Skip to content

Paket Kaybı Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

Bir ağ bağlantısı aktarılırken bilgi kaybettiğinde paket kaybı meydana gelir. Bağlantınızın olması gerekenden daha yavaş görünmesine neden olabilir ve yerel ve uzak cihazlarla ağ iletişiminin güvenilirliğini azaltır. Zahmetli bir ağı geliştirmek isteyen herkes için paket kaybının nasıl durdurulacağını bilmek en önemli öncelik olmalıdır.

Mint Images / Getty Images

Paket Kaybına Ne Sebep Olur?

Paket kaybı tek bir nedenden dolayı gerçekleşmez. Ağınızdaki paket kaybının nedenini teşhis etmek, neyi düzeltmeniz gerektiğini size söyleyecektir:

 • Ağ bant genişliği ve tıkanıklık: Paket kaybının birincil nedeni, yetersiz ağ bant genişliğidir. Bu, çok fazla cihaz aynı ağ üzerinde iletişim kurmaya çalıştığında gerçekleşir.
 • Yetersiz donanım: Paketleri yönlendiren bir ağdaki herhangi bir donanımla ilgili sorunlar paket kaybına neden olabilir. Yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları ve diğer ağ aygıtları en savunmasız olanlardır.
 • Hasarlı kablolar: Fiziksel ağ katmanında paket kaybı meydana gelebilir. Ethernet kabloları hasar görmüşse, uygun olmayan şekilde bağlanmışsa veya ağ trafiğini işleyemeyecek kadar yavaşsa, kablolar paket sızdırır.
 • Yazılım hataları: Ağ donanımındaki veya bilgisayar yazılımındaki ürün yazılımı, paket kaybına neden olan hatalara sahip olabilir.

Ağınızdaki Paket Kaybını Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Paket kaybının nedenini belirlemek için, tespit edilmesi en kolay sorunla başlayın:

 1. Fiziksel bağlantıları kontrol edin. Cihazlar arasındaki Ethernet bağlantısını kontrol edin. Fiziksel hasar veya yanlış ateşleme belirtilerine bakın ve kabloları çıkarmanın sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 2. Bant genişliğini boşaltın. Herhangi bir donanım parçası olması gerekenden daha fazla bağlantıyı işliyor mu? Öyleyse, yönlendiricideki bant genişliğini sınırlayın.

 3. Donanımı değiştirin. Belirli bir cihaz kaldırıldığında paket kaybının kaybolup kaybolmadığını görmek için ağdaki potansiyel olarak sorunlu cihazları değiştirin.

 4. Yazılım hatalarını bildirin. Paket kaybının yazılım hatalarından kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bunu düzeltmenin tek yolu, donanımı tedarik eden satıcıdan bir ürün yazılımı yaması kullanmaktır. Satıcıları sorunu gidermeye teşvik etmek için bu sorunları buldukça şüpheli hataları bildirin.

Paket Kaybı Nasıl Tespit Edilir

Bir ağdaki paket kaybını algılayabilen birkaç uygulama vardır. Bunlar, paketleri bir şekilde ya yolculuk süresini analiz ederek ya da paket içeriğine bakarak koklayarak çalışır. Paket kaybının olup olmadığını keşfetmenin en basit yolu, ağdaki cihazlara ping atmaktır:

 1. Windows’ta, bir komut istemi penceresi açın ve yönlendiricinizi hedeflemek için ping komutunu kullanın. Örneğin, yönlendiricinin yerel IP adresi 127.0.0.1 ise, ping 127.0.0.1 -t yönlendiriciye ping atmak için. MacOS veya Linux’ta bir Terminal penceresi açın ve ping 127.0.0.1. Tek fark eksik -t komutun sonunda.

 2. Ping komutu yeterli sayıda paketi (en az 10) işledikten sonra, Ctrl+C veya Komut+C Komutu durdurmak için.

 3. Herhangi bir paket kaybı olup olmadığına bakın. Ping cihazı ile hedef arasındaki belirli bağlantı doğru çalışıyorsa,% 0 paket kaybı görmelisiniz. Rapor şöyle görünebilir: — 127.0.0.1 ping istatistikleri —
  27 paket iletildi, 27 paket alındı,% 0,0 paket kaybı
  gidiş-dönüş min / ortalama / maks / stddev = 1.820 / 8.351 / 72.343 / 14.186 ms

Tcpdump ile Paket Kaybını Algılama

MacOS ve Linux’ta tcpdump komutu ping’den daha güçlüdür. Komut paketleri yakalar ve ardından paket kaybı miktarını hesaplar. Komutu kullanmak için bir komut istemi veya Terminal penceresi açın ve şunu girin: tcpdump -i herhangi. Bu, herhangi bir ağ bağlantısı üzerinden tcpdump’ı çalıştırır. Ayrıca şununla da çalıştırılabilir: -i eth0 yalnızca birincil ağ arayüzünü yakalamak için veya -c 10 sadece on paketi yakalamak için. Komut çalıştırıldıktan sonra, herhangi bir paketin kaybolup kaybolmadığını görmek için alt satıra bakın: 17 paket yakalanmış
Filtrenin aldığı 85 paket
Çekirdek tarafından bırakılan 0 paket

class = “ql-syntax”> Paketleri tespit etme süreci oldukça düşük teknolojidir. Ağdaki iletişimi kontrol etmenin bir yolunu belirledikten sonra, paket kaybının kaynağını ve nedenini belirlemek için bir izolasyon ve eleme uygulamasını izleyin. Bu, ağdaki cihazların çoğuna ping atılmasını gerektirecektir. Ağın topolojisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Windows’ta, Windows 10’da Bash kabuğu üzerinden tcpdump kullanın veya Wireshark’ı çalıştırın.