzerinde oyun kasaları veya başka şeyler saklamayın. Isıyı sisteme geri yansıtabilir ve sistemin düzgün çalışmamasına neden olabilir.
  • Oturma odanızın her yerinde kablolu kumandaları bırakmayın. İstediğiniz son şey, aile köpeği, küçük çocuklar veya aptal arkadaşlarınızın onlara takılıp oyun sisteminizi yere çekmesidir. Xbox ve Xbox 360’ta ayrılabilir denetleyici kabloları vardır, bu nedenle umarım bu olmaz, ancak bunun olmasını önlemek, güvenebileceğiniz tek korumadır.
  • Sistemlerinizi temiz tutun. Toz, elektroniğin en büyük düşmanıdır. Her şekilde savaşın.
  • Sistemlerinizi serin tutun. Arkası açık TV sehpalarını ve/veya eğlence merkezlerini kullanın. Bu, havanın dolaşımını sağlar, böylece sisteminiz çok ısınmaz.
  • Bir şeyler ters giderse panik yapmayın. Xbox 360’ınız birçok nedenden dolayı size hata mesajları ve ışık hatası halkası verir. Güç kablolarınızı kontrol edin, AV kablolarını kontrol edin, uygun şekilde havalandırıldığından emin olun, üzerinde herhangi bir şey olmadığından emin olun. Bunların hepsi iyiyse, paniğe kapılabilirsiniz.
  • Sistemin geldiği kutuyu atmayın. Her şeyi düzenli ve tek bir noktada tutabileceğiniz için, gerekirse sistemi taşımak için kullanışlı bir yoldur.