Skip to content

Parmak Tarayıcılar Nedir ve Nasıl Çalışır?

30 de Nisan de 2021

Parmak izi tarayıcısı, bir kullanıcıya bilgilere erişim sağlamak veya işlemleri onaylamak için biyometrik kimlik doğrulaması için parmak izi kullanan bir tür elektronik güvenlik sistemidir. Eskiden parmak izi tarayıcıları çoğunlukla filmlerde ve TV şovlarında görülüyordu ya da bilim kurgu romanlarında okundu. Ancak insan mühendisliği yeteneğini aşan bu tür hayal gücü çoktan geride kaldı – parmak izi tarayıcıları on yıllardır kullanılıyor! Sadece parmak izi tarayıcıları en yeni mobil cihazlarda daha yaygın hale gelmekle kalmıyor, aynı zamanda yavaş yavaş günlük hayata giriyorlar. İşte parmak izi tarayıcıları ve nasıl çalıştıkları hakkında bilmeniz gerekenler.

İPhone'da Touch ID

Shutterstock

Parmak İzi Tarayıcıları (diğer adıyla Parmak Tarayıcılar) Nedir?

İnsan parmak izleri pratik olarak benzersizdir, bu yüzden bireyleri tanımlamada başarılıdırlar. Parmak izi veritabanlarını toplayan ve muhafaza eden sadece kolluk kuvvetleri değildir. Profesyonel ruhsat veya sertifika gerektiren pek çok meslek türü (örneğin, mali danışmanlar, borsacılar, emlakçılar, öğretmenler, doktorlar / hemşireler, güvenlik, müteahhitler vb.) İstihdamın bir koşulu olarak parmak izi almayı zorunlu kılar. Noter tasdikli belgeler elde ederken parmak izi sağlamak da normaldir. Teknolojideki gelişmeler, mobil cihazlar için başka bir (isteğe bağlı) güvenlik özelliği olarak parmak izi tarayıcıları (‘okuyucular’ veya ‘sensörler’ olarak da adlandırılabilir) dahil edebilmiştir. Parmak izi tarayıcıları, akıllı telefonları kilitlemenin ve kilidini açmanın yollarından oluşan, sürekli büyüyen bir listedeki en yenilerden biridir – pin kodları, desen kodları, parolalar, yüz tanıma, konum algılama, iris tarama, ses tanıma, güvenilir Bluetooth veya NFC bağlantısı. Neden parmak izi tarayıcısı kullanmalı? Birçoğu güvenlik, rahatlık ve fütüristik his için bundan zevk alıyor. Parmak izi tarayıcıları, bir parmak üzerindeki çıkıntıların ve çukurların modelini yakalayarak çalışır. Bilgi daha sonra, aygıtın dosya üzerindeki kayıtlı parmak izleri listesiyle karşılaştıran model analizi / eşleştirme yazılımı tarafından işlenir. Başarılı bir eşleşme, bir kimliğin doğrulandığı ve dolayısıyla erişim sağlandığı anlamına gelir. Parmak izi verilerini yakalama yöntemi, kullanılan tarayıcının türüne bağlıdır:

 • Optik sensör: Bu tür tarayıcılar temelde parmağın fotokopisini çıkarır. Birçoğu, ışığa duyarlı tarayıcı (genellikle bir görüntü sensörü veya ışığa duyarlı mikroçip) dijital bir görüntü oluşturmak için bilgileri kaydettiğinden, çizgilerin net kontrastını sağlamak için parmağı aydınlatır. PC’ye bağlı çoğu parmak izi tarayıcısı optik sensörler kullanır.
 • Kapasitif Sensör: Kapasitif tarayıcılar, parmak izi modellerini belirlemek için ışık yerine elektrik kullanır (dokunmatik ekranların çalışma şeklini düşünün). Bir parmak dokunmatik kapasitif yüzeye dayandığında, cihaz yükü ölçer; sırtlar kapasitansta bir değişiklik sergilerken, vadiler neredeyse hiç değişiklik üretmez. Sensör, baskıları doğru bir şekilde haritalamak için tüm bu verileri kullanır. Parmak izi tarayıcılı tüm akıllı telefonların çoğu kapasitif sensörler kullanır.
 • Ultrasonik sensör: Yarasaların ve yunusların nesneleri bulmak ve tanımlamak için ekolokasyonu nasıl kullandıklarına benzer şekilde, ultrasonik tarayıcılar ses dalgaları aracılığıyla çalışır. Donanım, ultrasonik darbeler göndermek ve ne kadar geri sıçradığını ölçmek için tasarlanmıştır. Sırtlar ve vadiler sesi farklı şekilde yansıtır; bu, ultrasonik tarayıcıların parmak izi modellerinin ayrıntılı bir 3B haritasını oluşturabilmesinin nedeni budur. Ultrasonik sensörler şu anda prototipleniyor (örneğin, Qualcomm Technologies, Inc. tarafından) ve mobil cihazlarda kullanım için test ediliyor

