Skip to content

Panik Düğmesi nedir

5 de Mayıs de 2021

Panik düğmeleri, genellikle yaşlılar tarafından düştüklerinde veya kendilerine zarar verdiklerinde yardım çağırmak için kullanılan cihazlardır. Yaşlı yetişkinler, destekli bakım tesislerinde yaşamaya alternatif olarak bunları evde kullanmaktadır. Bireyin yardıma ihtiyacı olduğunda, yardımına gelebilecek bir bakıcıya veya sevdiklerine hemen haber veren panik düğmesine basmaları yeterlidir.

Panik Düğmeleri Cep Telefonlarından Daha Hızlıdır

Panik düğmelerinin küçük, kablosuz ve herkesin işine yaraması için kolayca erişilebilir olması gerekir. Bir saldırgan veya tehditle karşılaşıldığında hemen sesli veya sessiz bir alarmı etkinleştirebilirler. Bir cep telefonunda acil durum numarasını aramak kolay olsa da, aramayı yapmak biraz zaman alır ve davetsiz misafirleri uyarabilir. Panik düğmeleri genellikle uygun bir cepte, bir kemer köprüsünde ve hatta boynun etrafında tutulur ve tek bir basış yardım çağrısını başlatır.

Acil Çağrı Sistemi

Getty Images / B. Boissonnet

Ev Otomasyonu Panik Butonları

Çoğu ev otomasyon cihazı kendilerini bir panik düğmesi olarak etiketlemese de, herhangi bir otomasyon kontrolörü bir panik düğmesi gibi davranacak şekilde programlanabilir. İdeal olarak anahtarlık veya fob cihazı gibi küçük bir kablosuz kontrol cihazı kullanılmalıdır. Panik düğmesi, kullanımının basit olmasının yanı sıra, hissederek bulabilmeniz için ayırt edici olmalıdır.

Otomatik Panik Butonu Ne Yapabilir?

Bir panik düğmesinin yetenekleri, evde kurulu otomasyon cihazlarının türüne bağlıdır. Temel sistemler, evdeki her ışığı yakabilir veya düğme etkinleştirildiğinde sesli bir siren çalabilir. Telefon çeviriciniz varsa, düğmeyi sevdiğiniz birini veya acil durum numarasını aramaya programlayabilirsiniz. Ek olarak, sistem ek yardım isteyen belirli numaralara bilgisayar aracılığıyla metin mesajları gönderebilir.

Otomatik Panik Butonları Hangi Teknolojileri Destekler?

Anahtar zinciri denetleyicileri, X-10, INSTEON, Z-Wave ve ZigBee. Genellikle garaj kapısı açıcıları veya elektronik kapı anahtarları olarak etiketlenen bu aynı cihazlar, bir ev otomasyon sisteminde düğmeler olarak çalışmak üzere programlanabilir.

Otomatik Panik Düğmeleriyle İlgili Olası Sorunlar

Kablosuz cihazlar pille çalıştığından, yeterli şarj olduğundan emin olmak için panik düğmesini periyodik olarak test edin. Çoğu kablosuz denetleyicinin sinyal aralığı yaklaşık 150 fit (50 metre) kadardır; Gerekirse ek erişim noktaları kurarak kablosuz kör noktalardan kaçının.