Skip to content

Paint.NET Düzeylerini Kullanarak Fotoğraflarınızı Nasıl Daha İyi Hale Getirirsiniz?

5 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • git ayarlamalar > Seviyeler. Ayarlayın Giriş kaydırıcılar ve Çıkış Histogramı.
 • Kaymak üst Giriş kaydırıcısı üst kısmı ile neredeyse aynı seviyeye gelene kadar Giriş Histogramı. Kaymak alt Giriş kaydırıcısı yukarı.
 • Hareket orta Çıkış kaydırıcısı görüntüyü aydınlatmak ve koyulaştırmak için yukarı ve aşağı

Bu makale, Paint.NET 4.2 görüntü düzenleme yazılımındaki düzeyler özelliğinin biraz düz ve keskin olmayan fotoğraflar için nasıl kullanılacağını açıklar.

Paint.NET’te Düzeyler İletişim Kutusu Nasıl Açılır

Paint.NET’i başlatın ve kontrasttan yoksun olduğunu düşündüğünüz bir fotoğrafı açın, ardından ayarlamalar > Seviyeler Düzeyler iletişim kutusunu açmak için

Diğer görüntü düzenleme yazılımlarında seviye ayarlamaları yapmaya alışmış olsanız bile, bu diyalog iki histogramıyla ilk bakışta biraz korkutucu görünebilir. Kontrastı ayarlarken odaklanmanız gereken iki özellik vardır: Giriş kaydırıcılar (solda) ve Çıkış Histogramı (Sağdaki).

Düzey Ayarlama penceresinin vurgulandığı Paint.Net ekran görüntüsü

Paint.NET’te Giriş ve Çıkış Düzeyleri Kaydırıcıları Nasıl Ayarlanır

ayarlama Giriş kaydırıcıları değiştirecek Çıkış Histogramı. Bunu yaptığınızda, görüntüdeki değişikliklerin gerçek zamanlı olarak etkili olduğunu göreceksiniz. Görüntü yetersiz pozlanmışsa, histogramlar, yukarıda (açık uç) ve aşağıda (karanlık uç) boş alan ile ortadadır. Görüntünün görünümünü iyileştirmek için, Çıkış Histogramı böylece üstünde veya altında neredeyse hiç boşluk kalmaz. Bunu gerçekleştirmek için:

 1. kaydırın üst Giriş kaydırıcısı üst kısmı ile neredeyse aynı seviyeye gelene kadar Giriş Histogramı. Bunun neden olduğunu göreceksiniz Çıkış Histogramı yukarı doğru uzanmak için.

  Üst giriş kaydırıcısının vurgulandığı bir Paint.Net ekran görüntüsü

 2. kaydırın alt Giriş kaydırıcısı uzatmak için yukarı Çıkış Histogramı aşağı.

  Alt giriş kaydırıcısının vurgulandığı bir Paint.Net ekran görüntüsü

 3. kullanarak görüntüyü daha fazla ince ayar yapabilirsiniz. Çıkış kaydırıcıları sağ tarafta. hareket ettirmek orta Çıkış kaydırıcısı aşağı, görüntünün kararmasına neden olur ve kaydırıcıyı yükseltmek görüntüyü aydınlatır. Görüntünün görünümünden memnun kaldığınızda, öğesini seçin. TAMAM MI.

  Çıktı kaydırıcısı ve Tamam düğmesi vurgulanmış olarak Paint.Net ekran görüntüsü

 4. git Dosya > Farklı kaydet Düzenlenen görüntüyü kaydetmek için

  Düzenlenen görüntüyü kaydetmek için Dosya > Farklı Kaydet’e gidin.” class=”lazyload”   id=”mntl-sc-block-image_1-0-28″ ></p>
</li>
</ol>
<p>Çoğu durumda, yalnızca ortadaki Çıktı kaydırıcısını ayarlamak isteyeceksiniz, ancak bazen üst kaydırıcı dikkatli kullanıldığında fotoğrafa yardımcı olabilir. Örneğin, çok kontrastlı ve fırtına bulutlarından oluşan bir gökyüzündeki parlak yamalar gibi birkaç küçük alanın yanarak saf beyaza dönüştüğü bir fotoğraf çektiğinizi varsayalım. Bu durumda, bu alanlara hafif bir gri ton eklemek için üst kaydırıcıyı biraz aşağı sürükleyebilirsiniz. Ancak beyaz alanlar büyükse, bu fotoğrafın düz görünmesine neden olabilir, bu nedenle dikkatli olun.</p>
		<div class=