Parmak İzi Analizi

Şu anda parmaklarınızın ucuna bakıyor, tarayıcıların bir eşleşmeyi nasıl bu kadar çabuk belirleyip belirleyemeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Onlarca yıllık çalışma, parmak izlerimizi benzersiz kılan unsurlar olan parmak izi ayrıntılarının sınıflandırılmasına yol açtı. Yüzden fazla farklı özellik ortaya çıksa da, parmak izi analizi temelde çıkıntıların bulunduğu noktaları çizmekle ilgilidir. aniden bitmek ve çatal iki kola (ve yön). Bu bilgileri genel parmak izi modellerinin (kemerler, halkalar ve sarmallar) yönelimiyle birleştirdiğinizde, bireyleri tanımlamanın oldukça güvenilir bir yoluna sahip olursunuz. Parmak izi tarayıcıları, tüm bu veri noktalarını, biyometrik kimlik doğrulama gerektiğinde kullanılan şablonlara dahil eder. Toplanan daha fazla veri, farklı baskı setlerini karşılaştırırken daha fazla doğruluk (ve hız) sağlamaya yardımcı olur.

Günlük Yaşamda Parmak İzi Tarayıcıları

Motorola Atrix, 2011’de bir parmak izi tarayıcısı içeren ilk akıllı telefondu. O zamandan beri, birçok akıllı telefon bu teknolojik özelliği bünyesine kattı. Örnekler şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): Apple iPhone 5S, Apple iPad modelleri, Apple iPhone 7, Samsung Galaxy S5, Huawei Honor 6X, Huawei Honor 8 PRO, OnePlus 3T, OnePlus 5 ve Google Pixel. Zaman geçtikçe daha fazla mobil cihazın parmak izi tarayıcılarını desteklemesi muhtemeldir, özellikle de birçok günlük nesnede zaten parmak izi tarayıcıları bulabildiğiniz için. Bilgisayar güvenliği söz konusu olduğunda, bazıları zaten belirli dizüstü bilgisayar modellerine entegre edilmiş olarak bulunabilen çok sayıda parmak izi tarama seçeneği vardır. Ayrı olarak satın alabileceğiniz okuyucuların çoğu bir USB kablosuyla bağlanır ve hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar sistemiyle uyumludur (tipik olarak Windows işletim sistemi ve ayrıca macOS). Bazı okuyucular şekil ve boyut olarak USB flash sürücülerinkine daha yakındır – aslında, bazı USB flash sürücülerin içinde depolanan verilere erişim sağlamak için yerleşik bir parmak izi tarayıcısı vardır! Manuel giriş için dokunmatik ekran / tuş takımlarına ek olarak parmak izi tarayıcıları kullanan biyometrik kapı kilitleri bulabilirsiniz. Araçlara satış sonrası aksesuar olarak takılan biyometrik araç başlangıç ​​kitleri, başka bir güvenlik katmanı eklemek için parmak izi tarayıcıları kullanır. Parmak izi tarayan asma kilitler ve kasalar da var. Universal Studios’a bir gezi planlıyorsanız, fiziksel anahtarlar veya kartlar yerine parmak izlerinin kullanıldığı ücretsiz bir saklama dolabı kiralayabilirsiniz. Walt Disney World gibi diğer eğlence parkları, bilet sahtekarlığıyla mücadele etmek için girişte parmak izlerini tarar.

