Skip to content

Özellikleri Kaybetmeden Fabrika Stereosu Nasıl Değiştirilir

29 de Mayıs de 2021

Araba ses sisteminin uzun tarihi boyunca, bir fabrika ana ünitesini yükseltme süreci, daha yüksek ses kalitesi, güç ve özellikler isteyenler için standart bir uygulama olmuştur. Genellikle üretici tarafından kurulan OEM araba stereolarının özellikleri zayıftı ve bunları satış sonrası bir ana ünite ile değiştirmenin pek fazla dezavantajı yoktu. Satış sonrası ve OEM araç stereolarının manzarası bugün daha karmaşık ve birçok son model araç sahibi kendilerine OEM özelliklerini kaybetmenin bir satış sonrası ana üniteden daha iyi ses kalitesi almanın değiş tokuşuna değip değmeyeceği sorusunu soruyor. Bilgi-eğlence sistemlerinin yükselişi, direksiyon simidi kontrolleri ve ses kontrolleri ile entegrasyon ve OnStar gibi OEM telematik sistemleri ile, basitçe bir fabrika ana ünitesini çıkarmak ve güçlü, yeni bir satış sonrası pazarı kurmak, birçok harika özelliği gerçekten etkileyebilir veya devre dışı bırakabilir. Ancak biraz dikkatli planlama, doğru adaptörler ve aksesuarlar ile modern bir fabrika ana ünitesini hiçbir şey kaybetmeden yükseltmek mümkündür.

Bazı bilgi-eğlence sistemlerinin gözünüzü yoldan ayırmadan çalıştırılması zordur, ancak kaybetmek istemeyeceğiniz kullanışlı özelliklere sahip olabilirler.
Jupiterimages / Stockbyte / Getty

İstediğiniz Özellikleri Korumak

Infotainment, söz konusu OEM’e bağlı olarak biraz farklı anlamlara gelen, bilgi ve eğlence kelimelerinin bir portmanteau’sudur. GPS navigasyonundan Bluetooth entegrasyonuna ve araç içi multimedyaya kadar her şeyi bir araya getiren bir şemsiye terimdir ve her yıl satılan yeni otomobillerin yüzdesi, temel ana üniteler yerine bu sistemlerle birlikte gelir. Aracınızın ana ünitesinin veya bilgi-eğlence sisteminin birlikte geldiği belirli özelliklere bağlı olarak, bazılarını elinizde tutmak isterken bazılarını bırakmak isteyebilirsiniz. Yükseltme seçeneklerine bakarken bunu dikkate almak önemlidir. Satış sonrası bir ana üniteye geçerek erişiminizi kaybedebileceğiniz özellikler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Direksiyon simidi ses kontrolleri
 • Ses kontrolleri
 • Fabrika Bluetooth entegrasyonu
 • Uydu radyo
 • Fabrika amplifikatörleri
 • OEM telematik (yani OnStar, Sync, vb.)
 • USB medya oynatıcılar
 • Arka koltuk eğlence sistemleri
 • Güvenlik uyarıları
 • Navigasyon

Satış Sonrası Ana Üniteler, Kablo Grupları ve Adaptörler

Bir fabrika araba stereosunu satış sonrası birimle yükselttiğinizde hangi özelliklere erişeceğinizi üç temel faktör etkiler. Seçtiğiniz belirli ana ünite muhtemelen en büyük faktördür, çünkü birçok özelliği korumak için bu özelliklere sahip ve gerekli kablo demeti veya adaptörle uyumlu bir ana ünite seçmeniz gerekir. Örneğin, bir fabrika navigasyon ana birimini, bu özelliği içermeyen satış sonrası bir birim ile değiştirirseniz, onu kaybedersiniz. Diğer bazı özellikleri korumak biraz daha karmaşık olabilir ve çoğu zaman geriye doğru çalışmanız gerekir: tutmak istediğiniz özellikleri belirleyin, uygun bir adaptör birimi bulun ve ardından bu adaptörle çalışan satış sonrası bir ana ünite arayın. istediğiniz diğer tüm özellikler ve teknik özellikler. Kablo demetleri gerçekten herhangi bir ana ünite yükseltmesinin temelinde yer alır ve devreye girmelerinin birkaç farklı yolu vardır. Bazı araba stereo kablo demeti adaptörleri, satış sonrası bir kafa ünitesini herhangi bir kesme, ekleme veya lehimleme olmadan bir aracın kablo demetine bağlamak için tasarlanmıştır. Diğer kablo demeti adaptörleri, yeni kafa ünitenizle birlikte gelen kablo demetine bağlanacak şekilde tasarlanmıştır, ardından bunlar doğrudan araç kablo demeti konektörüne takılabilir. Bu temel bilgilerin ötesinde, kablo demeti adaptörleri, bir fabrika amplifikatörüne bağlanmak veya bir amplifikatörü atlamak gibi özel işlevler için de kullanılabilir. Bu nedenle, arabanız gerçekten kullanmaya devam etmek isteyeceğiniz iyi bir amfi ile geldiyse, o özel fabrika amfisini bir satış sonrası ana üniteye bağlamak için tasarlanmış bir kablo demeti adaptörü alarak bunu yapabilirsiniz. Öte yandan, anemik bir fabrika amfisini atlamak ve yeni ana ünitenizde bulunan yerleşik amfiyi kullanmak veya hatta yepyeni bir harici amplifikatöre yükseltmek istiyorsanız, bu amaç için tasarlanmış kablo demetleri vardır.

