Skip to content

Özel Şifreleme Anahtarı Nedir?

14 de Mayıs de 2021

Özel şifreleme anahtarı, bazı çevrimiçi yedekleme hizmetleri tarafından hesabınızın daha da güvenli hale getirilmesine yardımcı olmak için kullanılan ekstra katmanlı bir şifreleme algoritmasıdır. Özel bir şifreleme anahtarı ile, yedeklenmiş dosyalarınız tarafından görülemez. kimse anahtarın şifresini çözen şifreyi sağlayamazlarsa, böylece verileri açığa çıkarırlar.

Özel Şifreleme Anahtarı Ayarlamak İyi Bir Fikir mi?

Tek kelimede? Evet. Özel şifreleme anahtarı kurulumu olmayan herhangi bir bulut yedekleme hesabının, hizmetin istedikleri zaman bakması için açık olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru. Pratikte, bir kişinin köpek fotoğraflarına bakmaktan daha yapacak daha iyi işleri vardır, ancak bu olabilir. Ancak, dosyalarınız özel bir şifreleme anahtarı kullanılarak şifrelenmişse, çevrimiçi yedekleme hizmeti bile dosyalarınızı görüntüleyemez ve bunların kilidini açamaz. NSA dahil herkes gibi, dosyalarınızdan herhangi birini görmeden önce doğru parolayı bilmeleri gerekir. Ve bu parolayı kim bilebilir? Sadece sen… ve elbette anlattığınız herkese.

Özel Şifreleme Anahtarı Kullanmayla İlgili Daha Fazla Bilgi

Bir Gerçekten mi özel şifreleme anahtarları veya daha doğrusu sizin için belirlediğiniz parola hakkında bilmeniz gereken önemli şey şudur: hiçbir koşulda asla unutamazsın!

Normalde, hesabınızın şifresini unuttuysanız, kolayca yenisine sıfırlayabilirsiniz ve muhtemelen bunu istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ancak, özel bir şifreleme anahtarı kullanmak anahtara yalnızca sizin ve yedeklenmiş dosyalarınızın uzantısına erişebileceğiniz anlamına geldiğinden, parolayı unutursanız tüm verilerinize erişimi kaybedeceğiniz anlamına da gelir. Bu nedenle, özel şifreleme anahtarını ayarlarken kullandığınız parolayı asla unutmamak çok önemlidir. Yedekleme hizmetinin kendisi bile onu sizin için hiç kimse sıfırlayamaz. Parola yöneticileri genellikle karmaşık parolaları saklamak için kullanılır, böylece hesaplarınıza erişimi kaybetme olasılığınız azalır. Ayrıca, özel bir şifreleme anahtarı yalnızca hesabınızda zaten veri yoksa kullanılabilir. Bu, dosyaları yedeklemeye başladıktan sonra özel bir şifreleme anahtarı kullanmaya karar verirseniz, hesabınızı temizlemeniz ve yeniden başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Hangi Çevrimiçi Yedekleme Hizmetlerinde Özel Şifreleme Anahtarı Seçeneği Var?

Bu Çevrimiçi Yedekleme Karşılaştırma Tablosu, favori çevrimiçi yedekleme hizmetlerimizden hangisinin dosyalarınızı gizli tutmak için özel bir şifreleme anahtarı kullanma seçeneğine sahip olduğunu gösterir. Backblaze ve Carbonite, en azından bazı planları için seçenek olarak özel şifreleme anahtarları sunan popüler yedekleme hizmetlerinin sadece iki örneğidir.