Skip to content

Paketleme, Güncelleme ve Kurulum Üzerine Linux Eğitimi

16 de Haziran de 2021

Çekirdek Linux dağıtımı, çevrimiçi kataloglar aracılığıyla sunulan paketlerin kullanımıyla genişletilir. Farklı dağıtımlar, belirli paket yönetim sistemlerine yönelik mimari yapılara dayanır. Kullandığınız paket yöneticisi, yeni paketleri nasıl kuracağınızı veya güncelleyeceğinizi belirler.

Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Paket Nedir?

Paketler, Linux için yazılım uygulamalarıdır. Apple’ın App Store ve Google Play’in iOS ve Android için küratörlü uygulamalar sunması ve Microsoft Store’un Windows 10 için aynısını yapması gibi, bir paket yöneticisi de dağıtımınızın mimari standartlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış bir program kitaplığına erişir.

Paket Yöneticisi nedir?

bir Paketleme yöneticisi çevrimiçi yazılım kataloglarına erişmek ve paketleri Linux ortamınızdan yüklemek, güncellemek ve kaldırmak için yerleşik bir araç olarak hizmet eder. Piyasada birden fazla paket yöneticisi var ve paketleri kolayca çapraz uyumlu değil. Ayrıca, her paket yöneticisinin kataloğunda tüm paketler bulunmaz. Ortak paket yönetim sistemleri şunları içerir:

  • dkpg: Debian ve Ubuntu tarafından kullanılır ve apt, aptitude ve Synaptic Paket Yöneticisi gibi araçlar tarafından desteklenir
  • pacman: Arch Linux tarafından kullanılır
  • Portage: Gentoo Linux tarafından kullanılır
  • çabuk: Ubuntu’nun ana şirketi tarafından geliştirilen nispeten yeni, bağımsız bir paket formatı
  • RPM Paket Yöneticisi: Red Hat tarafından geliştirildi ve YUM ve zypper gibi araçlar tarafından desteklendi

Paketleri Nasıl Yüklerim veya Güncellerim?

Acemi Linux kullanıcıları, dağıtımınızla birlikte gelen yerleşik paket yönetim aracını kullanmalıdır. Pencereleme sisteminde bulacaksınız. Her araç farklı şekilde yapılandırılır ve farklı seçenekler sunar, ancak bunların tümü grafik tabanlıdır ve çalışması için bir yönetici parolası gerektirir. İşaretle ve tıkla aracında yeni paketleri arayabilir, mevcut paketleri silebilir veya kurulu paketler için güncellemeleri bulabilirsiniz.

Manuel Paket Yönetimi

Uzman kullanıcılar, dağıtımla birlikte verilen grafik araçlara nadiren güvenirler ve bunun yerine paket yönetimi komutlarını doğrudan kabuktan vermeyi tercih ederler. Bazı durumlarda, örneğin, Linux sunucu yönetimi, hiç masaüstü yoktur, bu nedenle paketleri güncellemenin tek yolu kabuk erişimidir. Her paket yöneticisi farklı kabuk komutlarını destekler, ancak genel olarak her biri, işletim sistemini değiştirmek için kök düzeyinde kimlik bilgilerini (kök parolası veya paketleri yönetme yetkisi olan bir kullanıcının hesap parolası) belirtmenizi gerektirir. Örneğin, popüler metin düzenleyicisi Nano’yu yüklemek için aşağıdaki kabuk komutlarını kullanırsınız:

Uygun:

uygun kurulum nano

Pacman:

pacman -S nano

Zypper:

zypper yükleme nano

Portage:

nano ortaya çıkmak

DNF:

dnf yükleme nano

Temel aracın nasıl çalıştığını değiştiren ilgili komut bayrakları dahil olmak üzere belirli talimatlar için kabuk tabanlı paket yönetimi aracı belgelerine bakın.