Her Zamankinden Daha Popüler (Endişelere Rağmen)

Üreticilerin teknolojiyi dahil etmek için yeni (ve daha uygun fiyatlı) yollar tasarladıkça, günlük yaşamda biyometri uygulamasının artması bekleniyor. Bir iPhone veya iPad’iniz varsa, Siri ile zaten faydalı sohbetler yapıyor olabilirsiniz. Amazon Echo konuşmacısı ayrıca Alexa aracılığıyla bir dizi yararlı beceri sunan ses tanıma yazılımını da kullanıyor. Ultimate Ears Boom 2 ve Megaboom gibi diğer hoparlörler, aygıt yazılımı güncellemeleri aracılığıyla Alexa ses tanıma özelliğini entegre etti. Bu örneklerin tümü, ses tanıma biçiminde biyometri kullanır. Her geçen yıl baskılarımız, sesimiz, gözlerimiz, yüzlerimiz ve vücudumuzla etkileşime girecek şekilde tasarlanmış daha fazla ürün bulmak biraz şaşırtıcı olmalı. Modern fitness takipçileri halihazırda kalp atışını, kan basıncını, uyku düzenlerini ve genel olarak hareketi izleyebilir. Fitness takip cihazı donanımının, bireyleri biyometri yoluyla tanımlayacak kadar hassas olması sadece bir zaman meselesi olacaktır. Parmak izlerini biyometrik kimlik doğrulama için kullanma konusu hararetli bir şekilde tartışılıyor ve insanlar ciddi riskler ve önemli faydalar hakkında eşit ölçülerde tartışıyorlar. Bu nedenle, parmak izi tarayıcısıyla en son akıllı telefonu kullanmaya başlamadan önce, bazı seçenekleri tartmak isteyebilirsiniz. Ne Seviyoruz

 • Cihazların kilidini açmak için tek parmakla hızlı ve kolay erişim sağlar.
 • Benzersiz bireyleri tanımlamanın mükemmel yolu.
 • Sahte / kopyalamak son derece zor.
 • Tahmin etmek / hacklemek neredeyse imkansız.
 • Parmak izinizi unutamazsınız.

Neleri Sevmiyoruz

 • Tamamen kusursuz değil.
 • Yeni parmak izi alamıyorum.
 • Parmak yaralanmaları, başarılı taramayı engelleyebilir ve yetkili kullanıcıların erişimini engelleyebilir.
 • Mikroplar.

Tüketici düzeyinde elektronik cihazlarda parmak izi tarayıcıların kullanımı hala oldukça yenidir, bu nedenle zaman içinde standartların ve protokollerin oluşturulmasını bekleyebiliriz. Teknoloji geliştikçe, üreticiler olası kimlik hırsızlığını veya çalınan parmak izleriyle kötüye kullanımı önlemek için şifreleme ve veri güvenliğinin kalitesini ayarlayabilecek ve iyileştirebilecek. Parmak izi tarayıcılarıyla ilgili endişelere rağmen, çoğu kişi kod veya kalıp girmeyi tercih ediyor. Kullanım kolaylığı aslında Daha Mobil cihazlar genel olarak güvenlidir, çünkü insanlar bir akıllı telefonun kilidini hatırlamak ve bir koda dokunmak yerine parmaklarını kaydırmayı tercih ederler. Suçluların erişim sağlamak için sıradan bireylerin parmaklarını kestirmesi korkusuna gelince, bu gerçeklikten çok Hollywood ve (irrasyonel) medya abartı. Daha büyük endişeler, yanlışlıkla dışarıda bırakılma etrafında dönme eğilimindedir. kendi cihazınız.

Parmak İzi Tarayıcısı Kullanılarak Kilitlendi

Parmak izi tarayıcıları oldukça doğru olma eğiliminde olsalar da, baskınıza izin verilmemesinin birkaç nedeni olabilir. Bulaşık yıkarken muhtemelen telefonunuza geri dönmeyi denediniz ve ıslak parmakların genellikle sensörler tarafından okunamadığını gördünüz. Bazen garip bir aksaklıktır. Çoğu üretici bunun zaman zaman olacağını tahmin etmiştir, bu nedenle cihazların kilidi şifreler, pin kodları veya desen kodları ile hala açılabilir. Bunlar genellikle bir cihaz ilk kurulduğunda oluşturulur. Bu nedenle, bir parmak tarama yapmazsa, diğer kilit açma yöntemlerinden birini kullanın. Endişe anında bir cihaz kodunu unutursanız, kilit ekranı şifrelerini ve pinlerini uzaktan (Android) sıfırlayabilirsiniz. Ana hesabınıza erişiminiz olduğu sürece (örn. Android cihazlar için Google, masaüstü / PC sistemleri için Microsoft, iOS cihazları için Apple ID), oturum açmanın ve parolayı ve / veya parmak izi tarayıcısını sıfırlamanın bir yolu vardır. Birden fazla erişim yolunun yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip olmak, kişisel güvenliğinizi artırabilir ve sizi bu tür unutkan durumlarda kurtarabilir.