Direksiyon Simidi Ses Kontrollerini Tutma

Direksiyon simidi ses kontrolleri, muhtemelen fabrika ana ünitenizi yükseltirken kullanmak isteyebileceğiniz en temel özelliklerden biridir ve bunun için birkaç farklı yol vardır. Bu aynı zamanda yeni bir ana ünite ile entegre edilmesi en kolay özelliklerden biridir ve çok çeşitli satış sonrası araba stereoları bir tür direksiyon simidi ses kontrolü uyumluluğu içerir. Direksiyon simidi ses kontrolü işlevselliğini korumak için iki şeye ihtiyacınız var: uyumlu bir ana ünite ve bir adaptör. İlk kısım, bu özelliğin otomobillerde yaygın olması nedeniyle nispeten kolaydır. Potansiyel yeni ana ünitelere bakarken, bir özellik olarak “kablolu uzaktan kumanda girişi” veya “SWI” (direksiyon simidi girişi) listeleyenlere göz kulak olmak isteyeceksiniz. İlgilendiğiniz diğer tüm özellikleri içeren uyumlu bir ana ünite belirledikten sonra, uygun bir direksiyon simidi ses kontrol adaptörü satın almanız gerekecektir. Örneğin, ana ünite Jensen ve Sony anlamına gelen SWI-JS uyumluysa, aracınızın marka ve modeliyle çalışmak üzere tasarlanmış bir SWI-JS adaptörü bulmanız gerekir.

Diğer OEM Özellikleri

Fabrika Bluetooth entegrasyonu ve OnStar ve Sync gibi OEM telematik gibi özelliklere erişimi korumak için, direksiyon simidi ses kontrolleri için bir adaptörden çok daha karmaşık bir adaptöre ihtiyacınız var ve bunların çoğu aslında SWI işlevselliğini koruma özelliğini içeriyor. Doğru arayüz modülü ile aşağıdaki gibi özelliklere erişimi korumak mümkün olabilir:

 • Direksiyon kontrolleri
 • OEM telematik
 • Dijital amplifikatör kontrolleri
 • Fabrika Bluetooth entegrasyonu
 • Navigasyon çıkışları
 • Uydu radyo

Bu arayüz modülleri, esasen orijinal fabrika kablo demetine takılacak ve ardından uyumlu bir satış sonrası ana üniteye bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı durumlarda, kurulumu tamamlamak için bazı kabloları kesmeniz ve birleştirmeniz gerekebilir ve diğerlerinde, gerekli kablo demeti adaptörlerini takmanız yeterlidir. Her durumda, erişiminizi sürdürdüğünüz özellikler aracınızın markası, modeli ve yılı gibi faktörlere ve seçtiğiniz satış sonrası ana ünitenin özelliklerine bağlı olacaktır. Örneğin, OEM ana üniteniz yerleşik uydu radyosu içeriyorsa, bir arabirim modülü uydu radyo işlevine erişiminizi korumanıza izin vermez. OEM ana ünitesi yalnızca “uydu radyosu”ysa ve harici bir uydu radyo modülüyle birlikte geldiyse, uyumlu bir satış sonrası ana ünite seçmeniz koşuluyla, bir arabirim modülü muhtemelen onu yeni ana ünitenizle entegre etmenize izin verecektir. ve ilk etapta doğru arayüz modülünün var olduğu.

Fabrika Ana Birimlerini Yükseltirken Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Takma ve bitirme sorunu, fabrika ana ünitesini değiştirirken kaybolan özelliklerin potansiyeli kadar büyük bir engel teşkil edebilir. Satış sonrası ana üniteler tipik olarak tek DIN ve çift DIN form faktörlerine uyarken, OEM’ler son yıllarda giderek standart olmayan ana ünitelere yöneldi. Bazı durumlarda, istediğiniz özellikleri içeren ve standart dışı fabrika ana ünitenizin yerini almak üzere özel olarak tasarlanmış bir satış sonrası ana ünite bulabilirsiniz. Bu çok yaygın değildir ve seçenekler doğal olarak daha sınırlıdır, bu nedenle, standart olmayan fabrika ana üniteniz için doğrudan uygun bir değiştirmeye gerçekten karar verirseniz, şansınızın kalmaması ihtimali oldukça yüksektir. Doğrudan takılan bir değiştirme mevcut olmadığında, uygun bir stereo kurulum gösterge kiti bulabilir veya bir tane imal ettirebilirsiniz. İlki daha ucuzdur ve standart olmayan modüler ana üniteleri içeren çoğu yeni araç için gösterge kitleri mevcuttur. Fabrika ana ünite kontrollerinin gösterge paneliyle ne kadar entegre olduğuna bağlı olarak, kurulumları biraz karmaşık olabilir, ancak genellikle nispeten temiz görünen bir kurulumla sonuçlanırsınız. İmalat daha karmaşık ve tipik olarak daha pahalıdır, ancak bir araç kiti mevcut olmadığında bir seçenektir. Bazı DIY’ciler kendi araç kitlerini üretmeyi tercih eder, ancak özellikle yeni aracınızın görünümü konusunda endişeleriniz varsa, kesinlikle kalbin zayıflığı için bir proje değildir. Nitelikli DIY modları ve profesyonelce üretilmiş çizgiler inanılmaz derecede iyi görünebilir ve bazı durumlarda sonuç, genel bir çizgi setinden daha estetik olarak hoştur.